6.ay

bebegimden_sonra_6_ay

 

Tebrikler, bebeğiniz kocaman oldu!

Yaşının yarısını geride bıraktı, bebeğiniz artık 6 aylık! Annelerin genellikle yaptığı en büyük hataları bebeklerini başka bebeklerle kıyaslamaktır. Özellikle boyunu ve kilosunu. 6 aylık ve daha büyük bebeklerin kaderinde annelerinin önyargıları vardır mağalesef. Siz anne ve babalara tavsiyemiz bebeğinizin gelişimini başka bebeklerle kıyaslamamanızdır. İlk yaşına kadar ki bebek gelişim evreleri haftadan haftaya bile değişiklik gösterebilir. Her bebeğin gelişimi kendine özeldir, genetikle de ilgisi vardır. Bebeğinizin gelecekte sahip olacağı karakterinin de altyapısının oluştuğu 6 aylık gelişim dönemi, bebeğinizin dikkatine bağlı olarak gelişecektir. 6 aylık bebeklerin pek çoğu farklı konulara odaklanırlar. Kimi bebek emekleme ve hareket üzerinde uğraşı gösterirken, kimi bebek ses ve konuşma üzerine odaklanırlar. Bazı bebekler de sadece gözlem yaparlar; ama bu öğrenmedikleri, gelişmedikleri anlamına gelmez.

bebegimdensonra.com sitesi olarak 6 aylık bebek ile ilgili anne ve babaların bilmeyi isteyebileceği pek çok konuyu ele aldık.

Anneler, endişelenmeyin, yürümeyi, konuşmayı doğal yollardan öğrenemeyen bebek yoktur. Bu sadece bebeğinizin istemesiyle olacaktır.Zamana bırakın.
Evde emekleyen anneler ve babalar gerçekten, dışarıdan görenler için komiktir. Kimsenin yerde hareket etmenin püf noktalarının bebeğe öğretmesine gerek yoktur. 6 aylık bebeğiniz içinden gelen merakla her şeyi kendi gözlemleyip bulmak ve bağımsızlık dürtüsü geliştikçe, her şeyi kendi yapmak isteyecektir. 6. ayında bebeğiniz emeklemeye başlayabilir ancak gövdesi hala yerdedir; elleri ve dizleri üzerinde durmaya henüz hazır olmayabilir. İlginçtir bazı bebekler de ise öncelikle öne doğru gidemeden arkaya doğru gitme hareketi görülebilir. Ara sıra değişik teknikler de deneyebilir; kafasını ve kalçalarını kaldırarak dizlerini altına alır ve öne doğru atılır. Çok pratik görünmese de, bu hareket bebeğinizi şimdilik bir noktadan diğerine götürür.

Bebeğiniz günde kaç şınav çekiyor?
6. ayında bebeğin kuvvetinin çoğu hala kollarındadır. 6 aylık bebeğinizin kol ve bacak kaslarını güçlendirmek için şınav hareketi yaptığını görebilirsiniz. Yüzüstü halden sırtüstüne doğru dönebildiği için yuvarlanmak da onun için eğlenceli oyunlardan birisidir.Aman dikkatli olun düşmesin. 6. ayın sonlarında ise bebeğinizin desteksiz kendi başına oturabildiğini farkedeceksiniz.

6 Aylık Bebeğin Fiziksel Gelişim

Yüzüstü yatarken bacaklarını hareket ettirerek emeklemeye çalışır.  Kafasını rahatça hareket ettirir. Vücudunu her yöne hareket ettirir. Tek başına destekli oturabilir. Parmaklarıyla kendi yemeğini yemek hoşuna gider. Damak tadı gelişmeye başlamıştır, yemek seçer. Yemekle oyun oynar. İlk dişi patlayabilir. Bir bardağı iki eliyle tutabilir. Sırtüstü yatıştan yana dönerken oturur konuma geçebilir.

6 Aylık Bebeğin Zeka Gelişimi

Ruh halinde ani değişimler yaşayabilir. Memnuniyet, mutsuzluk, öfke gibi duygular arasında gitgeller yaşar. Nesneleri uzun süre dikkatle inceler. Bazı sessiz harfleri söylemeye başlar: (f,v,s,z,m,n gibi) Nesneleri ters çevirerek bakıp farklı şeyler görmekten hoşlanır. İki nesneyi birbiriyle mukayese eder. Memnuniyet ve sıkıntısını seslerle ifade eder: “ga-ga, gu-gu” sesleri çıkartır ve sesli şekilde güler.

6 Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi

F,v,s,z gibi sessiz harfleri çıkarmaya başlar. Farklı iki nesneyi mukayese eder. Çiğnemek için sert ve soğuk nesneleri ağzına götürür, diş etleri kaşınır. Memnuniyet ve sıkıntısını seslerle ifade eder: “ga-ga, gu-gu” sesleri çıkartır ve güler. Yabancılardan rahatsız olur. Müzik sesi duyduğunda ağlamasını keser, dikkati o yöne çevrilir. Kendi ismi söylendiğinde tepki verir.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın