Yenidoğanlar Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

1)  Bebek ilk doğduğunda biraz ilginç görünebilir.

Doğum kanalından geçen kafasında doğum sıvısı ve vücudunda lanugo adı verilen ince bir tabaka olabilir. Aynı zamanda kabarık yüzlü ve çoğu zaman kapalı olan gözlere sahiptirler. Sonuçta o sadece anne karnında dokuz ay geçirdi. Ama çok yakında hayal ettiğiniz güzel bebek olacak.

 

 

 

2) 6 haftaya kadar ödül beklemeyin, gülümsüyor veya ağlıyordur.

O zamana kadar sadece şikayet eden bir patron için çalışıyorsunuz. Yorgunluk ve duygusal ayaklanmadan kurtulmak için bunu aklınızda bulundurunuz. Bu ilk günlerdeki çabalarınız bebekte kaybolmaz. Babası ve annesi tarafından tutulmayı sever, ebeveynelrine bağlılık hisseder ve bu bebeğin rahatlamısını sağlar.

 

 

 

3) Göbek kordonu düşene kadar bebeğe sünger banyoları verin.

Kuru kalırsa, genellikle daha hızlı iki hafta içinde düşer. Ayrıca, yeni doğanlar çok kirlenmez! Kordon ıslanırsa kurulayın. Kordon düştüğünde biraz kanarsa, bu normal.

 

 

 

 

 

4) Yumşak doku bazı işlemleri daha koly olmasını gerçekleştirir.

Yumşak dokudan genelde çok korkulur. Aslında bebeğin doğum kanalında manevra yapmasını sağlayan fontanel olarak adlandırılır. Kafatasında yumşak dokuya ve saçına dokunmak kolay değil. Kafatasındaki yumşak doku beynini örten kan damarları üzerinde olduğu için titreşebilir.

 

 

 

 

5) Yeterli miktarda yiyecek aldığını size bildirir.

Bebeğin her iki üç saatte bir yemeye ihtiyacı vardır, eğer emziriyorsanız, ne kadar süt aldığını bilmek zor. Bebeğin ağırlığı ilk günlerde en iyi göstergedir. Çocuk doktorunuz taburcu olduktan birkaç gün sonra kontrol edecektir. Yeni doğmuş bir bebek, ilk hafta içinde doğum kilosunun % 5 ila %8’ini kaybeder, ancak ikinci hafta geri kazanır. Bebek bezi sayımı aynı zamanda bir ölçü olarak da kabul edilebilir. ilk beş günden sonra günde beş ila altı ıslak çocuk bezi ve en az bir veya iki dışkı görürsünüz.

 

 

 

6) Bebekler şüphesiz çok kaka yaparlar.

Eğer hala bebek bezi takıyorsanız, bebeğin gelişimine ve kilosuna uygun boyutta bezi seçiniz. Her bez her cilde yaramayabilir. Bebeğinizin cildine uygun bebez bezi seçmeye dikkat ediniz.

 

 

 

 

 

 

7)Kuru cilt, yeni doğanlar için normaldir.

Başlangıçta, yumuşak ve ipeksi olabilir, ama bu durum sonraları değişir. “Eğer kendini dokuz ay boyunca sıvıya batırıp ve sonra havaya vurursan, sen de kuruyacaksın!” Kuru ciltler hakkında hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur (tipik olarak soyulur ve pul pul dökülür), ancak eğer bu kadar eğilimliyseniz, koku içermeyen hipoalerjenik bir bebek losyonuna ulaşın. Küçük pembe yumrular, bebek bezi döküntüleri ve hatta bebek aknesi de bir görünüm oluşturabilir.Akne birkaç ay sürmeye eğilimlidir.

 

 

8) Evde kalmak zorunda değilsiniz.

Normal bir yaşam sürün, ancak halka açık olduğunuzda sağduyunuzu kullanın.
Bebeği güneşten uzak tutun. Hasta insanlardan ve kalabalık kapalı alanlar dan uzak durun (tatil sırasında alışveriş merkezi gibi). Daha büyük kardeşlerin ellerini bebeğin yüzü yerine bebeğin ayaklarına dokunmasını öğretin, bu şekilde enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Büyük çocuğunuzu hijyen polisi yaptırabilirsiniz. Konuklara, “Ellerini yıkamadan bebeğe dokunma” dedirtebilirsiniz.

 

 

 

 

9) Bebekler ağlayarak iletişim kurarlar

Onlar delice ağlayarak aç, soğuk, kirli bir bebek bezi ya da kucak istediklerini size bildirir. Bu ağlamalar sinir bozucu olabilir, ancak zaman içinde ihtiyaç duyduğu şeyleri daha iyi şekilde isteyebileceğinden emin olabilirsiniz. Karnını doyurmak için iki saatte bir alarm kurabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

10) Yenidoğan bebekler çok uyur

İlk üç ay sürekli uykuya ihtiyacı vardır. Bebeğin her iki üç saatte bir yemeye de ihtiyacı var, yani fazla uyurken uzun sürede uyumayacak.Çoğu bebek 3 aylıkken altı ila sekiz saat uyuyabilir. Bu arada, bir gündüz ve gece programı yapmaya çalışın: gün boyunca, onu beslemek için uyandırmadan üç saatten fazla uyumasına izin vermeyin; Geceleri, istediği kadar uzun süre uyuyabilsin.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın