Hamilelikte Sık Görülen Şikayetler

Hamilelikte Sık Görülen Şikayetler

gebelik-sikayetleri

Hamileliğin başlangıcından itibaren anne vücudunda çeşitli anatomik, hormonal, fizyolojik değişiklikler meydana gelir. Anne vücudunun şekli değişir, kilosu artar, artan hormonlara bağlı bazı eklemlerde gevşemeler meydana gelir. Bu kadar çok değişikliğin karşılığında kaçınılmaz olarak çeşitli şikayetler, rahatsızlıklar meydana gelir. Bunların çoğu hamilelikte zaten “beklenen” şikayetlerdir ve bir problem olduğunu düşündürmez, çünkü hemen hemen her hamile bayanda rastlanan şikayetlerdir. Örneğin bulantı, kusma, bel ağrısı, kasık ağrısı, bacak krampları, ellerde uyuşma, halsizlik, karın çatlakları, uyku hali, gece uyuyamama, sık idrara çıkma, akıntı, yüzde lekelenmeler, ağza mideden acı su gelmesi gibi şikayetlerdir. Bu şikayetlerin de çoğunda tedavi ile rahatlama sağlanır.

Hebelikte bunların dışında bir de  “beklenmeyen” ve bir problem olabileceğini düşündüren şikayetler vardır. Bunlar kanama, bayılma, şiddetli baş ağrısı, parça düşürme, şiddetli nefes darlığı, nöbet geçirme, doğum zamanından çok önce su gelmesi, bebeğin hareket etmemesi, yüksek ateş… gibi devameden şikayetlerdir.

Bu şikayetleri genel olarak beklenen ve beklenmeyen şikayetler şeklinde ikiye ayırabiliriz. Ancak her zaman böyle olmayabilir, yani önemsiz gibi görülen bir şikayetin arkasında önemli problemler olabilir. Bu nedenle hamilelikte şikayetlerinizi önemli-önemsiz demeden her zaman doktorunuza iletmelisiniz. Devamı…

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın