EMZİREN ANNE NASIL BESLENMELİ?

bebegimi-ne-zaman-sutten-kesmeliyimEmziren annenin salgıladığı sütün büyük bir kısmı yediklerinden sağlanır. Sağlıklı bir annenin günde ortalama 700-800 ml süt salgıladığı esas alındığında emziren annenin diğer kadınlara göre besin gereksinimi daha fazladır.

Emziren anneler kilo vermemek için acele etmeliler. Bu süre 6 ay ya da daha fazla sürebilir. Emziren annelerin kilo vermeleri, emzirmeyen annelere göre daha kolay olacaktır. Ayda 2 kilodan fazla ağırlık kaybı doğru değildir. Hızlı kilo vermeyi vadeden diyet ve ilaç uygulamalarından kaçınmalı, halk arasında süt yapsın diye anneye bol bol şerbet, süt, yulaf, tahin helvası, pekmez, gibi tatlılar yedirilir. Bu besinlerin süt yapımını arttırıcı hiçbir etkisi olmaz, sadece kilo alınmasına yardımcı olur.

Sütü artıran en önemli besin sudur. günde en az 2,5-3 litre su içilmelidir. Çünkü sütün önemli bir kısmı sudur. Emziren anneler öğün atlamamalı.

Süt verirken sigara, alkol, içmemeli, çay ve kahve gibi içeceklerin tüketimi azaltılmalı bunların yerine bitki çayları tercih edilmelidir.

        *Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın