Bebeğinizin Rahat Diş Çıkarması İçin Yapmanız Gerekenler

bebeklerde-dis      Sağlıklı bebeklerin dişleri ortalama 5-6- 7 aylıkken çıkmaya başlar. Diş çıkartma 3- 4 aylıkken de çıkabildiği gibi, 12- 16 ayı da bulabilir. Bu kalıtım ile anne ve babadan geçen kalıtsal bir özelliktir. Dişlerin tamamlanması genellikle 27- 29 aya kadar sürer.

Diş çıkartma belirtileri:

– Sürekli salya akıtması
– Uyku düzensizliği
– İştahsızlık
– Gelen giden huzursuzluk
– Ellerini ısırması
– Ağız çevresinde hafif döküntü
– Bazı bebeklerde ateş yapar
– İshal
– Vücutta cilt döküntüsü

Diş çıkarma belirtileri ve şiddeti bebekten bebeğe değişmekle birlikte diş çıkartırken; ishal, ateş, huzursuzluk, uykusuzluk, ağızda tükürük üretiminin artması, kulaklarını çekiştirme, beslenmeyi istememe, kilo alımının yavaşlaması görülebilir. Diş çıkartma belirtileri yukarıda sayılanların bir veya birkaçı ile birlikte diş etlerinde kabarma-şişme ve sonrasında dişin uç vererek görünmesidir.

Bebeğin bu süreci rahat geçirebilmeleri için aileler şunları yapabilirler:

-Bebeğinize çiğneyecek bir şeyler verin. Bebeğin çiğneyerek diş etlerini kaşıyabileceği, özellikle soğuk (soğuk bir muz veya havuç,yeşil soğanın beyaz kısmı, lastik bir diş halkası v.s) şeyler verilebilirsiniz. Bebeğinize çiğnemesi için bir şey verdiğiniz zaman akciğerlerine kaçırmaması için mutlaka yanında bulunun ve oturur pozisyonda olmasını sağlayın.

-Bebeğinizin diş etlerine temiz ve soğuk bezle masaj yapın.

Bebekler İçin Doğal Diş Ağrı Kesici Tarifi

15 adet karanfil ezilerek bir su bardağı su ile kaynatılır. İçinde 1 yemek kaşığı su kalana kadar su buharlaştırılıp kaynatılmaya devam edilir. Daha sonra karanfil suyumuz ocaktan alınıp temiz bir tülbentle süzülür. Elde edilen suya aynı miktarda hakiki zeytinyağ eklenir.

 

Temiz bir sprey şişesine aktarılır. Bebeğinizin her diş ağrısında yalnız bir defa sıkılır ve parmakla diş etine sürülür. Şifa Olsun…
İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın