BEBEKLERDE GÖZ ÇAPAKLANMASI VE GÖZ YAŞI KANAL TIKANIKLIĞI

goz-yasi-tikanmasi       Yalnız bebeklerde değil büyüklerde de görülen bu problem göz yaşı kanallarındaki tıkanmadan kaynaklanmaktadır.Göz yaşları gözlerin göz çukurunda rahatlıkla hareket etmesini sağlar. Göz yaşları bu görevini tamamladıktan sonra gözyaşı kanalları yardımıyla burunun içersine doğru akarlar. İşte bu sistem olayında bir tıkanıklık veya problem olduğunda çapaklanma ortaya çıkar.

Bebek dünyaya geldiğinde olağan bir şekilde gözyaşı kanallarıyla burun içinde var olan zar genellikle eriyerek kaybolur. Eğer bu zar erimezse, gözyaşı buruna akamadığından dolayı gözde birikerek çapaklanmaya neden olur. Bu gibi durum olduğunda endişelenmeyin genelde 5 veya 8 ay içerisinde kendiliğinden geçebilir. Sezeryan doğum yapan annelerin bebeklerinde bu durum daha fazla meydana geldiği tespit edilmiştir.

goz-capaklanmasiÇapaklanma belirtileri şunlardır:

– Gözde sarı ya da yeşil renkte akıntı ya da cerahat
– Göz kapaklarında veya kirpiklerde kurumuş iltihap
– Uyku sırasında kirpiklerin birbirine yapışması
– Göz aklarında kızarıklık
– Şişik göz kapakları

 

 

goz-yasi-tikanikligiGöz Nezlesi Nedir?

Bebeğin gözleri yorgun, kızarmış, yaşlı duruyor ve göz kapaklarında fazla miktarda çapak şişlik oluşuyorsa bebeğinizde göz nezlesi (konjonktivit) olabilir. Rahatsızlık; bir virüs ya da bakteriden kaynaklanır, bulaşıcıdır.

Nasıl tedavi edebiliriz?

Çapağı Temizleyin
Temiz ve yumuşak bir kumaş mendille temiz suyla ıslatın ve bebeğin gözlerindeki sarı akıntıyı silin. Bunu günde birkaç kez, oluştukça tekrarlayın.

 

 

goz-masajıGözyaşı Kanallarına Masaj Yapın

Gözyaşı kanalları; gözün burun tarafındaki kenarın altında yer alır. Eğer kanallar fazla tıkanıksa göz pınarlarının altında bir şişkinlik hissedebilirsiniz. Ellerinizi iyice temizleyip sterilize ettikten sonra; parmak uçlarınızı kullanarak gözden buruna doğru hafifçe yarım daire şeklinde parmak hareketleriyle masaj yapın. Bu hareketi tek defada 5-10 kere tekrarlayın ve günde en az altı kere yapın. Bunu günlük bir rutine bindirin, mesela her bez değiştirmeden önce tekrarlayın.
Sıvı dolu gözyaşı kanalı bu nazik baskılarla tıkalı pasajlardan geçip bölgeyi açacaktır.
Anne Sütü Uygulayın
Anne sütünün antibiyotik etkisi vardır. Eğer emziriyorsanız, günde altı kez çıkan sütten birkaç damla temiz parmağa damlatın ve akan gözün burun tarafındaki köşesine uygulayın. Sütünüzün her damlasında milyonlarca enfeksiyonla çarpışan beyaz kan hücreleri bulunur ve doğal antibakteriyel değerindedir. Ve bebeklerin gözlerine reçeteli ilaçlardan daha naziktir.Her bebeğe kesin çözüm olmayabilir fakat herhangi bir zararı kanıtlanmadığı için denemekte fayda vardır.

Çay Pansumanı Yapın

Gözlere yapılacak pansuman için uzmanlar şu önerilerde bulunuyor: “Çayı demledikten sonra 15 dakika soğumaya bırakın. Ilık olan çay ile en fazla 45 saniye kadar gözlerini pamuklu beze yardımıyla temizleyin. Bu işlem ile gözleri dinlenecek, rahatlayacak ve ağrılardan kurtulacaktır. Bu uygulamayı kendi gözünüzde çapaklanma olduğun da yapabilirsiniz . Çayın içinde bulunan teofilin maddesi damarları genişleterek göz kanallarının rahatlamasını sağlar. Çayın demledikten sonra beklemesiyle içinde oluşan antiseptik maddeler de arpacık, çapaklanma, kirpik dibi iltihabı ve göz nezlesine iyi gelir”.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın