BEBEK ARABASI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

bebek-arabası

Bebek arabası, bebeğinizin güvenli seyahat etmesine yardımcı olan, oldukça işlevsel, kullanışlı bir araç. Sadece bebeğiniz değil sizin de rahatça gezebilmeniz için bebek arabası seçiminde dikkat etmeniz gerekenler var. Bir çok internet sitesi , bebek arabası markalarıyla anlaştığı için, objektif olarak bilgi sunmuyorlar.
Her şeyden önce tercih ettiğiniz bebek arabası bebeğinizin ve ailenizin ihtiyaçlarına cevap vermeli. Ancak bu kriter tek başına yeterli değil! Çok fazla ürün çeşitliliği ve birbirinden farklı özelliklere sahip bebek arabaları arasından birini seçmek için bu önerilere mutlaka dikkate almalısınız!

  Kendi yaşam tarzınızı dikkate alın

Bebek arabası tercih ederken bulunduğunuz evi ve evin yolunu mutlaka göz önüne alın. Bebek arabasını daha çok sokakta kullanmayı tercih ediyorsanız daha dayanıklı ve süspansiyonu (sarsıntıyı azaltmak için) iyi bir model tercih edebilirsiniz. Ancak bir hususu atlamayın.Kalabalık şehir kaldırımları tekerleklerin ve süspansiyonun iyi olmasını gerektirir. Alışveriş merkezi gibi iç mekânlarda kullanmayı tercih ediyorsanız manevra kabiliyeti yüksek,360 derece dönen tekerliklere bakmalısınız .

 Bebeğinizin güvenliği herşeyden önemli

Bebek arabasında emniyet kemeri çok çok önemlidir! Alacağınız bebek arabasının ‘5 Nokta’ emniyet kemerinin olduğundan ve emniyet kemerinin bebeğiniz tarafından kolayca açılamayacağından emin olun.

Rahat ve konforlu olmasını unutmayın

Bebek arabasının sırt kısmının ayarlanabilmesi önemlidir. Özellikle yenidoğan bebekler, bebek arabasını ilk 6 ay düz yatar pozisyonda kullandıkları için “0” yatış olarak tabir edilen modelleri seçmelisiniz. Puset takılan bebek arabalarında ise bel kısımlarında boşluk olmamasına dikkat ediniz. Gerekirse o boşluğu dolduracak şekilde bir minder mutlaka kullanınız. Yada pusetler için hazır satılan, bel desteği minderlerden alabilirsiniz.

Travel Sistem Bebek Arabalarının farkı

Travel sistemle yapılmış bebek arabalarının özelliği çift yönlü olmasıdır. Bebek arabasıyla yolculuk ederken bebeğinizin annesini görmesi, kendini daha güvende hissetmesini sağlayacaktır. Bu yüzden travel sistemi öneriyoruz, istediğiniz zaman ise çevresini görmesini sağlamak için yön değiştirebilirsiniz. Fiyat olarak tek taraflı bebek arabalarından biraz daha pahalıdır fakat bütçeniz buna uygunsa mutlaka terci etmelisiniz.

 3 Tekerleklimi ? 4 tekerliklimi daha kullanışlı

3 tekerlikli bebek arabası kullanan annelere sorduğumuzda , arabanın sürerken özellikle kasislerde denge problemi yaşadığının cevabını aldık. Her ihtimale karşı 4 tekerlikli bebek arabasının kullanmanızı öneririz, daha dengeli sürüş sağlama özelliği var.

  Deneyin, test edin

Bebek arabasını en az 2-3 sene kullanacaksınız. Bu sebeple iyi bir bebek arabası her şeyden önce sağlam ve dayanıklı olmalı. Bu sebeple alacağınız bebek arabasının sağlam olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Bebek arabası boşken mağaza içerisinde sürüş testi yapabileceğiniz gibi bebek arabasının içine bebeğinizi oturtarak ya da bebek arabasına çanta, poşet gibi ağırlıklar koyarak da test edebilirsiniz.

Bebek arabası, tekerlekleri süspansiyon ve fren

Bebek arabasının ön tekerleklerinin 360 derece dönebilmesi manevra kabiliyetini kolaylaştırır. İyi süspansiyona (sarsıntıyıazaltmak için olan mekanizma) sahip bir bebek arabası yoldaki iniş çıkışlardan etkilenmez, daha yumuşak bir sürüş keyfi sağlar.Tekerliklerinin, şişme tekerlikle (arablardaki gibi) olmasıda sarsıntıyı oldukça azaltan faktördür. Yerler ne kadar kasisli, taşlı da olsa , bebeğiniz içinde oldukça rahat edecektir. Bebek arabasının freninin olması en önemli özelliklerden biridir. Aileler arabanın frenini kullandıklarında araba geri geri veya ileriye doğru gidemez.

Kolayca temizlenmesi önemli

Her bebek arabasında çıkarılabilir ve yıkanabilir koltuk yüzkü kumaş bulunmaz. O yüz; zaman içinde illa ki çok kirlenir.Bu yüzden çıkaramıyorsanız da lekesi kolay çıkan, leke tutmayan bir materyal olmasına dikkat edin. Leke göstermemesi için daha koyu bir renk tercih etmenizde de yarar vardır.Tentenin çift katlı ve güneş geçirmeyecek kalınlıkta olması gerekir.

Kullanım kolaylığı (Özellikle tek başına kullanan anneler için)

İyi bir bebek arabasının tek elle açılıp kapanması gerekir. Kolay açılıp kapanabilen bebek arabası kullanım kolaylığı sağlar. Mümkünse oturduğu koltuk kısmıyla birlikte kapatılıp açılabilen özellik olmasına dikkat etmelisiniz. Şöyle düşünün tek başına bebeğinizle dışarı çıkıyorsunuz. Merdiven çıkacaksınız, yada bir dolmuş- takiye bineceksiniz…Öncelikli olarak bebeğinizi tek kolunuzla tutuyorsunuz, bir yandan da çantanız kolunuzda. Bu durumda tek eliniz boşta kalıyor, tek seferde tek parça halinde kapanan arabaysa sıkıntı yok. Ama birde araba iki parçaya ayrılıp öyle ayrı ayrı kapanıyorsa işte bu çok büyük sıkıntı.Bunun için yanınızda herzaman bir kişi daha olmalı. Ama tekseniz çok zorlanırsınız.
Bebek arabanızın ağırlığı da çok önemlidir. Bebeğiniz küçükken belki bu konunun önemini anlamayabilirsiniz ama bebeğiniz ağırlaştıkça zorlanmaya başlarsınız. Bunun için bebek arabalarının kilosuna dikkat edin.

 Ayarlanabilir kol uzunluğu

Birden fazla kişi bebek arabasını kullanacağı için ayarlanabilir kola sahip bebek arabası tercih edilmeli.

Uzun süre kullanabileceğiniz modelleri tercih edin

Bebeğin üç yaşına kadar kullanabileceği bir bebek arabası en idealidir. İhtiyacınız olan özelliklere sahip, doğru bir bebek arabası tercih ettiğinizde bebeğinizin artan ihtiyaçlarına yeni bir masraf eklemezsiniz.

Garanti süresi

Bütün bu özelliklerin yanı sıra alacağınız bebek arabasının garanti süresi ve satın alım sonrası desteği özelliklerine de dikkat edilmeli. Bebek arabasını kullanım sürecinizde bir arıza çıkabilir. Bu nedenden dolayı garantisi olan ve satın alım sonrasında da hizmet verebilecek bir markayı tercih edin.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın