BEBEĞİNİZİN İLK ON İKİ AYINDA DİL GELİŞİMİ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

ilk-12-ay-dil-gelisimiBebekler için ilk on iki ay hayatın hiçbir döneminde tekrarlanamayacak kadar etkili ve hızlı muhteşem bir gelişim gösterirler. İlk göz takibine başlarlar, agulamalar ile devam eden, anne-baba sözcüklerini öğrenmelerine kadarki süreç içinde bebekler yakın çevreleriyle ve ebeveynleri ile iletişim içinde olmaya bayılırlar.

Bu ilk 12 ay içinde bebeğinizin iletişim becerilerini arttırmaya ve desteklemeye yönelik neler yapabilirsiniz ve bu yapacaklarınızın etkileri ne olur? Bebeğinizin ilk 12 aylık zeka gelişimini ateşlemek için bir takım eylemler vardır:

1. Bebeğinize gülmeli ve onu güldürmelisiniz; bebeğinizin duygusal beyin parçası amigdalanın olumlu gelişimi için mutlu olup gülmeli.

2. Bebeğinizle yüz ifadelerinizi mimikler ile zenginleştirerek net konuşmalısınız.

3. Bebeğinize şarkı söyleyip, ritm duygusu aşılamanız, onun sağ sol beyin eşgüdümünü geliştirmede ve zeka gelişimini hızlandırmada faydalıdır.

4. Bebeğinize görsel ve işitsel olmak üzere birden fazla duyuya hitap eden sunumlar kurgulamanız beyninde bir bilgi dağarcığı oluşturmasını sağlayacaktır.

5. Ona bir şeyler okuyun veya anlatın. Bu anlatımları mümkün olduğunca ses tonunu etkili kullanarak taklitler yaparak gerçekleştirin

6. Ona bir şeyler anlatırken kafiye kullanmaya özen gösterin. Kafiye bebeklerde zeka gelişimini destekler.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın