Bebek Mevlüdü

KRALİÇE PRENSES TEMALI MEVLUT ETİKETLERİ için tıklayınız…

KRAL PRENS TEMALI MEVLUT ETİKETLERİ için tıklayınız….

 

Her kadının en mutlu olduğu,  en özel hissetiği,  gün anne olduğu gündür ve bunu sadece bebek sahibi olanlar anlar.
Sağlıklı bir şekil de bebeğini kucağına aldığı an dünyanın en mutlu insanı olmuştur, bu güzel duygu, dünyadaki yaşanmış hiçbir duyguya benzemez.
Bebek sahibi olanlar akrabalarına ve yakın arkadaşlarına, çevresine bunu duyurmak için mevlit okutur. Buna 40 mevlütüde denebilir, illaki kırkı çıkınca yapma zorunluluğu yoktur. Anne ve bebek kendini ne zaman iyi hissederse o zaman yapabilir mevlütü.

Mevlit için gün belirlenir ve davet edilecek herkes çağırılır. O güzel gün için önceden plan yapılır. O günün olmazsa olması loğusa şerbeti ikram edileceği için, şerbetin bardakları için küçük süsleme yapılabilir.

Loğusa Şerbet Tarifi:

Malzemeleri:
3 litre su (15 su bardağı)
6 su bardağı şeker
300 gr lohusa şekeri (aktarlardan bulabilirsiniz)
20-25 tane karanfil
6 tane çubuk tarçın
2-3 adet kuru zencefil

Tarifi:

Şekeri, lohusa şekerini ve suyu tencereye koyun. Çubuk tarçınları ortadan ikiye bölerseniz daha çok aroma verir. Karanfili  tarçını ve zencefili mutfak tülbentine sarın ve tencerenin içine atın. Kaynamaya başladıktan sonra 20 dk ya yakın kısık ateşte tutun. Şekeri yoğun olduğu için fincanların yarısına kadar koyun diğer yarısına sıcak isteyene kaynar su, soğuk isteyene ise soğuk su ekleyerek servis edebilirsiniz.(annenin soğuk içmemesi tavsiye edilir). Yanında badem başta olmak üzere kuruyemiş ikramında bulunabilirsiniz.


Mevlüdün kalabalık olmasına yani davetli sayısına göre yiyecek planlanır. Eğer çok kalabalık olur ise pide, tavuklu pilav tercih edilir. Az davetli de ise, gün tarzında yiyecekler yapılır ve kişi istediğini alır.
Bebegin kız veya erkek oluşuna göre renkler belirlenerek şık bir masa hazırlanabilir. Şimdilerde açık büfe tarzında ikramlıklar hazırlarnıyor. Bu davetlinin kendi seçimini yapıp, tüketeceği kadar yiyecek almasını sağlıyor, böylelikle israfta önlenmiş oluyor.

Bu özel gün için yapılmış ya da alınmış bebek şekerleri verilebilir. Misafirler için hem kalıcı hem de hoş bir hediye olabilir. Bebek şekerleri yanın da ise, mevlüd şekeri, mevlüd külahı, gül kokulu tesbih, badem şekeri, lokum, sabun üzerinde bebeğin ismi yazılıp küçük bir hatıra olarak verilebilir.
Bu hediyeler misafirler için hoş olur ve misafirleri mutlu edebilir.
Çok yakında www.bebegimdensonra.com sitemizde bu ürünlerin satışını yapacağız. Sitemizi takip etmeye devam edin 🙂

Bu özel gün için ev de küçük süslemeler yapılabilir. Bebeğin odası süslenir. Kapıya hoş geldin yazısı asılır ve tül ile süsleme yapılabilir. Hoca için uygun, rahat bir yer ayarlanır ve önüne bir sehpa koyulabilir. Sehpaya ise su ve peçete konulabilir. Hoca mevlithan okur ve bebeğe mevlit kıyafeti giydirilir.

Hoca mevlithanı okur ve sonuna doğru bebeği ister, anne bebeği hocaya verir. Hoca bebeği 3 kez sallar ve ilk olarak babaanneye daha sonra ise anneanneye verir. Daha sonra bütün kadınlardan geçirilir ve hediye vermek isteyenler ya da altın takmak isteyenler bebek yastığına takarlar. Misafirleri serinletmek için arzu edene gül kolonyası ikram edilir. Daha sonra yemeğe geçilir ve hazırlanan yiyecekler servis edilir. Hoca evden giderken ona hediye hazırlanmış ise hediyesi verilmelidir. Misafirler için bebek şekerleri hazırlatılabilir ve Misafirler bebek mevlüdünden ayrılırken bebek şekerleri verilir.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın