7.ay

bebegimdensonra.com-bebegimin-7.ayi

Tebrikler, bebeğiniz artık 7 aylık 🙂

Yarı yaşınıda geçmiş oldu. Bebek gelişim dönemlerinde zeka ve mantık açısından etkilerin en çok görüldüğü ay 7. aydır. Bebeğiniz çok hızlı bir gelişim göstermektedir. 7 ay boyunca fiziksel ve zihinsel pek çok gelişim katetmiştir. Bebeğinizin temel problem çözme yeteneği 7. ayında öğreneceği mantık ve dil gelişimi ile desteklenecektir. 7 aylık bebeğinizin neden sonuç ilişkilerine yaklaşımı, ileriki aylarda karşınıza çıkacak bakış açıları ve eğitiminde kullanacağınız kuralların hepsi, bu aydan sonra geliştireceği mantık olgusu ile şekillenecektir.

bebegimdensonra.com sitesi olarak 7 aylık bebek ile ilgili anne ve babaların bilmeyi isteyebileceği pek çok konuyu ele aldık, araştırdık.

Artık bebeğinizin elleri ve dizleri kendi vücudunu kaldıracak kadar güçlendi. 7. aydan itibaren bebeğinizin emeklemesini öngörebilirsiniz.
Bebek büyürken, dünyası da onunla beraber büyür. 7. ay sonunda bebeğiniz yerde emeklemeye başlayacaktır. Elleri ve dizleri üzerinde kendini kaldıracak ve ileri geri hareket etmeye çalışacak; kısa bir zaman sonra da bir eliyle gözüne kestirdiği bir şeye uzanacak. Bu alıştırmaya devam ettikçe bir süre sonra el ve ayakları kendiliğinden uyumlu olarak hareket etmeye başlayacak. İlk başta sadece geri geri gidebilse de kısa bir süre sonra bütün hareketlerini daha rahat kontrol altına alacaktır. Emeklerken oluşan güvensizlik duygusu bir süre sonra yokolabilir, bazı bebeklerde ise bu güvensizlik şiddetli bir ayağa kalkma isteğine dönüşebilir.

7 aylık bebeğinizin hayatında oyunun hala çok önemli bir yeri var! Hareketli oyunlarla bebeğinizin fiziksel gelişimine sizde katkı sağlayabilirsiniz.
İstediği her oyuncağa rahatlıkla uzanır, ulaşır. Bunun için ellerini ve parmaklarını hareket ettirerek kullanır. Bir elindeki cismi diğerine geçirebilir. Elindeki oyuncağı sallayarak oynar. Bebeğiniz uzanabileceği mesafenin dışında ilginç bir eşya gördüğünde, onu almayı arzu eder. Oturduğu pozisyondan ileri uzanması önemli bir harekettir. Zamanla, uzanmak için dizlerinin üzerinde durmak gerektiğini anlayacak ve dört ayak üzerinde duracaktır. Bundan sonraki hareket olan emeklemeyi öğrenmek için dört ayağı üzerinde ileri geri hareket etmeyi deneyecektir.

Kendisiyle oyun oynadığınızı anlar ve önceki aylara kıyasla daha çabuk karşılık verir. Büyük ve resimli kitaplardaki resimler ilgisini çeker, birlikte resimlere bakar bişeyler anlatabilirsiniz.

7 Aylık Bebeğin Fiziksel Gelişimi

Kafasını tam olarak kontrol edebilir. Emeklemekten çok sürünür. Ellerini ve dizlerini iterek öne arkaya hareket eder. Sırtüstü yatarken kalçalarını öne arkaya kaldırarak hareket eder. İki diş çıkarmış olabilir, bazılarının geç çıkar bazılarının erken. Aynı anda her iki elinde de birer obje tutabilir ve bunları birbirine çarpar. Ağzı ve elleriyle vücudunu tanımaya çalışır. Objeleri tutmak için parmaklarını kullanır. Tek başına desteksiz oturabilir artık.

7 Aylık Bebeğin Zeka Gelişimi

Dikkatini daha iyi toplar ve detaylarla ilgilenmeye başlar. Kendisinden saklanan nesnelerin aslında yok olmadığını bilir. Duyduğu sesi veya sesleri taklit eder. “ma,mu,da,di” gibi heceleri tekrarlar. Bir nefeste birkaç ses çıkarabilir. Kendi hareketlerinin sonuçlarını algılamaya başlar. Bebek resmini kendisiyle özdeşleştirir ve bunu onaylayan sesler çıkartır. “Anne” sinin bir tane olduğunu ve sadece kendisine ait olduğunu farkeder. Bir konuşmada kendi ismini farkedebilir.

7 Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi

Bazen 6. ay ile 12.ay arasında, bebeğiniz yabancılardan korkabilir, tanımadığı kişiler yaklaşınca ağlayabilir, sizi ister. Tanıdığı ve tanımadığı insanları birbirinden ayırt edebilir. Şakaları anlar ve kendisi de şaka yapmaya uğraşır. İstemediği bir şeyi yapmamak için direnir. Aynadaki görüntüsüne elleriyle vurur. Ses tonundan “hayır” ın anlamını kavrar. Sosyal bir etkileşimin içinde olmak ister.

7 Aylık Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilecekler Hususlar

Bebeğin emmeye devam etmesi, kilo alması ve büyümesi iyi ise bu ayda alacağı proteinin büyük bir kısmını anne sütünden alması daha faydalıdır. Yavaş yavaş farklı tatlara alıştırılabilir, yanınızdayken kolay parçalanıp dağılmayan bisküviler veya ekmek kabuğu eline verilebilir. Hazır meyve suyu, kolalı ve gazlı içecekler, tatlandırılmış yiyecekler bebeğiniz için uygun değildir, vermemenizi öneririz. Eğer biberonla besleniyorsa, ağzında biberonla uyumamasına dikkat edin, boğulma tehlikesi yaşayabilir. Yemek zamanı sofraya birlikte oturun ve eline bir şeyler verin, artık kaşık tutmaya başlayabilir, bardağı ağzına götürüp su içmeye çalışabilir. Eline verdiğiniz küçük besinlerle kendini besleyebilir. Mama sandalyesinde sizi izlemek ve kendi öğününü yedirmek çok eğitici olur. Ona bir bebek kaşığı da verebilirsiniz. Unutmayın; bebekler taklitle öğrenir.Sizi izlemesini sağlayın.

Bir diğer önemli husus da öğünlerdir. Huzursuz bebekler için en bilinen sakinleştirme yöntemlerinden birisi de öğün arası bebeklere verilen yiyeceklerdir. Bu yöntem çok kullanışlı bir çözüm gibi durmakla beraber aşırıya kaçması halinde sorun teşkiledebilir. Çünkü zamanla bebeğiniz bunu bir alışkanlık haline getirip huzursuzlanarak öğün arası yemek yeme yoluna gidebilir.

Bebeklerin 7. ayda beslenmesine dair önemli bir detay da yemeklerin zamanlamasıdır. Çoğunlukla ebeveynlerin yaptıkları hatalardan bir tanesi de bebeklerin yemeklerinde kendi günlük alışkanlıklarını birebir uygulamalarıdır. Ancak bu çok yanlış bir karardır. Çünkü bebeklerin günlük vücut saati yetişkinlerinkinden daha farklıdır. Bebeklerin uzun saatler boyunca uyuması da bunun işaretlerinden bir tanesidir. Bu nedenle bebeklerin beslenme saatlerinde yetişkinlerin sahip oldukları zaman çizelgesini uygulamak zararlı sonuçlar doğurabilir.Onların sık sık acıkacağını unutmayın.

Bebeklerin tabaklarını tamamen bitirmelerini beklemek ve onları bu konuda zorlamak çoğunlukla sonuçsuz kalan bir çabadır. Bebekler çoğunlukla doyana kadar yer ardından gelecek yemek yedirme çabalarına da karşı çıkarlar. Bu nedenle bebeklerin hoşlanmadığı bu tip ısrarlı yedirme çabalarından kaçınmanız doğru bir davranış olacaktır.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın