Çocuğa Davranış Şekilleri Hakkında İpuçları

Çocuğa nasıl davranacağımızı bir çok kez şaşırabilir nasıl yol izleyeceğimiz konusunda karar veremeyebiliriz. Çocukları yönlendirmede ufatk detaylar çok önemlidir.

İnatlaşmak Yerine Seçenek Sunun

Uyku saati geldi ayakta zor duruyor. “Yatmak ister misin?” diye sorarsanız alacağınız cevap muhtemelen “hayıııır!”olacaktır. Oysa ki “yatmadan önce hangi kitabı okuyalım?” sorusunu sorarsanız uyumama gibi bir seçeneği ortadan kaldırmış olursunuz. Sizin istediğiniz şekilde planlamış seçenekleri sunmak hem direnç ile karşılaşma olasılığını azaltır , hem de karar alma sürecine dahil olan çocuğun kendini “fikirlerine önem verilen” bir birey olarak görmesini sağlar.

 

 

 

 

Göz Kontağı Kurun!

Kocaman bir “dev”in size doğru eğilip, parmağını sallayarak kızdığını hayal edin! O an söylediklerini dinlemek mi istersiniz yoksa son sürat kaçmak mı? Peki bunu minicik bir çocuğa yaptığınızı düşünün! Çocuklarla doğru iletişim kurabilmek için ilk adım olarak onların göz hizasına inerek konuşun. Böylece hem kendilerini daha güvende hissedecekler, hem de onu önemsediğinizi ve dinlemeye hazır olduğunuzu anlayacaklardır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın