HAMİLELİKTE YATIŞ POZİSYONU NASIL OLMALIDIR?

hamilelikte-yatis-pozisyonuHamilelikte en uygun yatış pozisyonu; sol yan tarafınıza yatıp dizlerinizi kırarak bacaklarınızın arasına yastık koyup uzanmanız hem sizin için hem de bebeğiniz için de en iyi ve en rahat yatış pozisyonudur.Bu pozisyona ‘’SOS’’ pozisyonu da denir.Neden sağ tarafa değil de sol tarafa yatmak uygundur? Çünkü vücudun ortasından hafif sağ tarafta en büyük toplar damar (vena kava inferior) geçer. Sağ tarafa doğru yatılırsa bu toplar damara rahim baskı uygular ve kalbe dönen kan miktarı azalır, bu da bebeğe giden kan miktarının azalmasına sebep olur. Sağ tarafa yatıldığında kalbe dönen kan azalacağı için vücuttaki şişlikler artabilir.Sol tarafa yatmak kan dolaşımındaki sirkülasyonu arttırarak vücuttaki şişlikleri (ödem) azaltır.  Bu yatış biçimi yalnız besinlerin ve kanın plesantaya en üst düzeyde ulaşmasını sağlamakla yetinmez .Aynı zamanda böbreğin işlevlerini en iyi şekilde yerine getirmesini neden olur.Bundan dolayı atıkların ve sıvıların vücuttan daha iyi atılımı ve diz ve ellerde daha az şişmedir.
Gebelikte uygun yatış pozisyonunda uyumanıza yardımcı olması için hamilelik yastığı kullanabilirsiniz.

Elbette tüm gece boyunca aynı pozisyonda yatmak sizi zorlayabilir.Farkında olmadan uyurken yatış pozisyonunuzu değiştirmiş olabilirsiniz.Bu konuda telaşlanmayın uyandığınızda hemen yan yatış pozisyonuna geri dönün ve uyuyun.İlk başlarda sol yana yatmaya alışık olmayan vücudunuz birkaç geceden sonra yeni yatış pozisyonuna uyum sağlayacaktır.

 Gebelikte sırtüstü ve yüzüstü yatış biçimi uygun değildir.

Sırtüstü yatış pozisyonu ; gebelikte sırt üstü yatmak daha rahat olmasına karşın , rahminizin bütün ağırlığı sırtınızın , bağırsaklarınızın ve inferior vena cava denen vücudun aşağı kısımlarından kalbe kan geri dönüşünden sorumlu olan damarın üzerine biner.Bu da sırt ağrılarını ve basurları arttırabilir, sindirim işlemini engelleyebilir, solunumu ve dolaşımı bozabilir ve kan basıncınızın düşmesine neden olabilir.

Gebelikte yüzüstü yatış pozisyonu; gebelikte yüzüstü yatmak rahme ve bebeğe baskı uygulayacağından uygun değildir.

  İlk 3 ay, yatış pozisyonu:

Hamileliğin ilk 3 ayında yatış pozisyonu önemli değildir, yüzüstü hariç her pozisyonda yatılabilir çünkü bu aylarda rahim küçük ve hafif olduğu için damarları baskı uygulamaz.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın