8 AYLIK BEBEĞİN GELİŞİMİ

8 AYLIK BEBEĞİN GELİŞİMİ

sekiz-ay-bebekBebeğiniz artık 8 aylık..! Maşallah… Farkettiniz mi bebeğiniz objelere bayılıyor. Onlara heyecanla yaklaşıyor, tutuyor, sallıyor, sağa sola vuruyor, fırlatıyor, fırlatmadan hemen önce de tadına bakmayı ihmal etmiyor. Tadına bakması bebeğinizin gelişimi için çok normal ve önemli onu engellemeye çalışmanız nafile bir uğraş olacaktır.

8 aylık bebeğiniz için etrafında güvenli objeleri veya oyuncakları tutmanızı tavsiye ederiz.
Oyuncaklar bundan sonra hayatınızın vazgeçilmez bir parçası olacak. Özellikle fonksiyonel oyuncaklar bebeğinizin çok hoşunuza gidecek. Mesela oyuncak bir telefon. Belki tek başına tutamayabilir telefonu ama sizin yardımınızla pekala da sizinle sanki telefonda görüşüyormuşcasına diyaloğa girmeye çalışacaktır.

Bir kaç ay içinde bebeğiniz ellerini nesneleri kullanmak için çok bilinçli hareketler yapmaya başlayacak, mesela tarakla saçlarını taramaya başlayacak…

Bebek gelişiminde 8. ayın en popüler konularından biri de yeni tatlarla bebeğinizi tanıştırmak olacaktır. Bebeğiniz yeni tatlara çok hevesli olabileceği gibi, dudaklarını mühürleyerek sizinle de inatlaşıyor olabilir. 8. ayda bebek beslenmesi->

8 aylık bebek gelişimin popüler bir diğer başlığıyla devam edelim… Ayırlık endişesi… Başka birilerine bakması için bebeğinizi bırakamıyor musunuz? Bu normal sizden ayrılmak istemiyor. Hatta bazen bu endişelerini çığlıklarla bile ifade edebilir. Bu ayrılık endişeleri için annelerimize tavsiyelerimiz:

Yanından kaçarak ayrılmayın, mutlaka vedalaşın. Ama vedalaşmayı sarılma, ağlaşmaya çevirip duygusallaştırmayın, sıradanlaştırın. Tıpki eşinize evden çıkarken yaptığınız gibi davranın.
Ayrılırken ağladığını duysanız bile geri dönüp sakinleştirmeye çalışmamalısınız. Bu işleri ikiniz içinde daha karmaşık hale getirecektir.
Gideceğiniz yere vardığınızda arayıp kontrol etmenizde fayda var. Göreceksiniz bakan kişi eğer ağladıysa sizin hemen arkanızdan oyun oynamaya başladığını normale döndüğünü söyleyecektir.
Eve her geri dönüşünüzde onunla baş başa zaman geçirerek, gidişin bir dönüşü olacağını ve ona daha rahat vakit ayırabileceğinizi göstermelisiniz.

Fiziksel Gelişim

8 Aylık Bebek
8 aylık bebeğinizin emeklemesi hızlanır, yardımsız oturabilir ve kendini yukarı doğru çekerek ayağa kalkabilir. Oyuncaklarını baş ve işaret parmağıyla tutup onu incelemeye başlar, altına üstüne bakar. Evde kendi boyundaki koltuklara ve kanepelere tırmanmaya çalışır. 8 ayında bebeğiniz hala emeklemiyor olabilir. Bunda endişelenecek bir durum söz konusu değildir. Her bebeğin kas ve iskelet yapısı aynı olmaz. Ayrıca her bebek yürümeye aynı oranda meraklı da değildir. Zamanla bu tarz yetenekleri edinecektir. Annelerimize bebekleri denemelerini yaparken destek olmamalarını tavsiye ederiz. Kendi çabalarıyla, sizi taklit ederek öğrenmeye çalışması gereklidir.

Zeka Gelişimi

8 Aylık Bebek
8 aylığınız çok meraklı, etrafındaki her şeyi inceler, vurur, fırlatır, döker. Başkaları ile oynamayı sever. Artık ne istediğini bilir, hedefe kilitlenir, eğer önüne bir engel çıkarsa çok sinirlenir ve tepki verir. Kişiliği günden güne gelişir. Geçmişi hatırlayabilir, geçmişteki deneyimleriyle davranışlarını şekillendirir. Anneye olan ilgisi artar, gözünün önünden ayrılmasını istemez, ayrılık korkusu başlar. Artık devamlı anne-baba ve kardeşlerini izleyerek onları taklit eder. Dünyada nasıl davranması ve yaşamasını öğrenmeye çalışır.

Sosyal Gelişimi

8 Aylık Bebek
8 aylık bebeğiniz daha renkli, farklı büyüklükteki eşyaların olduğu yerleri daha çok sever. Dikkatini verebileceği, inceleyebileceği daha çok şey bulmaya çalışır. Özellikle mutfak, 8. ayda bebeğin çok ilgisini çeker. Dolapları, çekmeceleri karıştırmak eğlence kaynağıdır. Çok dikkatli davranmanızı tavsiye ederiz. Özellikle mutfak ve banyoda deterjanlara bebeğinizin ulaşamayacağından emin olmalısınız. Parlak renkli ambalajlar veya poşetler 8 aylık bebeğiniz için çok çekicidir. Tuttuğu herşeyi üç boyutlu olarak algılamaya başlar. Etrafındaki her şeye daha çok önem verir. İstediği herhangi bir şeyi size işaretle gösterebilir.

Peki Siz !
Ne Yapabilirsiniz?
8 aylık bebeğinizin gelişimini desteklemek için bebegimdensonra.com sitesi olarak annelerimize bazı tavsiyelerde bulunuyoruz. Aşağıdaki listede yer alan aktiviteler bebeğinizin gelişimine katkı sağlayacaktır. Bu aktiviteleri sadece 8. ayda değil bebeğiniz yaşına girene kadar tekrar tekrar yapabilirsiniz.

*Evde yaptığınız işler ile ilgili bebeğinizle konuşun ve ne yaptığınızı, neden yaptığınızı anlatın.
*Ninni ve tekerlemeler söyleyebilirsiniz. Müzik matematik, dil ve diğer beceriler ile ilgili alanları uyarır.
*Küp şekilli objeleri üst üste dizip sonra bebeğinizin devirmesine izin verin. Bu alt ve üst kavramlarını anlamasını sağlar.
*Birlikte aynaya bakarak bebeğinize yüzündeki değişik bölgeleri gösterin.
*Neden sonuç ilişkisini örneklerle anlatın.
*Başka çocuklarla bir araya gelmesini sağlayın.
*Ses çıkarın‚ nesneleri buruşturun, sesler bebeğinizin hoşuna gidecektir.
*Dergi ve gazetelerden insan ve obje resimleri gösterin. Böylece resimlerin gerçek objeleri temsil ettiğini ve hepsinin birer adı olduğunu öğrenir.
*Beraber top ile ileri geri yuvarlayarak oyunlar oynayın.
*Bir nesneyi bir şeyin altına saklayarak altında kavramını öğrenmesini sağlayın.
*İsmini söyleyerek eline bir obje verin ve size geri vermesini sağlayın.
*Bebeğinize kâğıt ve kalem verip, neler yapabileceğini gösterin.
*Elinizi çırpın ve bebeğinizin de taklit etmesini sağlayın.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın