Hamileyken Yenilmemesi Gereken Besinler

hamileyken-yenilmesi-gereken-besinler

Hamilelik boyunca yememeniz gereken bir çok besin bulunmaktadır. Bunlar hamile iken bebeğe zarar verecek türden olup dikkat etmeniz gerekebilir.

Çok fazla A vitamini almamaya dikkat edin. Bu, yüksek dozda multi vitamin hapları almaktan ve karaciğer ile, karaciğer ürünleri yemekten kaçınmanız anlamına gelir. Bir miktar A vitaminine gereksiniminiz vardır. Ancak çok fazla miktarda alırsanız, fazla miktarda birikebilir ve hamilelik sırasında çok yüksek olabilir.

Dikkat etmeniz gereken konulardan biri olan çiğ et kullanımı hamile iken kesinlikle durdurulmalı ve yenmemelidir. Salam, sosis, pastırma,sucuk gibi ürünleri kullanmamaya özen gösterin. Herhangi bir yerde kokusunu duymuş ve canınız çekmiş olabilir bu durumlarda sadece tadımlık kullanmalı ve kesinlikle bol kullanmamalısınız. Çiğ et içinde bakteri bulunmaktadır. Sakatatlardan kesinlikle uzat durmalısınız çünkü bakteriye çok açık gıdalardır.

Gebelikte kafein tüketilmesi: Kafein plesantadan geçip bebeğe ulaşabilir ve bebeğin kalp atış hızını arttırır. Günde 200 mg dan fazla kafeinli ürün tüketen hamilelerin kafein tüketmeyenlere oranla düşük yapma oranı daha yüksektir. Hamileliğiniz döneminde bebeğinizin sağlıgı için mümkün olduğunca kafeinli ürünlerden uzak durun. Sigara ve alkol kesinlikle kullanmamalısınız.

Yıkanmamış Sebzeler: Hamilelikte sebze yemek güvenlidir fakat sebzeleri iyice yıkamadan yemeyiniz.

Çiğ ve az pişmiş yumurta:  kesinlikle yememeniz gereken yiyecekler arasında ilk başta yer alıyor.

 Konserve balıkları haftada iki kereden fazla yemeyin. Köpek balığı ve kılıç balığından da uzak durmalısınız. Bu balıklarda cıva miktarı yüksektir ve bunlar da bebeğinizin sinir sistemine zarar verebilir.

Bazı peynir türlerinden de uzak durmalısınız. Pastörize edilmeyen süt ve süt ürünlerini tüketmemeli, çiğ sütten uzak durmalısınız. Soğuk işlenmiş etler ile az pişmiş etleri de yememeye özen göstermelisiniz

Patates kızartması, patates cipsi gibi kansere neden olduğu tespit edilen akrilamid maddesini içeren gıdaların özellikle hamile ya da emziren kadınlar tarafından yenmemesini tavsiye edilir. Bu yiyecekler normal insanların bile tüketilmesi önerilmez.

Hamilelik döneminde kadınların kabusu haline gelen bulantı ve kusmalar, gebeliğin ilk aylarında başlıyor ve ikinci ayda daha da şiddetli şekilde görülüyor. Dördüncü aydan sonra ise azalıyor. Sıklığı kişiden kişiye değişiklik gösteren bulantı ve kusmalar, hormonlara bağlı olarak çoğul gebeliklerde daha fazla görür. Alınan vitaminler, besin maddelerinin tatları ve kokular gebelik dönemindeki bulantı ve kusmaları tetikler. Sık sık ama azar azar yemek ve vitaminleri tok karnına ya da yatmadan önce almak, mide bulantısının ve kusmanın hafiflemesini sağlar.

BESLENMEDE DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

–  Sık sık az az yemeli
–  Sindirimi güç gıdalardan kaçınmalı
–  Bol miktarda  su içilmeli
–  Posalı gıdalar alınmalı
–  Hazır gıda ve içeceklerden kaçınmalı
–  Fazla tuzlu, baharatlı, şekerli, yağlı, hamurlu yiyecekler yenmemeli
–  Günlük ekmek miktarı 3 orta dilimi geçmemeli
–  D vitamini ihtiyacı için güneş ışığından yararlanmalı
–  Uzun süre aç kalmamalı
–  Sağlık personelinin vereceği kan ve vitamin hapları düzenli kullanılmalı
–  Gebelik boyunca 9-12 kilodan fazla kilo almamalı

GEBELİKTE EN ZARARLI BESİNLER

–  Genel olarak tatlı ve şekerlemeler
–  Şekerli marmelatlar
–  Likörler
–  Gazlı ve şekerli içecekler (Kolagazoz vb.)
–  Aperatifler
–  Kızartmalar
–  Çok fazla kahve ve/veya çay
–  Fazla yemek yemek

Tüm bu tavsiyelerle birlikte, vücudunuza asıl gerekli olanları, doktorunuz yaptığı testlerin sonucunda sizlere söyleyecektir.  Mutlaka doktorunuza danışın…

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın