Bebeğinizin Gaz Problemine Çözümler

 

bebeklerde-gaz-cikarma 

Bebeklerde Gaz Problemi

Kolik (gaz sancısı), genelde sağlıklı bebeklerde, 2-3 hafta ile 4 ay arasında, haftada 3 günden fazla günde 3 saat kadar süren ağlama nöbetleri olarak tanımlanır. Kolikli bebeklerin % 5’inde altta yatan bir organik sebepten dolayı gaz sancısı yaşamaktadır. Sigara içen annelerin bebeklerinde görülme sıklığının 2 kat daha fazla olduğu ve anne sütü alanlarda da daha az sıklıkta olduğunu gösteren çalışmalar vardır. Ayrıca annenin emosyonel (duygu durum) durumunun da önemli olduğu, deneyimsiz sinirli ve sabırsız annelerin bebeklerinde daha fazla gözlendiği de az oranda kabul görmektedir.

Bir başka sebepte, emzirme süresi ile alakalıdır. Emzirme süresi çok kısa olursa bebek sonsütü alamaz. Yeterince sonsüt alamayan bebekler doymadıkları için sık sık emmek isterler ve huzursuz olabilirler. Bu nedenle bebek yağdan zengin sonsütü alması için memeyi yumuşatıncaya kadar emzirilmelidir. Hep ön sütü alan bebeklerde önsütteki yüksek laktoz içeriği nedeniyle fazla dışkılama, gaz sancısı ve avutulamaz ağlama görülebilir.

Emzirme Sonrası Bebekte Gaz Oluşumu

Bebek emzirilirken sütle birlikte bir miktar hava da yutabilir. Yuttuğu hava ona tokluk hissi verebilir ve onu rahatsız ederek ihtiyacı olan besini almasını engelleyebilir. Ya da gaz midesine baskı yaparak, bebeğinizin kusmasına sebep olabilir. Bu nedenle bebeğinizi  emzirdikten hemen sonra yatırmamalısınız. ilk memeyi emdikten sonra ve her emzirmeden sonra bebeğin gazını çıkarmalıdır.

Bebeğin yuttuğu havayı çıkarmak ve onu rahatlatmak için yöntemler:

• Bebeğinizi poposundan tutup, başı omzunuza gelecek şekilde yaslayın. Bebeğinizin sırtını yavaşça sıvazlayarak ve ritmik bir şekilde nazikçe vurarak gaz çıkarmasını sağlayın. Ağzından biraz süt gelme ihtimaline karşı omzunuza temiz bir havlu ya da bez koyabilirsiniz.

Bebek-Gazi-Cikartma

• Bebeğinizi yüzüstü dizinize yatırarak nazikçe sırtını sıvazlayarak bebeğinizin gazını çıkartalabilirsiniz. Ağzından biraz süt gelme ihtimaline karşı dize temiz bir havlu ya da bez koyunuz.
• Bebek oturabildiğinde ise dizinize oturtup, bir el ile göğsünden tutun, diğer el ile sırtını sıvazlayarak gazını çıkartın.

Bebeklerin Gazını Çıkarmak İçin Masaj Teknikleri

bebeklere-gaz-masajı-teknikleri

gaz-sancisina-cozum

Esra Erol’un tavsiye ettiği, gazlı bebeği olan annelerin onayladığı, meşhur kimyon çayı tarifi

Yarım çay kaşığı kimyon ve küp şekerin dörtte birini cezvede kaynatın. Süzgeçle süzdükten sonra ılıtıp 2 çay kaşığı verebilirsiniz ve akabinde emzirin.

Gaz sancısı çeken bebeğe ne yapmalı:

Hemen her istediğinde bebeğin kendini güvende hissetmesi açısından bebek emzirilmeli ancak çok miktarda süt alımı sonrası kusmaları ile birlikte ağlaması oluyorsa bir süre kucakta sakinleştiriniz. Kucakta hafif dans eder şekilde veya sallayarak, okşayarak görsel, işitsel ve dokunsal uyaranlar ile sakinleşmesini sağlayınız. Aşırı sallamaktan kaçınmak gerekir.

Karınları üzerine yatmak, kucakta yüzü yere bakacak şekilde kol üzerine yatırmak bebeği rahatlatabilir. Emme isteği fazla olan bebekler beslendikten sonra sakinleşmelerini sağlamak için kısa süreli emzik de verilebilir.

Öncelikle bebeğin rahatlatılması önemlidir. Kendi haline ağlamaya bırakılmamalıdır.

Açlık, emme isteği, uyku, uyaran isteği mutlaka gözden geçirilmelidir. Bu ihtiyaçlardan birini karşılamak onun daha sakin ve güvende olmasını sağlar. Sık beslemek ve kucakta olmak bebeği rahatlatabilir. Sallama, ses çıkaran oyuncak veya araçlar, bebek arabası ritmik uyaranlar vereceği için etkili olabilir.

Gaz giderme için kullanılan ilaçlar çoğu zaman etkili olmayabilir. O nedenle fazla miktar ve sayıda ilaç kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Ağlama saatlerine yakın banyo ve sonrasında yapılacak masaj yine bebeğinizi rahatlatabilir. Banyo sırasında ılık su içinde iken karın masajı, ayakların sıcak tutulması, karın üzerine yatma ya da sıcak su torbası ile dikkatli şekilde karna sıcak uygulama da bebeği rahatlatabilir.

Kolik bebeklerin ağlaması kolay provake olduğu için çevresindeki uyaranların azaltılması ve sakin ortamda bulunması, anne ve baba tutumu da sakinleşmelerini sağlayabilir. Ancak mizacı gereği sürekli uyaran ihtiyacı olan bir bebekte tersine daha fazla ağlamaya da (benimle ilgilenin) neden olabilir.

Gaz sancısını gidermek için yapılan hatalar nelerdir?

Çoğunlukla beslenme şekli ve sıklığında yapılan hatalardan kaynaklanır. Bu hatalar şöyle sıralanabilir:

–  Aşırı beslemeye çalışma ya da az besleme
–  Anne sütü alıyorsa annenin beslenmesi ile aldığı yememesi gereken yiyecekler
–  Bebeğin ağlamasına aşırı tepki gösterme, giderek artan gerginlik
–  Bebeğin yakınmalarının bir süre sonra kendiliğinden de geçeceğini unutma, sık hekime başvuru, çok sayıda ilaç kullanma eğilimi
–  Bebeğin mizacına uygun olmayan uyaran verme, aşırı ağlamaya neden olma, çevre faktörleri

Bebekler kaç aylık olana kadar gaz sorunu ile karşı karşıyadır?

Genellikle 4. ayın sonunda gaz yakınmaları ortadan kalkar.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın