BEBEĞİNİZİN ÖZGÜVEN GELİŞİMİ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

kiz-isimleri

kiz-isimleriBebeğinizi nasıl özgüvenli yetiştirirsiniz.  Bebeğinizi özgüvenli bir birey olarak yetişmesi için ebevene düşen görevler nelerdir. İşte 8 başlık halinde yapmanız gerekenler:

1- SEVGİ

Bebeğinize göstereceğiniz sevginin sadece miktarı değil, kalitesi de önemlidir. Çocuklar sürekli ve koşulsuz sevilmeye ihtiyaç duyarlar. Kusursuz ve kalıcı bir özgüven için olabilecekleri veya başkalarının olmasını istedikleri kişiye değil, gerçekten kendilerine değer verildiğini hissetmeleri gerekir. Örneğin “Bak Zeynep ne kadar uslu oturuyor ya sen dur durak bilmiyorsun” benzeri bir söylemde çocuk için mesaj çok nettir “Seni böyle beğenmiyorum Zeynep gibi olmanı bekliyorum.” Oysa istenen sonuca ulaşmak için hiçbir benzetmeye yer vermeden sevgi dolu bir ses tonuyla “Sen çok hareketli bir kızsın ama biliyor musun, biraz daha sakince oturabilsen eminim vücudundaki bütün organların sana teşekkür ederlerdi onları dinlendirdiğin için.” demek daha iyidir.

2- GÜVENLİK

Korku ve kaygı özgüvenin en büyük düşmanlarıdır muhtemelen. Temel ihtiyaçlarının karşılanamayacağı veya duygusal ya da fiziksel dünyalarının her an paramparça olabileceği konusunda sürekli endişelenen çocuklar, kendilerini, başkaları veya genel anlamda dünya hakkında olumlu bir bakış açısı geliştirmekte zorlanabilirler. Örneğin sürekli “Bunu alacak paramız yok, alamayız!” söylemi yerine çok daha akıllıca kurgulanmış “Paramızı daha gerekli olan şeyler için harcamalıyız, zaten bunu aile bütçesine harcamalara koymadık” demek çok daha yerinde olacaktır. Ya da sürekli böyle yaramazlık yapmaya devam edersen bir gün alıp başımı giderim annesiz kalırsın o zaman görürsün” gibi yarası derine giden söylemlere asla yönelmemek gerek.

3- ÖRNEK ALDIĞI İNSANLAR

Öğretmenler, güven için ihtiyaç duyulan sosyal becerilerin ve davranışların geliştirilmesinde çocuklara en etkili yoldan yardım eden kişilerdir. Asla unutulmaması gereken bir başka unsur da, hayatın ilk yıllarında en etkin öğretmenin anne veya bakım veren erkek çocuklar içinse özellikle babanın olduğudur. Küçük çocukların yakın çevrelerinde eğer daha olumlu ve güçlü bir kişilik yapısında yetişkin yoksa ebeveynler maalesef korkularını ve kaygılarını küçük çocuklarına geçirebilmektedirler.

4- İLİŞKİLER

“Her türlü” güven geliştirmek için, çocukların geniş bir ilişkiler yelpazesinde deneyim ve uygulama yapmaya ihtiyacı olduğu açıktır. Bu ilişkiler genellikle evde bulduğu çok yakın ve özel olanlardan otobüs şoförleri, satış temsilcileri, doktorlar ve hatta oy isteyen politikacılarla olan yüzeysel ilişkilere kadar çeşitlilik gösterir. İlişkiler aracılığıyla çocukların aynı zamanda kendi farkındalıkları oluşur ve kendilerini tanırlar. Bunlar da içsel güvenin vazgeçilmezleridir.

5- SAĞLIK

Gücümüzü ve yeteneklerimizi tam anlamıyla kullanabilmemiz için enerjiye ihtiyacımız var. Örneğin yeterli beslenemeyen çocukların tam anlamıyla öğrenemediklerini ve buna bağlı olarak potansiyellerinin tümünü kullanmakta başarısız olduklarını biliyoruz. Ayıca sağlıklı olduklarında çocukların “Çiçek açtığını”  da biliyoruz ve kültürümüzde güzel görünen çocukların morallerini arttıran övgüleri daha çok aldıklarına, daha çok dikkat çekip hatta daha çok fırsat yakaladıklarına hiç şüphe yok.

6- KAYNAKLAR

Mağarada yaşayan atalarımızın çocukları, özgüvenlerini geliştirmek için para, malzeme veya eğitimsel kaynaklara ihtiyaç duymamışlardır muhtemelen, ama biz şu anda giderek artan bir rekabetçi dünyada yaşıyoruz. Bizce kitaplar, oyuncaklar, müzik aletleri, spor tesisleri, ek ders gibi kaynaklara sıkça ve kolayca ulaşan çocukların, olanakları daha kısıtlı olanlara göre daha avantajlı oldukları da doğrudur. Bu kaynaklar, içsel ve dışsal güvenin özünün oluşması için başlıca gerekenler değil elbette, ama ( iyi ve amacına uygun kullanıldığında ) güçlerini arttırmak veya zayıf yönlerini geliştirmek için kullanabilecekleri güzel fırsatlar sunarak gelişimlerine ivme kazandırabilirler.

7- DESTEK

Kaynaklar kendi başlarına yeterli değildir elbette. Çocuklar, bu kaynaklardan en iyi yararı elde edebilmeleri için onları nasıl kullanılmaları gerektiği konusunda cesarete ve rehberliğe ihtiyaç duyarlar. Özgüvenleri daha yüksek ve becerikli biri olabilmeleri için onlar adına araştırma yapan, hem başarılı hem de başarısız (belki de kendilerine gerçekçi olmayan hedefler belirledikleri için ) olduklarında onlara dürüst ve yapıcı eleştiriler sunan insanlara ihtiyaçları vardır. Travma, yaralanma veya hayal kırıklığı gibi durumların ardından özgüvenin de darbe alması kaçınılmazdır. Destek, bu gibi durumların iyileştirilmesinde çocuklara yardım için vazgeçilmez bir öğedir. Örneğin, bir arkadaşın onu geri çevirmesi veya düşük not aldığı bir sınav özgüvenini çökertme kapasitesine sahiptir. Ama bu çöküntünün ne kadar süreceği veya ne denli derin olacağı çocuğu saran destekle alakalıdır. Belirleyici rol oynayan unsur travmanın veya yenilginin kendisinden çok bunun doğru idaresidir.

8- ÖDÜLLER

Güven oluşturma sürecinin kendisi (diğer tüm öğrenme türleri gibi) çoğu zaman heyecanlı ve değerli olabilir, ama bazen kesinlikle değildir. Daha uzaktaki hedeflerimize giden yolda çabalarımız ve başarılarımız için ödediğimiz bedeller en hırslılarımız için bile pek hoş değildir, ama gereklidir.

Çocuklar bu pragmatik kuralda kesinlikle istisna değildir. Çabalarının “meyvelerini” bolca ve düzenli biçimde alacak şansa sahip olanlar, olmayanlara kıyasla, morallerini yükseltecek mücadeleye girmek için ihtiyaç duydukları doğal isteğe daha çok sahip olurlar.

Özetleyecek olursak M.Scott Peck’in dediği gibi ‘Çocuklarımızın ihtiyaçlarına yanıt verebilmek için kendimizi değiştirmeliyiz; ancak bu tür bir değişimin eziyetini çekmeye gönüllü olduğumuz zaman çocuklarımızın ihtiyaç duyduğu türde aileler olabiliriz.’

Bu yazı Gael Lindenfield tarafından yazılmış “Confident Children” adlı kitaptan derlenmiştir

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın