ÇOCUKLARDA YÜKSEK ATEŞ

cocuklarda-yuksek-ates

 

 Ateşi Düşürmek İçin Yapılması Ve Yapılmaması Gerekenler

Toplumda doğru bilinen bir çok yanlış vardır. Örneğin kullanılması tavsiye edilen kolonya, alkol, sirke ve buz asla kullanılmaması gerekir. Bunlar damarları ani olarak büzer ateş hemen düşer gibi olur, sonrasında ise damarlar genişler ve ateş çok fazla daha yükselir. Özellikle küçük bebeklerde havale riskini artırır.

Kulak, dil altı, cilt, popo ve koltuk altı ateş ölçme noktalarıdır. Koltuk altı ölçümleri diğer ölçümlere göre 0,5 derece daha düşüktür.

Ateş kendi başına bir hastalık değildir, hastalık belirtisidir. Her bebeğin, çocuğun ateşi çıkabilir, bu olağandır. Dikkat edilmesi gereken çıkan ateşi kontrol altına alabilmektir.

Çocuğunuzun ateşi olduğundan şüpheleniyorsanız, öncelikli olarak 20 dakika arayla ateşini tekrar ölçün. 20 dakika sonra ateşi ölçtüğünüzde düşmediyse, odanız serin ise çocuğunuzun giysilerinin büyük bir kısmını çıkartın. İnce bir çarşafla üzerini örtün.

39-40 derece ateşi varsa bütün vücudunu ılık su ile ıslatılmış süngerle silerek ateşi düşürebilirsiniz. Her beş dakikada bir ateşi ölçmeye devam edin. Ateş 39 derecenin altına düştüğünde uygulamayı bırakın. Hiç bir zaman bu uygulama için soğuk su kullanmayın. Soğuk, kan damarlarını büzüştüreceği için ısıyı düşürmek yerine yükseltir. Çocuğunuzun belirli aralıklarda az miktarlarda olsa sıvı şeyler içmesini sağlayın

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın