BEBEKLERİN ZEKASI NASIL GELİŞTİRİLİR?

zeka-gelişim-kartıKavramlar ve algılar yardımıyla soyut ya da somut objeler arasındaki bağlantıyı anlayabilme, soyut düşünme, muhakeme etme ve bu zihinsel işlevleri uyumlu şekilde bir hedefe yönelik olarak kullanabilme yetenekleri zeka olarak adlandırılmaktadır. Babalar bu cümleye kızacak fakat yapılan bilimsel araştırmalara göre zekâ genlerinin genellikle kadınlarca aktarılan X kromozomunda olduğu belirlemiştir. Annenin üstün zekalı olması durumunda çocuğunda üstün zekalı olma oranı daha yüksektir. Genetik faktörler dediğimiz zaman sadece anne-babadan değil, amcalardan, halalardan, dedelerden, birkaç nesil öncelerden gelen insanları da göz önüne almak gerekir. Ancak zekâ bir kapasitedir. İyi eğitim zekâ seviyesini 15-20 puan yükseltebilmektedir. Buna bir örnek verecek olursak Finlandiya, İsveç, Norveç, Danimarka, Almanya gibi ülkelerde 90 IQ ile okul öncesine başlayan çocuklar 110 IQ ile 1.sınıfa devam etmekteler. Fakat ülkemizde 90 IQ ile okul öncesine başlayan çocuklar ortalama 95 IQ ile 1.sınıfa devam etmekteler. Okul öncesi eğitimin ve eğitimin zeka gelişiminde ne kadar önemli olduğu görülmektedir. Zeka gelişiminin % 90’ı okul öncesi dönemde tamamlanmaktadır. Buda demek oluyorki bunu artırmak anne-babalara düşüyor.

Peki, bebeklerimizin ve çocuklarımızın IQ’ sunu nasıl geliştireceğiz? Bebeklik döneminden itibaren ne tür oyunlar aktiviteler yapabiliriz? Aşağıda listelenmiştir.

• Yapılan bilimsel araştırmalara göre anne sütü ile beslenen bebeklerin IQ seviyeleri mamayla beslenen bebeklere göre biraz daha yüksektir.

• Anne sıcaklığında büyüyen bebeklerin IQ seviyeleri bakıcıyla ya da anneanne veya babaanne ile büyüyen bebeklere göre daha yüksek olur.

• Anne ile büyüyen bebekler bakıcıyla yada anneanne, babaanne ile büyüyen bebeklere göre ilerde daha az dikkat dağınıklığı problemi yaşamaktadır.

• Bebeklik döneminde çok fazla televizyon izleme bebeklerde otizm, zeka geriliği, dikkat dağınıklığı, öğrenme bozukluğu gibi hastalıklara sebebiyet vermektedir. Bakıcılar bebekleri susturma, bir nevi hipnoz etme adına maalesef saatlerce televizyon karşısında televizyon izletebilmektedirler. Beyin bu durumda çalışmamakta sadece canlı bir kamera gibi her şeyi kaydetmektedir. Beyindeki bilgi işleme merkezi atıl kalmakta, zeka gelişmemektedir. Televizyon izlerken ekranda üç saniyede bazen saniyede bir görüntü değişmektedir. Bebeklik döneminden beyni uyarıcı bombardımanına tutulan bebekler yetişip okul döneminde geldiklerinde kitaba baktıklarında hiçbir şey değişmemektedir. Bundan dolayı kitaplarla ilgilenmemekte sıkılmakta ödev yapmak istememektedir. Günümüzde yetişkinlerin çok fazla kitap okumamasını da buna bağlayabiliriz. Gerçek bilgi kitaplardan öğrenilebilmektedir.

• Sinir hücrelerinin oluşmaya başladığı bebeklik döneminde bebeğinizin görsel uyarılara ihtiyacı vardır ve bu konuda yapılan pratik hareketler çok önemlidir. Bu nedenle bebekler farklı görsel uyarıcı bombardımanına tutulmalıdır. Örneğin bebeğinizi kucağınıza alarak ona bilgisayarınızdan farklı renkli manzara resimleri(hızlı değiştirmemeniz gerekir), değişik sesler, müzikler dinletebilirsiniz.

• İlk aylarda bebeğin beşiğinin üzerine değişik renklerde oyuncaklar asıp onları hareket ettirerek bebeğe zengin uyarıcılar verin.

•İlk aylarda bebeklerin koku duyuları çok güçlüdür. Annelerini bu nedenle genellikle kokularından tanırlar. Bu dönemde bebeklere farklı kokular koklatılarak beyin hücrelerinin ölmemesi sağlanabilir.

• Bebeğinizin yüzüne gülümseyerek vücuduna masaj yapın, gözlerinin içine bakarak ismini söyleyin.Onu ne kadar çok sevdiğinizi anlatın.

• Bebeğiniz ile direk olarak konuştuğunuz esnada onu yüzünüze yakın tutunuz ve gözlerinin içine bakınız. Onunla sık sık göz teması kurun.

• Bebeğinizin karyolasının yanına bir mp3 çalar koyunuz, Çalmak için ninni veya yumuşak bir fon müziği seçin. İçerisinde tekrarın çok olduğu melodiler bebek için çok dinlendiricidir çünkü bu, bebeklerin anne rahminde duydukları sese benzer melodidir.

• Beyaz gürültü adı verilen, fön makinesi, çamaşır makinesi, elektrikli süpürge tarzındaki sesleri netten dinletebilir yada telefonunuza bu müzik uygulamasını indirebilirsiniz.Bu sesler anne rahminde bebeğin duyduğu seslere benzer. Bu sesleri bebek dinlerse beyindeki nöronlar ölmeyecek, beyinde sinaptik bağlantılar gelişecektir.

• Bebeğinizi vücudunun bölümlerinden (dirsek, parmak, ense vb. ) kavrayarak hafif sallayınız. Bebekler bundan çok hoşlanırlar, mutlu olurlar.

• Bebeğimizi biz nasıl besler ve ona nasıl davranırsak yetişkin olduğunda üzerinde derin etkileri olacaktır. Bu oyun bebeğinizin güvende ve emin hissetmesini sağlar.

• Bebeğinizin duyma ve görme duyularının gelişimi için farklı yüz ifadeleri yapın ve sesler çıkarın.

• Bebeğinizi farklı kumaşlar ile okşayınız veya sarınız. (Vücudunun farklı kumaşlara dokunmasını sağlayın.

• Bebeğinizin farklı kokuları almasına imkânlar sağlayınız. Dışarı çıkın ve bir gül koklatınız veya taze yeni kesilmiş bir portakal koklamasına yardımcı olunuz.

• Eğer odaya hareketli ve odada gölge oluşturabilecek nesneler ayarlayabilirseniz bu bebeğinizin görme yetisinin gelişimine yardımcı olacaktır.

• Bebeğinizin altını değiştirirken onunla iletişim kurun ve ona ne yaptığınızı anlatın.

• Zaman zaman sesinizi değiştiriniz. Onunla konuşurken yüksek, alçak, yumuşak ve şarkı söyleme modunda sesler kullanınız.

• Farklı renklerde çeşitli oyuncakları alınız ve sırasıyla oyuncakları ileri geri bebeğinizin önünde onun görme yetisine uyarılar gönderecek şekilde hareket ettiriniz.

• Kısa ve tekrarlanan ifadeler bebeğin dil gelişimini hızlandırır.

• İşaret ve orta parmağınızı kullanarak bebeğinizin farklı bölgelerine hafif bir şekilde vurunuz. Vururken de vurduğunuz bölümün adını söyleyiniz.

• Sevgi ile yapılan bebek bakımı beyini ve zekânın olumlu şekilde gelişmesini destekler

• Bebeğin omurilik bölgesine yapılan masajın zeka gelişimine çok büyük katkısı vardır.

• Bebeğinizin kol ve bacaklarına yaptığınız egzersizler kas ve motor hareketlerin gelişimine yardımcı olacaktır.

• Coşkulu konuşmalar bebeğin duygusal ifadelerini cesaretlendirir. Ve böylelikle bebeğinizin hatırlama yetisine yardımcı kimyasallar ortaya çıkarır. Zekâ gelişimine önemli katkıda bulunur.

• Dil gelişimine yardımcı şarkılar ve parmak oyunları beynin gelişimi açısından çok önemlidir.

• Bebeğinizle her oyun oynadığınızda beyindeki hücreler arasında bağlantılar oluşacak, güçlenecek ve bebeğin gelecekteki yaşamında büyük etkisi olacaktır. Bu bağlantıların ileri yaşlarda oluşması daha zordur. .

• İnteraktif oyunlar bebeğinizin gelecek yaşamlarında karşılaşacakları daha karmaşık durumlara hazır hale gelmelerini sağlarlar.

• Bebeğinizi tutma, onu kaldırarak kucağınızda hafifçe sallama beynine onun büyümesini sağlayan hormonların açığa çıkmasına yardımcı olur. ,

• Bebek ne kadar erken müzik ile tanışırsa o kadar çok öğrenme potansiyeli artacaktır. Birçok kelime ile devamlı bir şekilde karşılaşmış bebekler üç yaşına geldiklerinde dili çok akıcı konuşabilirler. Fakat dil deneyimleri az olan bunlardan uzak olan bebekler dil konusunda gelişimleri yavaş olacaktır.

• Bebeklere dokunma ve sarılma onların sindirimin daha kolay olmasını hızlandırır.

• Bebek beyni her dildeki farklı sesleri ayırt edebilecek bir kapasiteye sahiptir.10 aylık olduktan sonra yabancı sesleri kendi öz dilinden ayırt eder ve kendi öz diline odaklanır.

• Çok konuşan çocuklar karmaşık dil yapılarını daha kolay öğrenebilme kapasitelerini geliştirir

• Her gün için bir okuma zamanı belirleyin. Uyku öncesi zaman bunun için en uygundur. Bebeğiniz için kolay ve basit cümleler içeren kitaplar tercih edin. Bebeğinize sesli olarak kitap okuma ona verebileceğiniz en güzel hediyedir. Bebekler kitaptaki resimlerle, kitabın şekli ile ilgilidirler. Sayfaları çevirme, kitabı tutma ve dokunma ona mutluluk verir.
Bebeğinizin çok küçük olduğunu onun konuşmalarınızdan birşey anlamayacağını düşünmeyin. Her tekrarladığınız kelimeler, onun bilinçaltındaki kelime dağarcığını artırmaktadır.

• Bebeğinizi alıp bir süpermarkete gitmek güzel bir deneyim olacaktır.Onunla market içerisinde gezerken konuşun , gördüklerinizin adını rengiyle birlikte anlatın.

• Beyin hayatımız boyunca öğrenme kapasitesine sahiptir ve öğrenme süreci devam etmektedir. Hiçbir dönem, öğrenmenin mükemmel gerçekleştiği bu döneme eşit değildir.

• Dergilerden gülen, neşeli, mutlu bebek resimleri bulun. Renkli olanlar daha güzel olacaktır. Bu resimleri bir araya gelecek şekilde duvara asın ve bebeğiniz ile birlikte bunlara bakın. Bebeğinize resimdeki bebeğin duygularından bahsedin. Mutlu mu neşeli mi nasıl bir duyguya sahip olduğunu anlatın. Mutlu bir yüz bebeğinizin beynine kazınacak ve yeni bağlantıların kurulmasına yardımcı olacaktır. Mutlu yüz ifadelerine bakarken bebeğinize gülümseyerek sevdiğiniz bir şarkıyı söyleyin.

• Anne babaların bebeklerde işaret dilini öğrenmeleri çok önemlidir. Bebekler 20 kadar işaret öğrenebilmektedirler ve kendilerini bu dille konuşma öncesi çok rahat ifade edebilmektedirler.

Bebeğinizle Zeka Kartları “Flash Cards” oynayın.

Zeka Kartları görsel ve blok halinde kayıt yapabilen sağ beyin lobuna seri biçimde bilgi yüklemeye elverişli bir eğitim aracıdır. Dünyada özellikle Uzakdoğuda ve ABD’de erken eğitimde yaygın kullanılan bir araçtır, çünkü 0-48 ay döneminde bebeklerin hızla gelişen ve aktif olan beyin küreleri gördüğü her şeyi yıldırım hızı ile görsel olarak kaydeden sağ beyin lobudur.

Bebekler doğduklarında beyinde sinir hücreleri arasında bağlantı yapmaya hazır, kullanabileceklerinden kat kat çok sinaptik bağlantı mevcuttur. Bu sinapslar sürekli sinir hücreleri (nöronlar) arasında yeni bağlantılar yaparlar. Zeka kartları ile yapılan paylaşımlar işte bebek beyninde bu bağlantıların çoğalmasına hizmet eder. Tıp dilinde bu çoğalmaya zihinsel gelişim denir. Öte yanda zeka dediğimiz olgu insan beynindeki bu bağlantılarının çokluğu ve yoğunluğu ile ölçülmektedir.

Sağ beyin odaklı erken eğitimde kullanılacak Zeka Kartları büyük ebatlarda olmalıdır. (örneğin 25 cm x 23 cm ) ve yalnızca beyaz veya siyah fon üzerinde yüksek çözünürlükte görsel içermelidir. Kartların renkli çerçeve süs vs gibi görsel dışında dikkat çeldiriciler içermesi, bebeğin öğrenmedeki etkinliği açısından sakıncalıdır.

Peki Bu Zeka Kartları Nasıl Oynanır?

zeka-kartı-nasıl-oynanır

Zeka Kartları bebeklerin elinde değil, kartların sunumunu yapan bireyin elinde ve kontrolunda olmalıdır. Deneyimli erken eğitim uzmanı Pedagog Şenay Yılmaz , Zeka Kartları ile yapılacak çalışmalarda gerek sağlıklı normal bebeklerde, gerekse özel eğitim gerektiren bebeklerimizde bu yöntemin görsel ve işitsel boyutta gelişim sağlayan çok duyulu bir yöntem olması nedeniyle büyük fayda sağladığına yürekten inanan bir erken eğitimcimizdir.

Zeka Kartları ile her gün belli zaman dilimlerinde keyifli ve kaliteli bir oyun olarak 5er dakikalık  paylaşımlar bebeğinizin sağlıklı zihinsel gelişimi açısından yararlı bir sağ beyin eğitim yöntemidir. Her gösterimde görsellerin takip sırasının değiştirilmesi beyni şaşırtmak ve gelişimine katkıda bulunmak açısından önerilen bir çalışma biçimidir.
.

1.Seviye: 0-6ay ve 6-12 ay

2.Seviye: 12-24 ay

3.Seviye: 24-48 ay olarak devam edecektir.

Zeka kartları ile çalışmada asla israrcı olunmamalıdır. Temel hedef bebeğin öğrenme açlığını ve tutkusunu beslemek ve öğrenme iştahını canlı tutmak olduğu için bu konuda tüm ebeveynlerin ölçütü paylaşımların keyifli ve tekdüze olmamasını sağlamak olmalıdır.

Zeka Kartlarını Yüksek fiyatlara satın almanıza gerek yok. Biz sizler için sitemizde zeka kartı örnekleri yayınladık. Sizin yapmanız gereken ise çıktısını alıp, bir kartona yapıştırıp hemen yıpranmasını önlemek.

0-6 AY ZEKA KARTLARI (1.SEVİYE)

6-12 AY ZEKA KARTLARI (2.SEVİYE)

12-24 AY ZEKA KARTLARI (3.SEVİYE)

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın