Bebeğinizle Nasıl Konuş Malısınız?

Bebeklerle konuşmanın en iyi yolu doğal olarak ortaya çıkan sesler olabilir. O anlamasa bile ona kitap okuyabilirsiniz. Bu onun dil gelişimi için çok önemlidir.

Bebeğinizin bezini değiştirirken onunla konuşun. Onu uyuturken şarkı söyleyin. Ve mutlu bir şekilde onunla birlikte çeşitli sesler çıkarın.

Bu eğlenceli aynı zamanda gelişimi için çok önemlidir.

Onun genç beyni, ilk sözlerini söylemek için kullanacağı sesleri ve tonları ilk kez duyuyor. Ebeveynler dil gelişiminde büyük bir rol oynar. Onlarla konuşan ebeveynleri olan çocuklar çoğu zaman onlarla konuşmayan ebeveynlerin çocuklarından daha güçlü bir dil ve konuşma becerileri oluşturmaya eğilimlidirler.

Bebeğinizin Beynine Ses Neden İyi Gelir?

Bebekler, daha fazla ilgi görmeye ve konuşmaya normal yetişkine göre daha eğilimlidirler. Şakacık abartılı ve tiz ses tonu, küçük bir kişinin zihnini aydınlatır.

Beyninin fiziksel gelişiminin yüzde sekseni ilk 3 yılında gerçekleşir. Beyninin büyümesiyle birlikte, bilgiyi düşünmek, öğrenmek ve işlemek için ihtiyaç duyduğu bağlantıları da oluşturur. Sinapslar olarak adlandırılan bu bağlantılar, ilk birkaç yılda meydana geliyor.

Bebeğinize konuşmak, beyninin dilini idare eden kısmında yer alan önemli sinapsları tetikler. Duyduğu daha fazla kelime, zihinsel bağlantıların o kadar güçlü olmasını sağlar. Bu süreci ne kadar iyi değerlendirirseniz çocuğunuzun gelecekteki dil becerilerini ve genel olarak öğrenme yeteneğini o derece güçlendirir.

Bebek Konuşması Temelleri

Onunla sık konuşun. Konuşkan ebeveynler, konuşkan çocuklara sahip olma eğilimindedir.

Bebeğinizle yalnız zaman geçirin. Bebeğin konuşması, ebeveyn ve çocuk arasında birebir olduğunda, başka hiçbir yetişkin veya çocuğun olmadığı durumlarda en faydalıdır.
– Bebeğiniz sizinle konuşmaya çalıştığında ara vermeyin. Onu dinlemeyi önemsediğini bilmesi gerekiyor.
Çocuğunuzun gözlerine bakın. Size doğru baktığı zaman konuşmaya daha iyi tepki verir.
– TV izleme süresini sınırlayın. TV dil gelişimini engelliyor. Ayrıca, ekrandaki sesden daha eğlencelisin, değil mi?
– Bazı yetişkinlerle de konuşturunuz. Bebeğinizin günlük konuşmada sözcüklerin nasıl duyulduğunu duyması gerekiyor.
Çocuğunuz geliştikçe ve olgunlaştıkça, onunla konuşma şekliniz de değişir.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın