Hamileyken Yenilmesi Gereken Besinler

Gebeliğin ilk üç ayında neler yenmeli?

hamileyken-yenilmesi-gereken-besinler
Gebeliğin ilk üç ayı değişimlerin ve gelişmenin en hızlı olduğu aylardır. Hamile kaldığınız andan itibaren vücut değişim göstermeye başlar. Tüm vücut mekanizmanız bebeğiniz için çalışır. Bebekteki beyin gelişimi bu aylarda olduğundan sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için folik asite ihtiyacı vardır. Balık, folik asit yönünden en zengin yiyecektir.

Bebeğinizin beyin gelişimi için gerekli olan folik asiti Özellikle de yağlı balıklarda yeter, miktarda bulunmaktadır. Somon, sardalya, alabalık ve uskumru gibi balıkları sıklıkla tüketmelisiniz. Ceviz, ıspanak, portakal suyu, brokoli, mercimek ve semizotu da folik asit değerleri yüksek yiyecekler arasında.

Gebeliğin ilk üç ayında bebeğin iskelet gelişi için kalsiyum ve demir alımı önemli. Pastörize sütten yapılmış yoğurt, pastörize süt, süt-meyve karışımlarını bol miktar da tüketmelisiniz.

Hamileliğinizin ilerleyen dönemlerinde folik asit açısından zengin yiyecekleri tüketmeye devam etmelisiniz. Çünkü bebeğin göz, sinir ve beyni için önemini korumaya devam eder.

Demir açısından zengin olması nedeniyle kırmızı et de siz anne adayları için yenmesi gereken besinlerdendir. Günde 2 porsiyon kırmızı et tüketimi bebeğiniz açısından faydalı olacaktır.
Hamileliğinizin ilerlediği dönemlerde kan hacminiz de artacaktır. Bu dönemde günde 8-10 bardak su içmeniz gerekiyor.

hamileyken-yenilmesi-gereken-besinler-2

Hamilelik döneminde alınması önemle tavsiye edilen besinler:

Tam tahıllar: Hamilelik döneminde tüketilmesi gereken önemli besin grubudur. Tam tahıllı ekmek ve hububatlar folik asit içerirler ve önemli demir kaynaklarıdır. Ayrıca tam tahıl ürünleri beyaz ekmek ve pirinçten daha fazla lif ve demir barındırırlar.

Baklagiller: Kuru fasulye, barbunya, nohut, mercimek ve bezelye gebelik döneminde alınması gereken önemli besinlerdir. Bu besinler önemli bir protein ve lif kaynakları olmanın yanı sıra kalsiyum, demir ve çinko açısından da oldukça zengin besinlerdir.

Somon balığı: Somon balığı omega 3 yağ asitleri yönünden oldukça zengindir. Bebeklerin beyin gelişimine ve görme duyusunun gelişimine oldukça önemli katkıda bulunur. Ayrıca protein ve B vitamini kaynağıdır. Somon balığının öteki balıklara göre içindeki civa miktarı da oldukça düşüktür. Somon balığını haşlanmış ve ızgarada tüketmek daha faydalıdır. Somon balığını her hafta tüketmek faydalıdır.

Yumurta: Yumurta anne karnında bebeklerin ihtiyaç duydukları amio asitleri sağlayan proteinler bakımından oldukça zengindir. Çok yönlü bir besin olup içeriğinde bir düzineden fazla vitamin ve mineral bulunur. Yumurtada bakteriler bulunduğundan yumurta çok pişmiş olarak tüketilmeli, çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmemelidir.

Dutlar: Ahududu, yabanmersini ve böğürtlen ana öğün aralarında tüketilebilecek harika ve lezzetli atıştırmalıklardır. Bu meyveler potasyum, C vitamini ve lif yönünden zengindirler.

Az yağlı yoğurt: Bir kase az yağlı yoğurtta sütten daha fazla kalsiyum bulunmaktadır. Yoğurttaki protein oldukça yüksek miktardadır. Ayrıca yoğurt içine meyve parçaları atarak harika ve daha sağlıklı karışımlar yapmak da mümkündür.

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın