6 – 8 AY BEBEK BESLENMESİ

BEBEK BESLENME TABLOSU VE ÖRNEK MENÜ
6-8 AY 8-12 AY
12-18 AY 18-24 AY

 

Ek besinlere geçiş hem zor hem de çok heyecanlı bir aşama. Bu dönemde yapmanız gereken 3 unsur var:

– Ek besinlere geçişin temel kuralları hakkında mümkün olduğu kadar çok bilgi edinmek
– Bebeğinizi tanımaya ve anlamaya çalışarak ondan gelen sinyalleri iyi değerlendirmek
– Bebeğinizin tercihlerine ve zamanlamasına saygı göstermek

6-8 ay arasında beslenmeyle ilgili bebeğinizi bekleyen çok farklı birdurum yok. Sindirim sistemi henüz yeterince gelişkin olmadığı için birçok yiyecek için henüz hazır değil. Yeni besinlerle tanışmaya başlamış olsa da bu dönemde asıl gıdasını hala sütten almaktadır. Ek besinlere hangi gıdalarla başlamanız gerektiğini öğrenelim.

İLK NE VERMELİYİM?

 

Sizin küçük bir bebekken ilk yediğiniz ek besin tahminen pirinç unundan yapılmış muhallebiydi. Halen bebekler yaygın olarak katı gıdayla muhallebi ile tanışıyorlar. Siz de bu yolu seçebilir ve bebeğinize muhallebi vererek bu heyecanlı yolculuğa adım atabilirsiniz. Pürüzsüz kolay yutulan yapısıyla muhallebi bebekler için kolay bir başlangıç sağlayabiliyor. Ancak uyaralım muhallebi yaparken de dikkat etmemiz gereken noktalar var. Muhallebi yapımında inek sütü kullanımı artık tartışmalı bir konu. Meydana getirdiği sindirim sorunları ve demir açısından zayıf bir besin olması nedeniyle doktorların büyük bir kısmı inek sütünün bir yaşına kadar bebeklere verilmesini ya da bebek yiyeceği yapımında kullanılmasını uygun görmüyor. Bebegimdensonra.com’da bulacağınız muhallebi tarifleri bu nedenle inek sütü barındırmıyor. Ancak inek sütüne sınırlama getirmeyen doktorlar da var. İnek sütü kullanımını doktorunuzla konuşunuz.

Bebeklerin ilk 6 aydan sonra tahıla da ihtiyacı vardır.Besleyici değeri zayıf mısır ya da rafine pirinç unundan yapılmış muhallebi yerine, tam yulaf unundan muhallebiyi tavsiye ediyoruz

Sebze Püresi/Çorbası

Muhallebiyle ek gıdaya geçiş alışkanlığı günümüzde yavaş yavaş değişiyor. Birçok çocuk doktoru artık bebeklere verilecek ilk katı besinin olarak sebze püresini öneriyor. Kalorili fakat pek fazla besleyici özelliği olmayan muhallebinin yerine sebze püresini tercih edebilirsiniz.

Bebeğinizin ilk sebze püresi  mutlaka mevsim sebzelerinden seçilmeli. Alerji riskine karşı bir ya da iki sebze çeşidiyle başlanmalı ve üç gün bekleme kuralına uyularak içeriği yavaş yavaş zenginleştirilmeli. Sebzeler vitamin ve mineral açısından çok zenginler ama bir o kadar da hassaslar. Sebzelerin besleyici değerlerini kaybolmaması için pişirme şekline ve saklama koşullarına özen göstermek gerekiyor.

Pürenin birazcık pütürlü olmasına da özen gösterin, ufaklığı işin başında pütürlere alıştırmanızda fayda var, daha sonra yemeyi reddedebilir. Ama bebeğiniz henüz bu pütürlerle başa çıkamıyorsa, daha pürüzsüz bir püreyi tercih edebilir yavaş yavaş pürenin kıvamını arttırabilirsiniz.

Yoğurt

Yoğurt ideal bir ilk besin olabilir. Sütün aksine yoğurdu 4/6 aydan itibaren bebeğinize rahatlıkla yedirebilirsiniz. Yoğurt sütten farklı olarak sindirim sorunu yaratmıyor. Zengin bir kalsiyum kaynağı olan yoğurdun faydaları saymakla bitmez. Zamane yoğurtları nedense ekşimek bilmiyor (!)Bebeğinize vereceğiniz yoğurdu evde mayalamanızı öneririz, böylesi daha sağlıklı.

Meyve Püresi

Vitamin deposu meyveleri ilk ek gıda olarak bebeğiniz severek yiyebilir, fakat her meyveyi değil. Birinci aşama meyvelerden başlamanız gerektiğini unutmayın. Bazı meyveleri belirli aylardan önce bebeğinize vermeniz uygun değildir. Üç gün bekleme kuralı kuşkusuz burada da geçerli. Püredeki meyve çeşidini arttırmak için acele etmeyin.

Meyveler de sebzeler kadar önemlidir. Besin değerini koruyabilmek için püre haline getirirken cam rende tercih edin ve püre haline geldikten sonra hiçbir zaman bekletmeyin. Anında yapın ve anında tüketin.

Malum meyveler tatlı. Bu nedenle bebeğiniz meyve püresine bayılabilir! Aslında bu da katı gıdaya iyi bir başlangıç demektir.Unutmayın bebeğiniz, sadece karnını doyurmuyor, ek gıdayla birlikte yepyeni bir lezzetler keşfediyor. İlk yediği yiyecek muz ya da şeftali olursa, daha sonra brokoliyi kabul ettirmekte zorlanabilirsiniz. Bu nedenle daha az tatlı meyveler ya da sebzeyle başlamanız uzun vadede daha iyi olabilir.

6-8 ay bebek beslenmesi bir ömür sürecek beslenme yolculuğunun temellerinin atıldığı dönemlerdir. Beslenmesi kadar, yemekle sağlıklı bir ilişki kurması da önemli. Sebze püresini bugün bitirmez ise gelişiminde hiçbir aksama olmaz, ama yemekle kurduğu ilişki yaşamı boyu etkili olacak ve bu ilişkinin temelleri bu dönemden itibaren atılmaya başlıyor.  Bebeğinizin yeterince anne sütü ya da devam sütü tükettiğinden emin olun. Gerekirse süt tüketimini arttırmak için verdiğiniz katı gıdada kesintiye gidin. Ya da öğünlerin arasını biraz uzatın.

6-8 AY BESLENME TABLOSU

1 günde alınması önerilen besinler ve miktarları

5-6 öğün anne ya da devam sütü
(Bebeğiniz halen gerekli besinleri sütten alıyor. Zamanla süt miktarını ya da öğününü azaltın, katı gıdayı çoğaltın.)

3-9 çorba kaşığı tam tahıllı muhallebi
(1-3 öğüne bölebilir yavaş yavaş tek bir öğünde toplayabilirsiniz.)

1/2 su bardağı meyve püresi
(1 çorba kaşığı ile başlayın ve yavaş yavaş arttırın, meyve püresini muhallebiyi tatlandırmak için de kullanabilirsiniz.)

3-5 çorba kaşığı sebze püresi
(1 çorba kaşığı ile başlayın ve yavaş yavaş arttırın.)

Örnek menü

07.00 Anne sütü (Sabah kalkar kalkmaz)
09.00 Meyveli tam yulaflı muhallebi
11.00 Anne sütü
15.00 Sebze püresi + anne sütü
19.30 Anne sütü (Akşam yatmadan)
23.00 Anne sütü (Gece beslenmesi)

Uyarı

Her çocuk farklıdır. Bu beslenme önerileri ortalama bir çocuğa göre hazırlanmış ve beslenme uzmanı tarafından onaylanmıştır. Çocuğunuzun beslenme düzenini doktorunuza danışarak karar verebilirsiniz.

1 yorum

Bir Cevap Yazın