SÜTÜM BEBEĞİME YETMİYOR MU?

Bebeğim sık sık meme istiyor, doymuyor mu?

Bazen bebek annesiyle temas kurmak için, bazen canı sadece emmek istediği için, bazen karnını doyurmak için ister. Açlıktan meme istediğinde güçlü bir şekilde emer. Sık sık meme istemesi sütün yetersiz olduğunu göstermez.

 

Bebek emdikten bir saat sonra yine aç mı görünüyor?

Anne sütü mamadan daha çabuk hazmedildiği ve bebeğin az gelişmiş sindirim sistemini daha az zorladığı için anne sütüyle beslenen bebeğin daha sık beslenmeye ihtiyacı vardır.

Bebek huzursuz ağlıyor, mızmızlanıyor mu?

Bebeklerin çoğu gün içinde huysuzlanıyor. Hatta bu genelde her gün aynı saate bile denk gelebilir. Ağlamaların bir çok sebebi olabilir sadece açlıktan ağlamaz. Sakinleştirmek için en basit yöntem meme vermektir.

Memeden emzirilmediğinde süt az akıyor ya da hiç akmıyor mu?

Sütün az akıp akmaması annenin vücudunda oluşan süt miktarıyla alakası yoktur. ilk aylarda olabilir sonra olmayabilir bu normal bir durumdur.

Anne memesi yumuşuyor mu?

Anne bebeğini sık sık emziriyorsa memesi hemen sütle dolmaz ve sertleşmez, yumuşak olur. Annenin memesi, bebeğin ihtiyacına göre süt üretir ve sert olmayabilir.

Emzirmeden hemen sonra bebek iştahla biberonu emiyor mu?

Bebekler genelde tok oldukları halde biberon emebilir. Emmeye doğal olarak ihtiyaçları olduğu için ağızlarına giden herşeyi emmeye başlarlar. Bu durum bebeğin az süt tükettiğini göstermez.

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.