ÇOCUĞUNUZU UYKUYA HAZIRLAMA

uykuya-hazırlama

Kimi çocuklar gece geç saatlere kadar uyumak istemezler, bazınlarında bu alışkanlık haline gelmiştir. Çocuğun uyumasını isteyen, onu oyalamaya uğraşan aileler yorgun düşmekte ve bazen çocuktan önce uykuya dalmaktadırlar. Bu ebeveynleri araştırdığımızda akşam nasıl vakit geçirdikleri, oynadıkları oyunlar, ne tür yiyeceklerle beslendikleri, şeker tüketimi, uykuya nasıl hazırladıkları konusunda bazı bilgiler edindik. Ve ortam, oyun çeşitleri, beslenme içerikleri, uygun olmayan tutum ve davranışlar olduğunu araştırdık.

Sizler için hem çocuk ve siz yorulmadan hem de çocukla çatışmalar olmadan uyku öncesi yapılması gerekn hazırlık basamakları:

-Öğle uykularının saati öğleden sonraya sarkmaması, gece uykusunun gecikmemesi için önemlidir.
-Her gün gündüz ve gece aynı saatte uyuması,rutin oluşturmak, uyku için biyolojik saati düzenler.
-Akşamları yapılan etkinliklerin bir sırası olduğunda, çocuğun uyku saati geldiğinde de buna uyum sağlaması rahatlar.
-Akşam yemekten sonra hareketli oyunlar oynamak çocuğun enerjisini harcamasını sağlar ve yorulur, efor sarfeder; sonrasında da daha sakin bir etkinlik ya da oyun çocuğun vücudunun sakinleşmesini sağlar ve uykuya hazırlar.
-Sakin etkinlikle birlikte evdeki ışıkların azaltılması, ses tonunun düşmesi; uyarıcıların verdiği enerjiyi azaltacağı için çocuğu sakinleştirir.
-Yediklerinde karbonhidrat miktarı fazla ise, o gün meyve tüketimini azaltmak; abur cubur tüketimini akşam saatlerinde kısıtlamak çocuğun enerjisini artırmamak için önem teşkil eder; bundan dolayı enerji fazlalaştığında çocuk enerjisini harcamak için harekete geçecek bu şekilde de uyumak istemeyecektir.
-Sakin etkinlikten sonra, yatmadan önce rutin işler (pijama giyme, diş fırçalama) yapılması çocuğun uyku hazırlanmasını sağlar.
-Yatmadan önce biraz hikaye, masal okunması uyku öncesi ebeveyn ile çocuğun kendini güvende hissetmesini sağlar ve sakinleştirir.
-Çocuğunuza sevginizi yansıtarak yatağın yanında bir sandalyede oturmak, çocuğun uykuya huzur içinde geçmesini sağlar.