Uçak Yolculuğuna Hazırlanma

 

bebekle-ucmak

Bebek el çantasını hazırlarken içine, uçağa özel ne gibi malzemeler koymanız gerektiğini açıklayalım:
Her zamankinden daha çok sayıda bebek bezi ve ıslak mendil alın çünkü uçaktaki basınç değişikliği ve titreşimle çoğu bebek her zamankinden daha çok kaka yapar. Ama bunun tersi olarak hiç yapamayadabilir. Sizin tedbirli olmanızda fayda var. Pişik kremlerini, burun damlası ve spreylerini de yanınıza alın.
Bir kaç adet boş poşet ve yedek kıyafet alın; kusarsa kirlileri içine koyarsınız, kurtarıcınız olur.Uçakta gerekebilecek her ilacı (hele hele sıvıysa) ayrı ayrı kilitli poşetlerde muhafaza ediin.
Biberon, emzikler (yedeğin de yedeği!), mama alıyorsa maması, daha büyük çocuklar için dökülmeyecek ve yenmesi ve yedirmesi kolay yiyecekler (mesela dilimlenmiş tost kaşarı, kurutulmuş meyve vs), kavanoz mamalar, bebek kaşığı…
Uçakta bebeği emzirmeniz gerekirse üzerinize örtmek için, emzirme önlüğü alın.
Uçak içinin dış ortamdan daha serin olması olasılığına karşı battaniye ve süeter.Eğer yeterli gelmezse hosteslerden de battaniye ve destek için yastık isteyebilirsiniz.
Daha büyük çocuklara oyalamak için daha önce hiç oynamadığı oyuncak veya oyuncaklar, müzikli kitaplar,ilgisini çekebilecek dergiler.
Uçak yolculularında bir önemli nokta da (hele hele uzun mesafe uçacaksanız) küçük ve çok sayıda paketinizin ve çantanızın olmamasıdır. Koşuşturma sırasında bu çantaların bazılarının unutulması veya kaybı olasıdır.
Havaalanına ulaşım;

Havaalanına gitmek üzere evden çıkmadan önce online check in işlemleriniz tamamlayın internet üzerinden mutlaka tamamlayın, pasaport, çocukların kimlikleri ve biletleri kolay ulaşılabilecek bir yere hazırlayın. Havaalanına uzak bir şehirdeyseniz (mesela Edirne’den İstanbul’a gidiyorsanız) bu mesafedeki yolculukta çocukların sıkılabileceğini ve daha uçağa binmeden huzursuzlanabileceklerini düşünerek, uçuş saatinden epey önce havaalanına varacak şekilde hareket edin. Bu yüzden havaalanına erken varmış olur hem siz dinlenir hem de çocuklar havaalanının geniş alanlarında oynayabilir; eğer bebeğiniz varsa uçağa binmeden önce beslenme ve bakım işlerini tamamlamaya zamanınız kalmış olur.

Havaalanında;

Önceden on line check in işlemlerini tamamladıysanız hemen valizlerinizi verip rahata erebilirsiniz. Ama eğer valiz teslim bankosunda uzun bir sıra varsa biriniz valizleri beklerken diğeriniz bebeği veya çocukları havaalanının geniş alanlarında oynatabilir. (Unutmayın, valiz teslim bankosundaki görevli herkesin kimliğini isteyip tüm yolcuları görmek isteyeceğinden, çocuklar ve onları oyalayan kişi göz mesafesinden fazla kaybolmamalıdır). Birçok havaalanında emzirme ve süt sağma için özel odalar vardır, burayı kullanabilirsiniz.

Bu aşamada dikkat etmeniz gereken bir başka husus da bebek arabanızın teslimi. Bebek arabanızı isterseniz uçağa kadar götürebilirsiniz ama bunun için önce bebek arabası için büyük bir isimlik hazırlayıp , görevlilerden bebek arabası poşeti isteyip, üzerine bilgilerinizi kaydetmiş olmalısınız. Birçok havaalanında bebek arabası uçağa kadar götürülebilmekte, bebeğin uçağa alınması aşamasında arabayı görevliler teslim almakta, uçaktan inişte de bebek arabası geri verilemektedir. (Uçaktan iner inmez bebek arabanızı hazır bulamayacaksınız, onun için uçaktan en son inenlerden olmaya çalışın ki bu esnada arabanız hazırlansın)

Uçağa biniş:

Uçağa yolcu alımı başladığında eğer yalnız değilseniz (yanınızda eşiniz veya yakınınız da sizinleyse) yanınızdaki kişiden ayrılın: Bir kişi önden gidip eşyaları yerleştirirken diğeri çocuklarla geride kalıp onların biraz da uzun süre özgür hareket etmesini sağlayabilir. (Bu, özellikle uzun mesafe uçuşlarında çocukların en az sıkılmasını sağlayacaktır)

Bebek arabasını uçak görevlisine teslim aşamasında görevlinin her tür arabayı katlamayı bilemeyeceğini düşünerek katlama işini kendiniz yapın ve arabayı öyle teslim edin.

Kalkış:

Bebekler ve küçük çocuklar basınç değişikliği olduğunda yutkunarak veya esneyerek kulaklarını/genizlerini açmayı bilemeyecekleri için kalkış ve yükselme boyunca kulaklarını açmak için sık sık,  emziğini devamlı emmesini sağlayabilirsiniz. Emzik almayan ve anne sütüyle beslenen bebekler içinse önerimiz kalkış sırasında emzirmek olacaktır. Ancak bebeğin o saatte aç olmasını sağlasanız bile eğer uçak bebeğin dayanamayacağı kadar rötar yaparsa mecburen biraz emzirmeniz gerekecek ama emzirmeyi tamamlamayın ki tam doymayan bebeğiniz uçak yükselirken gene emmek istesin. Daha büyük çocuklar içinse çantanızda sakız bulundurun yada yudum yudum su içirebilirsiniz.

Uçakta:

Eğer çocuğunuz küçük bir bebekse kucağınızda işler daha kolay olacaktır ama eğer oyun çocuğuysa o zaman uzun bir seyahat onun ve sizin için bunaltıcı olabilir. Buna engel olmak için uçağa binmeden günler önce çocuğunuza uçağı, uçakta uzun süre oturması gerekeceğini, bunun çok sıkıcı olabileceğini ama sıkılınca onu oyalayacak şeyler bulacağınızı defalarca anlatarak onu yolculuğa hazırlamış olmalısınız. Yolculuğa çıkmadan hazırladığınız ve ulaşması kolay yerdeki seyahat oyuncaklarını çocuk sıkılmadan ortaya çıkarmayın. Hatta yolculuk için daha önce hiç görmediği 1-2 de yeni oyuncağınız olsun ki sıkılmasın; biliyorsunuz çocuklar yeni oyuncaklarla uzun süre oyalanabilirler.

Uçuş esnasında bazı bebeklerin burnu tıkanabilmektedir. Bunun için çantanızda serum fizyolojik damlaları ve burun aspiratörü olsun, uçakta ihtiyaç duyabilirsiniz. Hatta bazı kaynaklarda bebeğin burnuna kurumadığı ve antibakteriyel olduğu için sağılmış anne sütü damlatılabileceğine bile rastladım.

Bebekleri uçakta nereye koyarız?

Eğer çok paranız varsa bebek koltuğunu koymak için ayrı bir koltuk satın almak en güvenli ve rahat yoldur. Ancak bunu yapamıyorsanız 2 yaşa kadar olan bebekler uçuş boyunca anne babanın kucağında özel emniyet kemerine bağlı olacaktır. Daha büyük çocuklar ise erişkinlerin koltuklarında oturabilir ve onların kemerlerini kullanırlar. (Meraklısına not: Amerika’da CARES diye kısaltılan, açılımı: Child Aviation Restraint system, olan özel uçak emniyet kemerleri satılmaktadır.

Ve iniş:

Aynı kalkışta olduğu gibi inişte de bebeklerin kulaklarında basınç hissi olabilir; kalkıştaki önlemleri tekrarlayın. İndikten sonra bebek ve çocuklu aileler için en ideali herkesin inmesini beklemektir. Bu sayede yerlere yuvarlanmış olabilecek oyuncak vs’yi de araştırma şansınız olacaktır.Zaten sona kaldığınız da hostesler size yardım edip çantanızı taşıyacaklardır. Eğer uçağa binmeden az önce bebek arabasını bıraktıysanız uçaktan çıkınca almayı unutmayın. Daha önce de belirttiğimiz gibi uçaktan iner inmez bebek arabanızı hazır bulamayacaksınız, onun için uçaktan en son inenlerden olmaya çalışın.

bebekle-ucak-yolculugu

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın