ÇOCUKLARDA İŞTAHSIZLIĞIN SEBEPLERİ NELERDİR?

istahsizlik-sebepleri-nelerdir

istahsizlik-sebepleri-nelerdirÇOCUKLARDA İŞTAHSIZLIĞIN SEBEPLERİ NELERDİR?

Ailelerin en çok şikayetlerinden biri de çocuklarının çok iştahsız olduğudur. Birçok anne baba “Çocuğum hiçbir şey yemiyor”, “Bütün gün hiç yemek yemese umurunda olmaz”, “Yemeklerini hep zorla yediriyorum” yönünde yakınırlar. Ebeveynlerin ortak problemi olan bu durum çok çeşitli nedenlerden kaynaklanmaktadır. Az yemek yiyip, çok yemek seçen, tek yönlü beslenen ve yemeğe karşı aşırı isteksiz olan bir çocuk iştahsız olarak değerlendirilmektedir. Çocuklarda iştahsızlığın çeşitli sebepleri vardır.

Çocuğun yapısı

Prematüre doğmak, konjenital kalp hastalığı, yarık damak ile otizm gibi durumlarda ebeveyn çocuğun sağlığı için daha kaygılı olduklarından, çocuk açlık belirtileri göstermeden onu yemeğe zorlayabiliyor. Çocuk acıkmadığı için yemeği red edebiliyor.

 

Beslenme geçişleri

Anne bebeği sütten keserek ek gıdaya geçerken zorluk yaşayabilior. Bebek, anne sütünden biberona, suludan katı gıdaya geçişler sırasında eğer zorlanırsa, yemeyi reddedebiliyor. Bu durumda annede “Bebeğim iştahsız” düşüncesine yol açıyor. Bu gibi durumların oluşumunun önlenmesi için öncellikle bebeğin ek gıdaya hazır olup olmadığının değerlendirilmesi gerekir. Ek gıdaya geçişte öncelikle bebeğin başını dik tutabilmesi ve tam olarak oturabilmesi şart.
ek gıdalar hazırlanırken dikkat etmeniz gereken şeyler de var. “Besinlerin aşırı tatlı veya tuzlu, ekşi, çok baharatlı ve kötü kokulu olmasından kaçının. Aynı şekilde estetikten yoksun bir şekilde sunmak ve sürekli kuru gıda vermek de iyi değil. Yemek kaşığı, kase, tabak, biberon ve kap gibi beslenme araçları da çocuğun yaşına uygun olmalı.”

Mekanik besleme

Ebeveynler bebek beslenmesinde zaman aralıkları ve miktarları aylara göre değiştirmelidir. Bebeğiniz acıkma belirtisi göstermeden beslenmesi doğru değildir. Ayrıca duyguları katarak beslenme öenmlidir. “Besleyen kişi ile bebek arasında uyumlu ve sevgi dolu bir ilişki olmalı”. Bebeği besleyen kişinin sabırlı, hoşgörülü, özendirici ve teşvik edici olması gerekiyor.

 

Organik nedenler

Çocuk eğer sık sık hastalanıyor ise böyle zamanlarda iştah azalması ya da yeme isteksizliği oluşması gayet normal. Bunu göz ardı edip çocuğa zorla yedirilmeye çalışılması, aslında onu yemekten daha da soğutabiliyor. Bu durumun geçici olduğunu düşünüp ısrarcı olmamakta fayda var.

 

Travmatik nedenler

Tüple beslenmek zorunda kalma, fiziken zorlanarak beslenme gibi oral bölge ile ilgili travmatik olaylar yaşanmış olması da çocukta yeme isteğinin azalmasına sebep oluyor.