18 AYLIK BEBEĞİN GELİŞİMİ

1,5 Yaşında Bebeğiniz Şunları Yapabilir:

on-sekiz-ayBu ay bebeğiniz, bir büyüme atağı yaşayabilir. Bundan sonra daha rahat yürüyebilir, düşmeden istediği tarafa, dilediği hızla gidebilir. Koşar ve merdivenleri tek başına çıkabilir. Elinde oyuncağı varken, yürüyebilir, koşabilir.
Hiç oturmak istemez ama bir anda yorulup kucakta taşınmak isteyebilir, şaşırmayın. Yatağından tırmanmaya çalışır, tedbirini almayı unutmayın.Buzdağının görünen kısmındasınız.

Küplerden kule yapabilir. Aşağı yukarı olarak 10 ile 20 arasında kelimesi vardır, fakat bu bebekten bebeğe değişebilir, daha az ise endişelenmeyin. Sevdiği ve güvendiği kişilere selam verir, güler ve kucaklayabilir.
Kendi kendine yiyip içebilir. Döke saça yemekten hoşlanır. Hatta genelde kendi yemeyi tercih eder.Bunun için mama sandalyesinin altına kocaman bir örtü sermenizi tavsiye ederiz.

Altını ıslattığını ve kaka yaptığını kendi fark eder. Bu ayda haber vermeye başlayabilir.Kendisine sunulan birkaç seçenekten birini seçebilir. Sembollerle düşünebilir.
Herhangi bir durumu zihninde düşünerek, muhakeme edip, harekete geçebilir. Bu aya kadar baktığınız renkli kitaplar zihninde yer etmiştir. Kitaplarla ilgili sorduğunuz sorulara cevap verir, parmağıyla gösterir. Renkleri tanımaya başlar.

 

1,5 Yaş Davranış Gelişimi

 

1,5 yaşında bebeğiniz inatçı davranışlar sergileyebilir. Zaman zaman anneye, zaman zaman babaya düşkünlük gösterebilir ve bu çok değişken olur.
Ona oyun oynarken, giyinirken ve yemek yerken birkaç seçenek sunun. Bunların arasında birini seçmesine izin vermeniz, hem dil gelişimi için faydalı olur, hem de itiraz etme ihtimali azalır. Çok fazla seçenek kafasını karıştırarak sizin de sabrınızı zorlayabilir.
Herhangi biri üzerine düşünür ve öyle karar verir.

1,5 Yaş Duygular

Bu ayda çocuğunuz çok yoğun ve değişken duygulara sahip olabilir. Ansızın çok heyecanlandığını, mutsuz olduğunu, sevinçli olduğunu, kızdığını veya korktuğunu görebilirsiniz. Her seferinde duygularının ismini söyleyerek bunların anlamını öğrenmesine yardım edebilirsiniz.
“Korktun galiba, çok mu sevindin” gibi. Bir oyuncağını çalıştıramadığında veya bir arabasını ittiremediğinde çocuğunuz kızabilir veya oyuncağını fırlatıp atabilir. Böyle bir durumda “oyuncağın çalışmaması seni kızdırdı biliyorum ama daha sakin olmalısın. Böyle davranman çalışmasına yardımcı olmaz” diyebilirsiniz.
Bu konuşma çocuğunuzun öfkesini anladığınızı gösterir. Aynı zamanda bu kelimeler kendisinin de hislerini anlamasına yardımcı olur.

Duygularıyla nasıl başa çıkacağını gösterin. Ona oyuncağın nasıl çalıştığını gösterin, oyuncağı değiştirin veya onu sevecen bir şekilde tutun. Duygularına dikkat ettiğinizi, değer verdiğinizi görecek ve onlarla başa çıkmayı öğrenecektir. Sağlam bir temel oluşturmasını sağlamanız çok önemlidir.

18 Aylık Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Onunla birlikte kovalamaca oynayabilirsiniz. Parkta ya da evde, onu yakalayacağınızı söyleyerek yavaş yavaş ilerleyin. Yakaladığınızda, gıdıklamalar, kahkahalar eşliğinde çok eğleneceksiniz. Sonra siz kaçın o yakalasın. Bu oyunu çok sever ve tekrar tekrar oynamak ister.
Kalem ve kâğıdı gerektiği gibi kullanabilir. Ona renkli kalemler, serbestçe çizebileceği kâğıtlar verin ve bu iş için küçük bir alan yaratın.
Döke saça yemesine izin verirseniz, bu becerisini geliştirmesine yardım etmiş olursunuz.
Kafes yataktan büyük yatağa geçmek için ideal ve belirli bir zaman yoktur. Bu her bebek için değişebilir. Kimi aileler kardeş geldiğinde, büyük kardeşin yatağını değiştirir ve beşiği küçük kardeşe verirler. Eğer böyle bir şey yapacaksanız, bunu mutlaka doğumdan önce yapın. Yoksa büyük kardeş, yatağından ayrılmasını kardeşinin gelişiyle ilişkilendirir ve bundan hoşlanmaz.

Doktorunuzdan otizm tarama testi olarak basit bir anket olan M-Chat tarama testini mutlaka talep edin.

Çocuklarda Özgüven

Çocuğunuzun özgüveni onun kendi hakkındaki düşünce, his ve fikirlerinden oluşur. Bunların tümü kendisinin ne kadar önemli, sevgili olduğu yönündeki fikirlerini şekillendirir. Çocuğunuzun sizin için önemli olduğunu bilmesini sağlayın. Çocuğunuzun kendisi hakkındaki görüşü – özgüveni- sizin ve diğerlerinin ona karşı olan davranışlarınıza göre belirlenir.
Değer verdiği kişiler tarafından yetenekli ve değerli bir kişi olarak davranılırsa, kendisi de kendisinin değerli ve yetenekli olduğu görüşüne varır.

Ona özen gösterdiğiniz, onunla oynadığınız, onun büyüme ve öğrenme ihtiyaçlarına cevap verdiğiniz için sizin için ne kadar değerli olduğunu anlayacaktır. Aynı zamanda onun öğrenme ve yeni beceriler geliştirme kabiliyetine inandığınızı görür. Özgüveni geliştikçe sizin bu bakımınıza, yönlendirmenize ve saygınıza da yine ihtiyacı olacaktır.
Yaptığını beğenmediğiniz zamanlarda bile onu sevdiğinizi bilmek isteyecektir. Ondan daha birçok şey beklediğinizi fakat yine de olduğu gibi onu sevdiğinizi bilmek ihtiyacındadır.

1,5 Yaş Çocuk ve Oyun

Oyunların hem sizin için hem de çocuğunuz için bir eğlence olması gerektiğini unutmayın. Oyunu bir işe veya yarışmaya döndürürseniz, yeni yürüyen çocuğunuz oynamak istemeyecektir. Yeni şeylerde cesareti kırılabilir veya yenilgi hissine kapılabilir.

Oyunu siz ve çocuğunuz birlikte istediğiniz zaman oynayın. Çocuğunuz sıkılmadan veya yorulmadan bırakın.

Hata veya yenilgiler için çocuğunuzu eleştirmeyin, çaba ve başarılarını övün. Oyunu daha zevkli bir hale getirmek için değiştirmek üzere hayal gücünüzü kullanın, çocuğunuzun da aynı şeyi yapmasına fırsat verin. Oyuna heyecan katın fakat zorlamayın.
Özellikle bu yaşlardaki çocuklar için oyun ve öğrenmek birlikte hareket eder. Dolayısı ile oyunu hafif, yaratıcı ve eğlenceli kılın.

18 Aylık Bebek Aşı Takvimi
DTacB-IPV-Hib/ 5’li Karma Aşı hatırlatma dozu
OPA/Çocuk Felci 2. doz

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın