3.Ay

bebegim-3-aylik

Tebrikler, bebeğiniz artık 3 aylık!

Yeryüzünde geçirdiği koskoca 3 ay da bebeğiniz de siz de birsürü tecrübeleriniz oldu.Daha da Öğrenmeye de devam edeceksiniz. Bebek gelişiminde her ay hatta her hafta yenilikler getirir, günden güne gelişir. Bu yeni gelişimleri ve değişimleri önceden öngörmek annelerimizin işini kolaylaştırır. 3. ay gelişim döneminde kendine özgü farklılıkarıyla şimdiden hayatınıza girdi bile.

bebegimdensonra.com olarak 3 aylık bebek ile ilgili anne ve babaların bilmeyi isteyebileceği pek çok konuyu ele aldık.

3 aylık bebeğiniz artık etrafında olup, bitenden keyif alıyor, sizi merakla izliyor..!
3 aylık bebeğiniz bundan sonra ne istediğini biliyor. Belli başlı ihtiyaçlarının farkında. Kendisi için öncelikli olan ihtiyaçlarını size anlatmanın yollarını bulmaya başladı. Bundan böyle sadece fiziksel gereksinimlerinden dolayı hareket etmiyor, etrafında olup biten, ilgisini çeken durumlardan da aynı zamanda keyif alıyor.

3 aylık bebekler çevresindeki seslere daha net bir şekilde dönüp, bakabilir. Hareketli cisimleri ve insanları çok daha belirgin takip eder. İnsan yüzü hala çok hoşuna gidiyor. Duyularındaki hızlı gelişim, 3 aylık bebeklerin öğrenmeye olan merakını iyice artırır. Bu yüzden bebeğinizle konuşmanız, bebeğinize yeni nesneleri tanıtmanız gereklidir. Bu aktivitelerin bebeğinizin çok hoşuna gittiğini siz de göreceksiniz.
Uyanıkken uzun süre yalnız kalmayı, sevmiyorum anne!
3 aylık bebeğinizle, uyanıkken daha çok vakit geçirmek zorundasınız. Çünkü onunla ilgilenmenizi, yeni şeyler göstermenizi çok seviyor. Elleriyle hafif oyuncak ve nesneleri tutabilir. Artık renk dışında nesnelerin dokusu ve tadı da 3 aylık bebeğiniz için önemli. Özellikle kadife, tüylü veya yumuşak dokular 3. ayın vazgeçilmezi olacak. 3. ayda bebeğiniz artık sıcak soğuk ilişkisini algılamaya başlar. Dokunduğu her nesnenin farklı sıcaklıklarda olabileceğini kavramaya başlar.

Bebeğiniz dokunduğunda şekil değiştiren nesnelerin, sonra eski haline dönmesini hayranlıkla izler ve bunu anlamaya çalışır.

Eviniz bebeğiniz için gerçekten güvenli mi? 3. aydan itibaren bu soruyu kendinize daha sık sormalısınız!
Hareketlenen bebeğinizin yakın çevresinde eline alabileceği nesneleri sürekli takip edin. Kesici sivri veya kimyasal hiçbir şeyi bebeğinizin yakınlarında tutmamaya özen gösterin.Görünmez kazaların önüne geçmeye çalışın. 3 aylık bebekler şaşırtıcı hareketleriyle meşhurdurlar. Arkanızı döndüğünüz bir anda örgü için kullandığınız şişi eline alıp, sallarken bulabilirsiniz. Lütfen sonucunun en çok sizi üzeceği ve ömür boyu vicdan azabı çekebileceğiniz durumları yaşamamak için çok çok özenli davranın,
dikkatli olun.

Annelere Müjde: 3 aylık bebekler tüm gece 10 saat deliksiz uyuyabilirler. Beslenme araları uzar.
Eğer bebeğiniz amaçsızca gece uyanıyorsa ve ağlamıyorsa yanına koşmanıza gerek yoktur. 3 aylık bebekler uyandıklarında emzikleriyle veya bir oyuncakla oynayarak tekrar uykuya dalabilir. Yanına her uyandığında gelen anne ve baba ise bebeğinizi siz olmadan uyuyamayacağına inandırır, uykusu açılır. Yükünüz artar.

3 Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi

*Bebeğiniz yakınlarını tanımaya ve ayırt etmeye başlar.
*Aylık bebekler kolayca güler ve gülüşleri çok ama çok tatlıdır.
*Bebeğiniz artık daha az ağlıyor olmalıdır.
*Bebek konuşuyor gibi seslere ses çıkartarak karşılık verir.
*Anne ve babasına farklı davranır: yanındayken onların dikkatini çekmeye çalışır
*Gülmek ve güldürülmek isterler.
*Bebeğinizle gülüşüyorsanız, sizin de güldüğünüzü farkeder.
*Canlı renklerdeki oyuncaklara karşı ilgisi 3. ayda daha fazla olur.
*Çok sosyaldirler, yalnız kalmak istemez, 10-15 dakika sonra yanına birini çağırmak için ağlar .

3 Aylık Bebeğinizin Beslenmesi

3. ayda da bebeğinizin menüsü aynı: sadece Anne Sütü! Anne sütü vermeye devam edin. Sütünüzün yetmediği durumlarda, zorunlu hallerde doktorunuza danışarak mama verebilirsiniz.
Eğer işe başlamak zorundaysanız, süt stoğunuz tam dolana kadar biberona başlamayin. Erken başlamak meme karmaşasına yol açar ve süt miktarınızı azaltır. Biberondan ziyade kaşık veya kadeh ile anne sütünü içirmeye öncelik tanıyın; bu şekilde anne göğsü ve biberon arasında şaşkınlık yaşanmaz.Eğer onlarla içmiyorsa, anne meme ucuna en yakın başlı biberonlardan alın ve onunla içirin. Biz sizin için araştırdık. Gaz yapmayan ve anne meme ucuna yakın biberon: avent ve dr.brown marka biberonlar. Anne sütü ve göğsüne bebeğin alışması da önemli bir süreçtir. Birçok kadın için bu süre altı haftadır, ama bazı kadınlarda daha erken düzene otururken bazılarında daha uzun sürebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın