Bebeği Sallayarak Uyutmanın Zararı Var mıdır?

 

Kültürümüzde genellikle bebekler uyumadığı zaman sallayarak uyutulur. Bu şekilde bebeğin kısa süre içerisinde uyuyacağı sanılmaktadır. Bu durum acaba bebekler üzerinde sakıncası var mıdır diye düşündünüz mü?

Yapılan araştırmalar ve uzman görüşüne göre ayakta veya beşikte sallanmanın oldukça sakıncalı olduğu belirtilmektedir.

Sallama esnasında bebeklerin algıları düşüyor ve bir çeşit hipnoz yaşıyorlar. Salanarak uyumaya alışan çocuklar aktif olarak uykuya geçmekte zorlanabileceği belirtiliyor.

Hemen hemen birçok anne, bebeğini ayağında ya da beşikte sallayarak uyutuyor. Oldukça masum görünen bu yöntem, dikkat edilmediğinde bebeğin henüz yeni gelişen beyninde ciddi hasarlara yol açabiliyor.

Uzmanlar, bebeği sallayarak uyutmaya alıştırılmaması konusunda uyarıyor. Ağladığında bırakın kendi kendine sussun. Bebeği uyutmak için daha başka yöntemler denenebilir.  Beşikte, ayakta ya da başka araçlarla yapılan sallamanın şiddetine çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Anneler ve babalar özellikle geceleri uyku sersemliğiyle bebekleri hemen uyusun diye aşırı şekilde sallıyor. Her gece bu şekilde sallanan bebeklerin beyninde zamanla sarsıntılar meydana gelebiliyor; diyorlar.
Şiddetli sallamalarda iç kulak sıvısının çevresindeki dokulara hızla çarpmakta ve bebekte sersemlik haline sebep olmakta, uzun vadede bu durumun beyne zarar verebilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın