Bebeğin Cinsiyeti Kaç Haftalıkken Belli Olur?

bebegimdensonra-bebekpozlari (42)

Bebeğin Cinsiyeti: Kaç aylıkken belli olur?

Bebeğin cinsiyeti bir anne için anne olacağını öğrendikten sonra en çok merak ettiği şeydir. Tabi hepimiz hep hayırlısını istemişizdir, sağlıklı olmasını istemişizdir. ama cinsiyetinin ne olacağını da büyük bir sabırsızlık içinde öğrenmek isteriz. Genelde sağlıklı olsunda ne olursa farketmez diye cümleler de duyarız anne ve babalardan.

 

BEBEĞİN CİNSİYETİ NE ZAMAN BELLİ OLUR?

Genetik olarak bebek anne karnına düştüğü andan cinsiyeti bellidir. Fakat ailenin cinsiyeti öğrenebilmesi için bebeğin biraz daha büyüyüp organlarının gelişmesi gerekmektedir. Hamilelikte bebeklerin cinsiyeti ultrasonla anlaşılabilmektedir.

Bebeğin cinsiyetinin öğrenilebilmesi için bebeğin büyüyüp hamileliğin 13. haftası gibi öğrenilebilmektedir. Ancak bebek 16. Haftalara geldiğinde cinsiyeti daha net bir şekilde görülebilmektedir. Ultrasonla cinsiyet tespit edildiğinde bazen yanılmalar olabilir. Ultrason görüntüsünde doktor bebeğin erkek olduğunu tespit ederse bu durumda çok fazla yanılma olmamaktadır. Çünkü bu durumda doktor bebeğin penisini görmüş demektir. Fakat bebeğin cinsiyetinin kız olarak tespit edilmesinde yanılmalar görülebilir. Çünkü doktor bebeğin penisini göremediğinde bebeği kız olduğunu düşünmktedir.

Ultrason yönteminin dışında başka testler yolu ile de bebeği cinsiyetini öğrenmek mümkündür. Bu testlerde eğer cinsiyet kromozomlarının yapısı XX ise bebek kız demektir XY ise bebek erkek demektir. Aslında bu testler ile cinsiyet daha net bir şekilde öğrenilebilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın