6 AY KINASI

 6 AY BEBEK KINASI NASIL YAPILIR?

bebegimden_sonra_6ay_kinasi

6 Ay kinasi, kiz cocuklarına yapılan, genelde Ege bolgesinde olmakla birlikte,göçmenlerde ve bircok ildede bilinen bir gelenektir. Kız bebek 6 aylık olduğunda, kınası yapılır.
Kına annesi, diğer adıyla bir cici anne seçilir. Bu cici anne kız bebeğe bir tepsi veya sepet hazırlar.KIyafet, bebeğin giyebileceği herşeyi hediye alır, bebeği giydirir.
Kına sahipleride seçtikleri cici anneye birşeyler hediye alırlar.Akrabalar, arkadaşlar, komşular davet edilir. Sonra kına günü karşılıklı hediyeler verilir, herkese kınalar dagıtılır. Bazı illerde cici anne seçilmeden de uygulanabiliyor.

Kınası yakılacak bebek yıkanıp , güzelce temizlenir. Bir kapta yoğrulan kına, bir sele veya sininin ortasına konur. Kınanın etrafına da kuruyemiş, lokum, bazı bölgelerde kuru incir koyulur.
Dini inanışımıza göre insanlar iyilikleri genelde sağ elleri ile yaparlar. Onun için sağ omuzda görevli melek iyilikleri, sol omuzda görevli melek de kötülükleri yazar.
Okuyucu kadın bebeği kucağına alır. Diğer davetliler okuyucunun etrafında halka olup oturur. Okuduğu sırada çocuğun sağ elini kına yakar, avcunu yumar ve kırmızı bir mendile bağlar.
Ardından sol ayağını kına yakar ve beyaz bir mendile bağlar. Kına yakma, bazı bölgelerde “kınalama” tamamlanınca davetliler, kap içinde bırakılan kınaya madeni paraları dikey olarak koyarlar.
Bu parayı koymak işlemine “işlemek” veya “kınasını işlemek” adları verilir. İşledikten sonra davetliler sunulan yiyecekleri alıp yerler. Bu yiyeceklerle şerbet ve çay ikram edilirdi.
Bu gün bunların yerine çeşitli pasta ve meşrubatlar ikram ediliyor.

Kınalanan el üç gün bağlı kalır, ondan sonra çözülüp açılır.Ama bu çok uzun bir süreç olduğu için artık genelde, kına rengini verdikten sonra yıkanır.
Elinin sargısı açıldığı an brbrğin sağ eli babasının cebine sokulur, cepten para alması sağlanırdı. İnanışa göre iyilik meleğinin şahitliğin (gözetiminde) kınalı elle, helal para (baba parası) almak, hem çocuk hem de babaya uğur ve bolluk getirirdi.
Sol ayağın kına yakılması ise, o ayağın da yanlış işler yapmasını engellediği inanılırdı.

6 AY BEBEK KINASI ETİKETLERİ

Arzu ettiğiniz sticker – etiketleri bilgisayarınıza sağ tıklayarak (resmi farklı kaydet) seçerek , resmi kaydedebilirsiniz.6 ay kınanızda kullanabilirsiniz.

6 AY BEBEK KINASI İÇİN HAZIRLIKLAR – KÜÇÜK HEDİYELİKLER

Evinize gelen misafirleri boş göndermek istemiyorsanız, onlara bugünü hatıra olarak saklayabilecekleri küçük hediyelikler verebilirsiniz. İsterseniz, malzemelerini alıp kendi el emeğinizle yapabilir, isterseniz de küçük ücretler karşılığında dışarıya yaptırabilirsiniz.


6 AY BEBEK KINASI İÇİN HAZIRLANABİLECEK İKRAMLAR

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın