4.ay

4-ay

 

Tebrikler bebeğiniz artık 4 aylık 🙂

Zaman nasılda hızlı geçiyor değilmi.İleride bebeğinizin bu minik hallerini çok özleyeceksiniz. Bebek gelişim evrelerinde 4. ayın önemi ilk aylara göre biraz daha fazladır. Artık annelik konusunda yeteri kadarbilgiye ulaştınız, bebeğinizin size olan güveni de tam. Bebeğinizle geçirdiğiniz her dakika bağınızı güçlendirmekle kalmıyor, bebeğinizin sosyal ve zihinsel gelişimine önemli fayda sağlıyor.  Fiziksel gelişimi de son hızla devam etmektedir. Bebeğinizin kafasının arkasındaki yumuşak bölge kaybolmuş olmalı, ön taraftaki bıngıldağın tamamen kaybolması ise daha çok erken, bu durum 18 aya kadar sürebilir. Bebeğinizin saçlarında hiç değişiklik farketmiş olabilirsiniz. 4. aydan itibaren bebeğiniz doğumdan gelen saçlarını döküp, yeni kalıcı saçlarını çıkarmaya başlar.

bebegimdensonra.com olarak 4 aylık bebek ile ilgili anne ve babaların bilmeyi isteyebileceği pek çok konuyu ele aldık, araştırdık.

Bebeğinizin gözlerine dikkatlice bakın, rengi hala aynı mı? 4. ayında göz rengi değişimi başlar…
4 aylık bebeğinizin göz rengi doğumdan bu yana mavimsiydi. Artık 4. aydan itibaren kendi rengine dönecek. Eğer koyu renkliyse değişip, koyulaşacak, eğer açık renkliyse bu haliyle kalıp, gerçek tonuna dönüşecek. Bebeğiniz 6. aya geldiğinde göz rengi hala aynıysa, büyüdüğünde de gözlerinin rengi büyük ihtimalle o olacak demektir.

4. ayında bebeğiniz fiziksel gelişim açısından artık pek çok engeli aşmış olmalıdır. Karnının üstünde yatarken kollarıyla kendini doğrultabilir ve kafasını 90 derece (dik) pozisyona getirebilir. Boyun kaslarının gelişimi tamamlanmıştır ve başını kendi rahatlıkla kontrol edip, sağa sola istediği yöne bakabilir. Sırt üstü yatarken de bebeğinizin başını yukarı doğru kaldırabildiğini ayrıca çenesini göğsüne dayayıp, ayaklarına bakabildiğini farkedeceksiniz.

Yakında yuvarlanmaya başlayacağım anneciğim! Yatak kenarlarından aşağıya düşebilirim . ( Bunun için bebeğinizi ortaya koyup , kenarlarını  yastıkla desteklemelisiniz)
Her geçen ay bebeğiniz kasları daha da güçlenmektedir. Bu sayede sizi şaşırtacak pek çok hareketi 4. aydan itibaren bebeğinizde bol bol göreceksiniz. bebeğinizin kasları güçlendikçe karnı üzerinde yatarken bir kolunun yardımıyla bir yöne dönebilir. Kontrollü bir dönüş değildir ve her istediğinde yapamayabilir veya tam olarak ters dönemeyebilir. Ama annesine ne kadar güçlü ve tehlikeli olabileceğinin sinyalini verir.Dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Parmaklarından tutup kaldırmaya çalıştığınızda bakın bebeğiniz ne yapıyor?
4 aylık bebeğiniz artık oturmak istiyor ama biraz daha zamanı ihtiyacı var. Eğer sırt üstü yatarken bebeğinizi ellerinden tutup yavaşca doğrultmaya çalışırsanız ne demek istediğimizi anlayabilirsiniz. 4. ayında bebeğiniz tek başına oturamaz. Ancak başını dik tutabilir. Bebeğinizin oturmayı yatmaktan daha çok sevdiğini farkettiyseniz ve yatınca ağlıyor ama oturtunca susuyorsa, sırtına ve çevresine destek koyarak ona yardımcı olabilirsiniz. 4. ayın sonlarına doğru bebeğinizi kucağınıza aldığınızda da duruşundaki farklılığı hissedeceksiniz, artık hamur gibi sizin şeklinize bürünmeyecek, kendi bedenini kontrol edip, dik pozisyonda duracaktır.

Önüme gelene bir tekme,savunun!
4 aylık bebeğiniz bacaklarını artık daha iyi kontrol edebilir. Bol bol tekme atar, aman dikkat edin yüzünüzün ortasına bir tekme yiyebilirsiniz. Ayağa diktiğinizde bebeğiniz ayaklarının üzerinde sizin yardımınızla belki durabilir. Ayrıca yüzme hareketi denilen karın üzerinde kendini ittirerek yaptığı, emekleme öncesi hareketi keşfeder. Bir şeylere erişmek için bu hareketi daha sık yaptığını görürsünüz, bu yüzden bebeğinizle bunu oyuna çevirerek gelişimine yardımcı olabilirsiniz.

4 Aylık Bebeğinizin Fiziksel Gelişimi

*Bebeğiniz yüz üstü yatarken sırt üstüne, sırt üstü yatarken yüz üstüne dönebilir.
*Bebeğiniz 4. ayında artık kafasını yatar pozisyonda iken daha uzun süre dik tutabilir.
*Bebekler 4. aylarında başlarını istediği yöne döndürebilir, daha kolay kontrol ederler.
*Bebek yüzme hareketi yapabilir ve yatağında dönebilir. Dikkatli olun!
*Bakışlarını farklı uzaklıklara göre odaklayabilir.
*Bebeğiniz sallanan nesneleri kendine çekip ağzına götürebilir.
*Bebekler düşen nesneleri algılayıp, bakabilirler.
*Bebeğiniz bıcı bıcı yaparken el ve ayaklarını çırpabilir.
*Bebekler diş çıkarmaya başlayabilirler.
*Ellerini sürekli ağzına götürüp emmek isterler.

4 Aylık Bebeğinizin Zeka Gelişimi

*Bebeğinizin zihinsel gelişimi bu ay biraz daha hızlanacaktır. Bebeğinizdeki zeka pırıltısını şimdiden görebiliyorsunuz ve mutlu oluyorsunuz.
*4 aylık bebekler kokuları birbirinden ayırabilirler.
*Bebeğiniz 4. ayında bir saatten daha uzun bir süre onunla ilgilene, gülücük, mırıldanma gibi tepkiler verebilir.
*Bebeğinizin hafızası gelişmeye başlıyor, artık 4 aylık bebeğiniz 5-7 saniye öncesini hatırlayabilir.
*Bebeğiniz 4. ayında artık görüntü (fotoğraf, video) ile gerçek insan yüzüni ayırt edebilir.
*4 aylık bebek yeni sesler çıkarmayı sever ve onunla ilgilenenin çıkardığı sesleri taklit etmeye çalışır.
*Bebeğiniz artık sizin sesinizi tanıyor. Adıyla seslendiğinizde ses yönüne (özellikle annesinin sesine) dönebilir.
*Bebeğiniz sizin yüzünüze odaklanıp, sizin onunla konuşmanız için bakar ve bekler, ona ilgi gösterip konuşmaya başladığınızda gülmeye başlar.

Anneler İçin 4 Aylık Bebek Oyunları ve Aktiviteleri

Bebeğiniz 4. ayında artık sürekli sizinle oyun oynamak isteyecek, sizden her gün farklı birşeyler görmek isteyecektir.Onu uzun süre yanlız bıraktığınızda ağlamaya başlayacaktır. Anneler için bebeklerinin gelişimini desteklemenin ne denli önemli bir konu olduğu biliyoruz. Size, 4 aylık bebeğinizle oynayabileceğiniz bir oyun öneriyoruz.
Ellerini Aç Kapa

Bebeğinizin doğumundan aylar geçtikçe nesneleri sıkma refleksi oluşur, fakat bunları bırakmakta genelde zorlanır. Tutma reflekslerinin gelişmesine yardımcı olacak harika bir oyun.
Materyaller: Bebeğinizin tutabileceği orta boy oyuncaklar, dişlikler, çıngıraklar, küpler, bloklar… Masa veya mama sandalyesi
Nasıl Oynanır: Bebeğinizin eline uyabilecek oyuncakları dikkatle seçin. Bebeğinizi kucağınıza oturtun. Bebeğinizin sıkması ve kavraması için yanına bir oyuncak koyun. Oyuncağı alması için teşvik edin. Oyuncağı kavradıktan sonra bir süre tutmasını bekleyin ve sonrasında yavaşça ve nazikçe parmaklarını açarak oyuncağı alın. Masada arkaya koyun. Bebeğinizin elleri boştayken bir şarkı söyleyin. Sonra susun ve bebeğinizin ellerini çırpın. Açın ve kapayın, minik bir alkış yapın açın ve kapayın, Ellerini dizinizin üzerine koyun!
Guvenliğe dikkat edin: Bebeğiniz bu dönemde oyuncakları ağzına götürmeye çalıştığı için, oyuncakların temiz olduğundan, keskin tarafları olmadığından ve yutulacak minik parçalar içermediğinden emin olun..
Faydaları: Sıkma ve bırakma, ince motor becerisi gelişimi, ince kas kontrolü sağlamak.

4 aylık bebeğiniz çok meraklı; pek çok farklı nesne gösterin, onu takip etmesini sağlayın. Bunun için parlak renkli, dinlemesi, dokunması, izlemesi ilginç olan ama ağzına götürdüğünde yutma riski olmayacak kadar büyük oyuncaklar seçin. Yakalaması, ulaşması için bebeğinizi cesaretlendirin. Bebeğinizin yatağına kırılmayan bir ayna asın, yalnız olmadığını hisseder, kendini inceler. Bebeğinizin yaptıklarından, memnun olduğunuzu gösterin, sık sık ismini söyleyin. Bebeğinize şarkı söyleyip, onunla dans edin. Bebeğinize ilgi ve sevginizi sunun.

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın