5.ay

5-ay

Tebrikler! bebeğiniz artık 5 aylık 🙂

Ay ay bebek gelişimi dönemlerinde hatırı sayılır bir aşamaya geldi. Bebeğinizdeki gelişimi ve değişimi artık daha net farkedebiliyorsunuz. 5 aylık bebeğiniz fiziksel açıdan da pek çok gelişim sergiledi, kendi başına ellerini ve kollarını kullanarak kendi istekleri doğrultusunda hareket edebiliyor. 5. ayında bebeğinizin karakteri hakkında da artık fikir sahibi olmaya başladınız. İnatçı mı yoksa uysal mı? 5 aylık bebeğimizin annesi ve babası için de hayat kolaylaşmaya başladı. İyi kötü bir düzen kurdunuz, ama yine de ara sıra sürprizlerle karşılaşmanız normal!
bebegimdensonra.com olarak 5 aylık bebek ile ilgili anne ve babaların bilmeyi isteyebileceği pek çok konuyu, 5 aylık bebek sayfamızda açıklıyoruz.
5 aylık bebeğiniz bundan sonra 1 yaşına kadar her ay yaklaşık yarım kilo alacak..!
Bebeğiniz doğum kilosunun iki katını biraz aşmıştır. Normal gelişim sergileyen bir bebek 5. aydan sonra ağağı yukarı her ay 500gr kilo alır. Bu aldığı kilolarda onun fiziksel yeteneklerinin artmasına neden olur. 5. ayın hareketi bebeğiniz için “UÇAK” hareketidir. Sık sık bebeğinizi yüzükoyun yatıp, kollarını açıp, kafasını kaldırırken bulabilirsiniz. Bu hareket sayesinde bebeğiniz egzersiz yapmış olur, böylelikle boyun ve sırt kaslarını iyice güçlendirecektir.

Bebeğiniz artık 5 aylık ve hareket kabiliyeti her geçen gün daha fazla artıyor.
Gelişimi normal seyreden bir bebek, artık tek bacağını karnına kadar çekebilir, biraz gelişimi önde seyreden bir bebek ise yüzüstü yatarken bacaklarıyla kendini iterek, yattığı yerde istekli olarak yer değiştirebilir. 5. ayında anneler bebeklerini, genelde yatakta bıraktıkları pozisyonda bulamazlar, bebeğin hareket yetenekleri arttığından, yüzüstü yatarken sırtüstüne, sırt üstü yatarken de yüzüstüne dönebilirler, dikkat edin. Eğer bebeğiniz hala yatakta koyduğunuz şekilde sizi bekliyorsa dönüşleri öğrenmesi için, bebeğinizle biraz çalışmalısınız. Annesinin yardımı bebeğinizin gelişimine iyi gelecektir.

En son, en yeni yeteneklerimi keşfetmek istiyorum anneciğim; biraz konuşalım, yada önce sen konuş ben senin nasıl yaptığını izleyeyim…
5 aylık bebeğiniz artık zamanının büyük bir kısmını en yeni motor becerilerini öğrenmekle ve denemekle geçirecektir;  konuşma, dinleme ve dokunarak keşfetme. Her sabah çok erken uyanmaya başlar. Çoğu sabah bebeğiniz sizden önce uyanır. Eğer uyandığında bir süre kendi kendine oyalanıyorsa, bu işinizi biraz kolaylaştırır, ama çoğu zaman yanında sizi göremeyince ağlamaya başlar. Bebeğinizin sabah uyandığında kendi başına oyalanmasını teşvik etmek için akşam yatırırken yatağına sevdiği birkaç oyuncağı koymanızı öneririz. Bebeğiniz bazen, gün içinde sadece bir uykuyla yetinebilir. Uyumaya niyetli görünmese bile, bir süre dinlenmesi ve rahatlaması için onu yatağına koyabilirsiniz.

5 Aylık Bebeğin Fiziksel Gelişimi

*Bebeğiniz oturma pozisyonuna getirildiğinde kafasını dengeler ve dik tutar.
*Bebeğiniz ellerini ayaklarını açıp kafasını kaldırarak “uçak” hareketi yapar.
*Bebeğiniz sallanarak veya dönerek ilerleyebilir.
*Bebeğiniz artık çok rahatça vücudunu döndürür.
*Bebeğiniz ayağını ağzına götürebilir ve ayak parmaklarını emebilir, bu sizi şaşırtmasın.
*Bebeğiniz artık objeleri daha doğru kavrar, ellerini kaldırır ve nesneyi tutar, fırlatır.
*Doğru mesafeden uzanmaya başlar.
*Bebeğiniz kalın bir halkayı tutup, sallayabilir, eline tutması için çıngırak verebilirsiniz.
*Bebeğiniz tek veya iki eliyle biberonu kavrayabilir, ama dikkat edin yatar pozisyonda ise yüzüne düşürebilir.

5 Aylık Bebeğin Zeka Gelişimi

*Bebeğiniz 5. ayına geldiğinde artık bazı sessiz harflerle sesli harfleri yanyana getirip (d,b,l,m gibi) heceleri çıkartabilir, eğer karşısında ona eşlik eden birileri varsa çok keyif alır, tekrarlama yapar.
*Bebeğiniz çevresindeki alışılmadık, anlık, yeni durumları farkeder, etrafına bakar ve anlamaya çalışır.
*Bebeğiniz 5. ayında kolayca nesneleri tutabilir, döndürebilir, sallayabilir ve her tuttuğunu bir şekilde ağzına götürmek ister.
*Bebekler 5. aylarında ellerinden düşen nesneleri farkederler ve düşen nesneyi görmek için arkasından eğilip bakarlar.
*Bebeğinizin tiyatral yeteneklerinin temeli bu ay atılıyor. Bebeğiniz sesleri ve hareketleri taklit etmeye çalışır.Onunla bol bol konuşun.

5 Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi

*Bebeğiniz dikkat çekmek ve sosyalleşmek için etrafındaki insanlara güler ve sesler çıkarır, onlardan tepki bekler.
*5. ayında bebeğinizin karakteri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Artık bebeğiniz tepkisini belli eder, oyuncağını almaya çalışan birine karşı direnir, vermek istemez.
*5 aylık bebeklerde yabancılaşma ve yakınlaşma belirtileri gözlemlenebilir. Yakın çevresini ve ebeveynlerini tanırken; yabancılara tepki vermeye başlar.
*Bebeğiniz onunla ilgilenen kişinin yüz ifadelerini aynısını yapmaya çalışır.
*Oyun oynamaktan hoşlanır.

5 Aylık Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilecekler

5 aylık bebeğinizin boy ve kilo gelişimi eğer iyi ise ki buna doktoru karar verecektir, sadece anne sütü vermeniz tavsiye edilir; eğer bebeğinizin gelişimi geriden geliyorsa doktorunuz 5. ayda yoğurt, kaşık mama ve meyve püresi gibi katı gıdalara geçmenizi önerebilir. Ek gıdalara başlarken önerilen bir öğünde bir yeni gıdayla bebeğinizi tanıştırmanızdır. Böylece bebeğinizin katı gıdalara alışmasını kolaylaştırabilirsiniz. Bebeğiniz yeni tatları öğrenmeye başladığında, artık anne sütü veya formül süt almayı giderek azaltacaktır. Bebeğinizi beslerken katı gıdaları sıvı mamalardan önce vermeniz gerekmektedir. Bilmeniz gereken sıvı mamaların tok tuttuğu, eğer bebeğiniz önce bunu alırsa sıra katı gıdaya gelince yemek istemeyecektir.

Gelişiminin normal olduğu bilinen bir bebek için 4-6 aylar arasında eğer aile ek gıdalara başlamak istese de,  6 aylık oluncaya kadar bebeğin günlük yiyeceğini anne sütünden, anne sütü yoksa formül sütten alması tavsiye edilmektedir.

Bazı bebekler anne sütü ile beslenmekle yetinirler ve 6-7 aylık olana kadar ek gıdalara ilgi göstermezler. Fakat bazı bebekler dış dünya ile çok ilgili olup, anne ve babasının neler yediğine dikkat ederler ve yemek hakkında daha fazla şey öğrenmeye çok heveslidirler. Ancak özellikle  de  anne  sütünüz  devam  ediyorsa, doktorunuzun söylediği 6 aydan önce katı gıdalara geçmemek daha doğru olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın