DİŞ BUĞDAYI

diş-bugdayi-iktamDİŞ BUĞDAYI (HEDİĞİ)

Diş buğdayı eski bir Türk geleneği olarak bilinmektedir. Anadolu’nun pek çok yöresinde uygulanmaktadır. Diş buğdayı(hediği) ne zaman yapılır diye sorarsanız; bebeğin ilk dişi çıktığında yapılır. Yapılma nedenleri arasında bir çok unsur söylenmektedir; bebeğin dişleri ileri yaşlarda da sağlam ve güzel olsun diye, bebek çabuk büyüsün ve bebeğin rızkı hep çoğalsın niyetiyle yapılmaktadır. Genelde aile arasında ve komular, eş-dost arasında gerçekleşir.Çağrılan misafirlerin dişlerinin düzgün ve sağlıklı olmasına dikkat edilmesi gerekir şeklinde bir inanç vardır. Bebeğin ilk dişi çıktığı anda genelde anne ve babasıyla sürekli birlikte olduğu için onlar görür ama  dişi ilk gören hediye alır geleneği doğrultusunda anne-baba görmemezlikten gelir akrabalardan yada komşulardan birinin bunu görmesiyle o kişi bebeğe hediye alır gibi geleneklerde vardır. Bebeğin ilk diş ile diş buğdayının hazırlanması başlar.

 

Diş Buğdayı Tarifi; aşurelik buğday haşlanır, ılıması beklenir ılıma gerçekleşince toz şeker ilave edilir sonra nar ve cevizle güzelce karıştırılır. İçine yüzük ya da boncuk koyanlar da vardır. Bu boncuk ya da yüzük saklanır ve kim bulursa bebeğe hediyeler alacağına delalettir gibi etkinlikler de yapılabilir. Akabinde çeşitli eğlenceler de yapılmaktadır. Diş buğdayının yanında pastalar, börekler, kekler, kurabiyeler, salatalar, çay ve meyve suları gibi içecekler de gelenlere ikram edilir. Diş şeklinde hazırlanan organizasyon biçiminde de gerçekleşebilir. Günümüzde moda olan diş şeklinde şeker hamurundan kurabiyeler gibi. Yine gelen misafirlerinize diş şeklinde küçük çerçeveler ile tatlı bebeğinizin en beğendiğiniz fotoğrafını koyabilir buzdolabı magneti ya da süs olarak hediye edebilirsiniz. Hem sizden hem bebeğinizden hoş bir hediye olacaktır. Diş şeklinde pasta yaptırabilir bununla olaya hem espri hem de orjinallik katabilirsiniz.

Bazı kesimlerde eğlence olarak bebeğin önüne bir örtü serilir bu örtü üzerine; defter, tarak, top, kitap, makas, oyuncak, kaşık-çatal, fotoğraf makinesi, müzik aleti gibi nesneler konur bebek bunlardan hangisini seçerse ileri de meslek tercihini bu nesne doğrultusunda yapacağı meslek bilinmiş gibi olur. Diğer bir gelenek ise yeni dişleri çıkan bebeğin üzerinden buğday serpilir bu diğer dişleri çabucak çıkması içindir. Diş buğdayı diş hediği olarak da bilinmektedir.

Bebeğinizin incileri dökülmeye başladığında siz de aktiviteyi yapabilirsiniz. Bu gibi aktiviteler günümüzde yapılamaya devam edilmektedir.

 

Diş Buğdayı Partinizde Hazırlayabileceğiniz Örnek İkramlar

 

Diş Buğdayı Partinizde Kullanabileceğiniz Etiketler

Verdiğimiz resimleri bilgisayarınıza indirip, paint, photoshop yada benzeri bir programla bebeğinizin ismini yada ne yazmak isterseniz üzerine yazıp çıktısını alabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın