14 AYLIK BEBEĞİN GELİŞİMİ

ondort-aylik-bebek
Bu ay, bebeğinizin gelişimiyle alakalı endişeleriniz olması normal. Çoğalan hareketi ve azalan iştahından dolayı, size zayıflamış gelebilir.
Bu olağan, normal bir durumdur ama endişeleniyorsanız siz yinede doktorunuza danışın. 14 aylık bebeklerin gelişimini detaylı olarak sizlere sunuyoruz. Meraklı ve araştırmacı annelerimize sayfamıza hoşgeldiniz diyoruz…

Yemeğini kendi başına yemek ister. Elleriyle yemek onun için çok heyecan vericidir. Giden birinin arkasından “bay bay” diyerek el sallayabilir.

Bebeklerde Korku

Bebeğiniz bu aylarda daha önce rahatsızlık duymadığı  çeşitli durumlara karşı korku geliştirebilir. Elektrik süpürgesinden korkabilir. Banyo yapmaktan hoşlanmayabilir.
Korktuğu şeylere karşı normal davranın ve korkuyu beslemeyin. Elektrik süpürgesi evin ortasına koyabilir, bu durumu onun için normalleştirebilirsiniz ve yanına giderek korkusunu yener.
Banyo yaparken bir süre şampuan ve başından su dökme aşamasını atlayabilirsiniz. Banyo zamanını köpükler ve oyuncaklarla oynayarak eğlenceli hale getirebilirsiniz.

 Azı Dişleri

14-15. ay azı dişleri – ki bunlar bazen 19. aya kadar da uzayabilir- yeni yürüyen çocuğunuz için bir huzursuzluk nedeni, hatta herkes için uykusuz birkaç gece demek olabilir.
Bunlar damağın arkalarında çift ucu olan yukarıda ve aşağıdaki büyük dişlerdir.

Bazı ebeveynler rahatsızlığı gidermek için diş etlerini ovmayı veya soğuk diş halkaları veya diş bisküvileri koymayı deneyebilir. Bu yöntemler yeterli olmazsa, sitemizde bebeğinizin rahat diş çıkarması için yapılabileceklerle ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. Dişler için doğal ağrı kesici tarifimizde mevcuttur.

14 Aylık Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Bu ay bebeğinize organları öğretmeye çalışın. “Ellerin nerede?”, “Evet burada!” ve alkış yaparak oyun haline getirebilirsiniz.
Ona uygun kaşık ve çatal alın. Kendi başına yemesine müsade edin.
Kağıt ve kalemi şimdiye dek vermediyseniz, mutlaka verin. Birlikte kitap okuyun, resimleri ilgisini çeker, ona resimleri gösterek hikayeler anlatın ve sayfaları çevirmesine izin verin.
Küpleri dizin ve devirin, oyun bittiğinde hepsini kutusuna koyun. Sonra ondan aynısını yapmasını isteyin.
Onun için eğlenceli olan faaliyetlerden birisi de kendine uygun bazı işlerde size yardımcı olmaktır. Ona bir kitap okumanızı isterse, gidip bir kitap seçmesini ve size vermesini isteyin.
Çorap gibi ağır olmayan eşyaları taşımasını, getirmesini isteyin.
Size yardımcı olduğunu gördüğü zaman büyük bir başarı hissedecektir. Bu alıştırmalar hem sizinle olan ilişkisini geliştirir hem de kendine güvenin ve kendini fark etmenin temellerini atan denemelerdir.

 Herşeye Hayır Deme

Bebeğinizden “hayır” kelimesi ilk defa 13-14 aylık gibi erken duyabilirsiniz. Bebeğiniz kendisini bağımsız bir kişi olarak farkettikçe, bağımsızlığını sağlamlaştıracak yöntemler aramaktadır, bunların başında da “Hayır” yer alır. Hemen hemen sorduğunuz her soruya “hayır” diye cevap verebilir, hiç şaşırmayın.
Bu normaldir ve geçecektir. Hayır demesini önüne geçmek için evet/hayır soruları yerine açık uçlu sorular sorabilirsiniz. Örneğin “meyva suyu mu istersin, süt mü? Yalnız eğer seçenek sunduğunuz bir durum yokken tercihini sormayın.
Aynı zamanda, bizim ona kendi tepkilerimizle de model kurabiliriz. Örneğin pozitif yaklaşımı deneyebilirsiniz “Toplar dışarıda atmak içindir. İçeride onları yuvarlayabilirsin.” Tabi ki çocuk tehlikeli bir şey yapmak üzereyse, bu davranışını durdurmak için hızlı müdahale etmek gerekir. Yani hayırı acil durumlar için kullanabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın