16 AYLIK BEBEĞİN GELİŞİMİ

16-aylik-bebek
 16 Aylık Bebeğiniz Şunları Yapabilir

Bu ayda bebeğiniz olaylara farklı tepkiler gösterebilir. Herhangi bir sesten rahatsız olabilir, korkabilir ya da hoşnut olmayabilir.
Rahatsız olduğu yüksek bir sesten ya da gürültüden kendini kulaklarını kapayarak koruyabileceğini gösterin. Böylece korkmaz ve rahatsızlığını gidermeyi öğrenir.
Türkiyeninn en kapsamlı ay ay bebek gelişimi araştırmalarımızı siz annelerimiz için sayfamızda sunuyoruz.

Algısı hızla değişiyor, gelişiyor. Artık boya kalemlerinin yenmediğini ve onlarla resim çizileceğini algılayabiliyor.

 16 Aylık Bebeklerde Uyku Düzeni

Bebeğiniz şimdiye kadar muhtemelen bir kısa sabah uykusu ve uzun bir öğle uykusu uyuyordu. 16.ayında bu iki uykuyu tek ve uzun bir öğle uykusuna düşürebilir , bu düzen birkaç ayda da oturabilir.
Ancak alışması zaman alacaktır. Bir müddet, sabah uyuduğu vakti sakin aktiviteler yaparak, dinlenerek, kitap okuyarak ya da müzik dinleyerek geçirin.
Dışarıda olmaktan kaçının ki kendi evinizde düzeninizi, rutinizi oluştumanız kolay olsun.

 Bebekler ve Kurallar

Bebeğiniz bu aylarda sizin sınırlarınızı zorlamayı sever ve kuralları fazlaca dener. “Annem prize dokunmamı istemedi, peki bunda ciddi mi?”,
“Acaba diğer odadaki prize dokunabilir miyim, bu kural orası içinde geçerli mi?”diye düşünebilir.
Tutarlı davranırsanız, bebeğinizin size güvenir ve beklentilerinizi algılar. Koltukta zıplayabilir, raflara tırmanabilir ve bu gibi davranışlarına herhangi bir şekilde gülerseniz, ona karmaşık bir mesaj vermiş olursunuz, olumlu bir davranış yaptığını zannederek oyun haline getirebilir.

Kuralları çiğnediğinde ona yüksek sesle bağırmayın. Sakin bir sesle, “hayır klozeti açmak yok” demeniz yeterli olur. Sizi anlıyor, sadece deneyerek öğreniyor.
Kuralların çocuğun sorumlu bir birey olarak büyümesine yardım ettiğini unutmayın. Aile olmanın önemli bir parçası kurallardır.

Çocuğunuzun hareketlerini yönlendirecek ve yapıp yapmaması gereken davranışları sözcüklere dökerek kullanmaya başlayabilirsiniz.
Birkaç mantıklı kural koyun ve onlara bağlı kalın, tutarlı olun. Uymaz ise onu durdurun, kuralları tekrar edin ve onların niçin gerekli olduğunu birkaç basit sözle anlatın.
Onu cezalandırmayın. Eleştirme ve cezalandırma yerine öğretme ve yönlendirme ile daha çabuk ve kolay öğrenip benimseyecektir.

Bu aylarda bebekler, araç koltuğu ve mama sandalyesine oturmayı istemeyebilir. Keşfetmek, tırmanmak, koşmak onun için her şeyden daha caziptir.
Oturmayı onun için eğlenceli hale getirmeniz lazım. Sadece arabada okuduğunuz kitaplar edinin, çevresine onu meşgul edecek, ilgisini çekecek oyuncaklar asın.

 Anneye Düşkünlük

Her zaman olmasa da, çoğunlukla evde bebekle en çok ilgilenen kişi annedir ve çocuğun gözünde o hep 1 numaradır. Ona kitap okur, uykuya yarıtırır, yemeğini hazırlar, banyo yaptırır.
Bu yoğun tempo arasında yavrunuzun size aşırı bağımlı olması sizi zorlayabilir.Ancak baba için de kolay değildir. Yeni yürüyen bebeğin sürekli olarak annesini tercih etmesinden baba rahatsız olabilir.
Anne ve baba çocuğun her iki ebeveyni de özen gösteren kişiler olarak kabul etmesini sağlamalısınız. Babanın da bebek bakımında rol alması ve yardımcı olması önemlidir.
Çocuğun babayı hiç kabul etmediği durumlarda çocuk ile baba arasındaki rutin ilişkinin gelişmesini sağlamak üzere annenin bazı rutin görevleri babaya bırakması bir çözüm olabilir.
Anne, babanın çocuğa bakarken yapabileceği ufak hataları hoş görmeli, babanın kendi çocuk bakım tarzını geliştirmesine yardımcı olmalıdır. Bebeğinizle babanın kaliteli zaman geçirmesi sağlanmalıdır.

 16 Aylık Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Bebekler değişime çok kolay uyum sağlarlar ama yine de gün içinde ne yapacaklarını bilmek isterler ve rutini severler. Örneğin, öğle uykusunu yatağında uyumak istiyorsa, bunu yapmaya çalışın.
Rutininizi mümkün oldukça bozmayın ve aksi hallerde ona açıklayın. Sizi anlayacaktır emin olun.

Bebeğiniz televizyon izlemek için hala çok küçük. Unutmayın, birlikte yapacağınız herhangi bir aktivite, bütün bebek programlarından daha faydalıdır.
Ona macunsuz bir şekilde diş fırçalamayı öğretebilirsiniz. Sabah rutininize diş fırçalamayı eklerseniz, sizi izleyip taklit ederek kolayca algılayabilirler.
Çocuğunuzun doktorla on beşinci ay randevusunda doktorunuz sağlıklı bir ağız hijyeninin öneminden bahsedebilir. Diş sağlığı için evde rutin alışkanlıklar geliştirmek önemlidir.
Küçük çocuklar için yapılmış, plastiği ve telleri yumuşak bir diş fırçası seçin. Eğer çocuğunuz diş fırçasını reddederse, en azından diş etlerini gazlı bezle veya bir temizleme bezi ile ovmayı deneyin.
Önceleri sadece ılık su kullanın, çocuğunuz çalkalamayı ve tükürmeyi öğreninceye kadar diş macunu kullanmanızı önermiyoruz.

 Yeni yürüyenlerin diş fırçalamayı reddetmesi fazla rastlanan bir durumdur. Diş fırçalamada başarılı olmak için bazı öneriler:

-Mağazada çocuğunuzun kendisine çocuklar için yapılmış diş fırçası seçmesini sağlayın.
-Her sabah ve akşam rutin faaliyetlerin bir parçası olarak dişlerini fırçalaması için onu cesaretlendirin.
-Diş fırçasını musluğun altına koymasını ve sonra da dişini fırçalamasını sağlayın. Biraz zaman alacak fakat ona alışacaktır.
-İlk zamanlar öğrenene kadar o işini bitirince esas fırçalamayı siz yapın.
-Sizin ve diğer aile üyelerinin dişlerini fırçaladığını görmesini sağlayın

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın