BEBEKLERDE KOLİK NEDİR? NEDEN OLUR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

kolik-belirtileri

Bebeğiniz her akşam saatlerce durmadan ağlıyor ve artık bu ağlamalar sizi de ağlatma noktasına getiriyorsa, bebeğinizi bu derece ağlatan şey ne olabilir?

Bütün yeni doğan bebekler ağlarlar. Fakat eğer bir bebek sağlıklıyken, günde 2 saatten daha uzun süre, haftada 3 günden uzun ve en az 3 hafta boyunca ağlıyorsa, bu duruma kolik demek mümkündür. Koliğin herhangi tıbbi açıdan kötü bir önemi yoktur ve kendiliğinden geçer.

Kolik Hakkında

Yenidoğan 5 bebekten 1 inin kolik olduğu tahmin edilmektedir. Genelde doğumdan sonraki 3. ve 6. haftalarda başlar ve bebek 3-4 aylık olunca sona erer.Bazıdurumlarda 8-9 aya kadar sürenlerde olmuştur. Eğer bebek bu süreden sonra da ağlamaya devam ederse farklı sağlık probleminden kaynaklanıyor olabilir.

Kolik hakkındaki gerçekler:

Kolik bebeklerin sağlıklı emme refleksleri vardır ve iştahları yerindedir. Ayrıca sağlıklı ve gelişimleri normaldir. Eğer bebeğiniz iştahsız ve emme refleksi zayıfsa doktorunuza danışmalısınız.
Kolik bebekler kucak ve sarılmayı severler. Eğer bebeğiniz kucağınıza aldığınızda rahatsız oluyorsa doktorunuza danışmalısınız.
Kolik bebekler zaman zaman tükürük şeklinde çıkarabilirler, ancak eğer bebeğiniz kusuyor ve/veya kilo kaybediyorsa doktora götürün. (Kusma, midedekileri zoraki bir şekilde dışarı atmaktır. Çıkarmak ise daha hafif bir şekilde ağızdan gelen olanıdır.) Eğer kusma şiddetli ve tekrarlayan şekildeyse bu kolik belirtisi değildir.
Kolik bebekler tipik normal kakası vardır. Eğer bebeğiniz ishal ya da kanlı kaka yapıyorsa doktorunuzu arayın.

Kolik neden olur?

Koliğin sebebi doktorlarca kesin olarak bilinmemektedir. İnek sütü alerjisi intoleransının buna sebep olabileceği de tahmin edilmektedir, ancak bu çok ender karşılaşılan bir nedendir. Emzirilen bebekler de kolik olabilmekte, bu vakalarda annenin yemek diyetini düzenlemesi kolik için çare olabilmektedir. Bazı emziren anneler kafeinden uzak durunca, bazıları da süt ürünleri, yumurta, buğdaylı yiyecekler veya soyadan uzak durunca kolikin azaldığını görürler. Bazı kolik bebeklerin gazı olur ama gazın mı kolike, yoksa kolikten dolayı ağlamaktan yuttukları havanın mı gaza sebep olduğu tam olarak net değildir.

Bazı teoriler; koliğin, “bebeğin yediklerinin sindirim sisteminde çok hızlı hareket etmesi” ya da “sindirilememesi” sebebiyle ortaya çıktığı yönündedir. Diğer teoriler de koliğin “bebeğin kendi huyundan” kaynaklandığı, “bazı bebeklerin anne karnından çıktıktan sonra dış dünyaya hızlı uyum sağlayamadığından” kaynaklandığı veya “tanı konmamış gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH)” sebebiyle kolik oluştuğu yönündedir. Ayrıca sigara kullanan annelerin bebeklerinde kolik görülmesi daha olası bir durum olarak kabul edilmektedir.

Kolik Tedavisi

Kolik bir bebekle başa çıkmak çok yorucu olabilmektedir. O yüzden kendinize de iyi baktığınızdan emin olun. Bebeğin sürekli ağlamalarından dolayı onu ve kendinizi suçlamayın, üzülmeyin. Kolik kimsenin suçu değildir. Sakin ve rahat olmaya çalışın. Unutmayın ki bebeğiniz bu kolikten sonunda kurtulacak.

Kolikten kurtulmak için kanıtlanmış bir tedavi biçimi yoktur. Ama her zaman sizin ve bebeğiniz için hayatı kolaylaştıran yollar mevcuttur.

Öncelikle eğer bebeğiniz aç değilse, beslemeye çalışmayın. Beslemek yerine onu oyalamaya çalışın. Ayrıca bunları da yapabilirsiniz:

*Bebeğinizi kucağınıza alıp yürüyün ya da bir sallanan sandalyeye oturun. Değişik pozisyonlar deneyebilirsiniz.

*Beslenme sırasında bebeğin gazını daha sık çıkarın.

*Bebeğinizi bacaklarınızın üstüne yüzüstü yatırın ve sırtını ovun.

*Bebeğinizi salıncak ya da titreşimli yatak vs ye koyun. Bu tip hareketler rahatlatıcı etki yaratır.

*Bebeğinizi ana kucağına/araba koltuğuna koyun ve arabayla gezintiye çıkın. Titreşim ve arabanın hareketleri sakinleştirici olabilmektedir.

*Müzik dinletin. Bazı bebekler seslere de hareketlere olduğu gibi duyarlıdır.

*Bebeğinizi beyaz gürültü olan makinaların (saç kurutma makinası, vantilatör, aspiratör, elektrik süpürgesi sesi gibi seslere beyaz gürültü denir) olduğu bir yere götürün. Bazı bebekler bu tip hafif ve sürekli sesleri sakinleştirici bulurlar. Yada bu seslerin olduğu programları telefonunuza indirebilir veya bildisayarınızda açabilirsiniz.

*Bazı bebekler de uyaranların azaldığı ortamlara ihtiyaç duyarlar. 2 aydan daha ufak bebekler için karartılmış odada kundak şeklinde durmak da rahatlatıcı olabilmektedir.

Bu zaman zarfında, eğer ihtiyacınız varsa bebek ağlamalarından kendinize bir mola verin. Böyle bir durumda arkadaşlarınız ve akrabalarınız bebeğinize göz kulak olmaktan dolayı memnun olacaklardır. Eğer etrafınızda bebeği bırakacak kimse yoksa, beşiğine bırakıp bir mola vermek hiçbir sorun yaratmaz.

Eğer bebeğinizin ateşi 38 derece yada daha yüksekse ve 2 saatten fazladır ağlıyorsa, bir türlü avunmuyorsa, iştahı yoksa, ishal ve kusma varsa, ya da uyku düzeni bozulduysa doktora başvurun. Ayrıca bebeğinizin kolik mi yoksa farklı bir sağlık problemi mi var karar veremiyorsanız, çocuk doktonuza başvurmanız uygun olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın