13 AYLIK BEBEĞİN GELİŞİMİ

13-aylil-bebek-gelisimi

Bu aya dek kesintisiz gece uykuları olan bebeğinizin, bu ay uykuları bölünmeye başlayabilir. Çünkü rüya görmeye ve bundan etkilenmeye başlamıştır.

Keşfetmek, öğrenmek en sevdiği şeydir. Dünya onun için sürprizlerle dolu ve keşfedilmesi gereken bir yer. Aklından şunlar geçiyor; “Buna dokunsam sonucu ne olur? ya şunu devirsem? Buraya tırmansam mı?” Yetişkinler için basit görünen bir hareketi defalarca tekrarlamaktan hoşlanır.

Bu dönemde anneye bağımlılık iyice artar. Bebeğiniz sizden ayrılmak istemeyebilir ve ayrılmanız gerektiğinde arkanızdan ağlayabilir. Bu durum genellikle 18. aya kadar artarak devam eder ve sonra giderek azalır, endişelenmeyin.
Bardaktan tek başına su içebilir. Genellikle döker ama bırakın döksün çünkü bu şekilde öğrenecektir.

Bebeğinizin hareketleri ilerledikçe vücut yapısında bazı değişiklikler gözleyebilirsiniz. Öncelikle tombul kol ve bacakları incelmeye başlayacak, bazı zamanlar yemek yemeyi de istemezken bazen çok aç olacaktır. Kilo alma hızı yavaşlayabilir, endişelenmeyin.

Bebeğim Ne Zaman Yürüyecek?

Çoğu bebek bu dönemde yürümeye henüz başlamış veya çok dengesiz 1-2 adım atıyor olabilir. Yürürken dengesiz ise peşinden gidilen ufak itme arabası tarzı oyuncaklar yardımcı olabilir. Eğer bebeğiniz henüz kendi başına yürümüyor, mobilyaların etrafında sıralıyorsa biraz daha sabretmeniz gerekiyor demektir.

Bazı çocuklar 18 aylık olana kadar yürümeyebilir, bu normaldir, endişelenmeyin. Her bebeğin kendine has gelişme özellikleri vardır. Endişeleniyorsanız bebeğinizi takip eden doktorunuza durumunun normal olup olmadığını doktorunuzdan da öğrenebilirsiniz.

13 Aylık Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Gece uyandığında, ona sarılın, sakinleştirin ve uyku rutininizi uygulayarak yeniden uyumasını yardımcı olun.
Dışarı çıkarken yanınıza aldığınız çanta eskisine kıyasla ağırlaşır. Artık küçük bir insanla geziyorsunuz, yanınıza ona göre yiyecekler, sevdiği oyuncaklar, bolca ıslak mendil-bez-kıyafet, süt, su, biberon, suluk ve bu gibi eşyalar almayı unutmamalısınız.

Bebeğinizle Nasıl Oynayabilirsiniz?

Saklambaç en sevdiği oyunlardan biridir. Ona “Neredesin?” diye sorarak oyun oynamayı başlatabilirsiniz. Bulamıyor gibi yapmanız ve aramanız sonu gelmeyen kahkahalara neden olur. Sonra siz saklanırsınız ve sizi bulduğunda başarmış olmanın sevinciyle kahkahalar atmaya başlar.

Herhangi bir oyuncağıyla al-ver oyunu yapabilirsiniz. Size verdiğinde teşekkür eder, sonra ona geri verirsiniz. “Anneye çorabını getir” diyerek farklı objeleri öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Kâğıt-kalem vererek, tutmayı öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bebeklerde Yemek Seçme

Bu aylarda bebeğinizin iştahı azalmış olabilir. Üzülmeyin, çünkü büyüme hızı yavaşladığı için daha az gıdaya ihtiyaç duyabilir, bu dönemde arka arkaya diş çıkarabilir.Buda huysuzluk yapmasına neden olabilir.

Ona yemek konusunda baskı yapmayın. Kabul etmiyorsa doymuştur, ona güvenin. Bırakın ne kadar yiyeceğine kendisi karar versin. Siz ona sağlıklı seçenekler sunarak ne yiyeceğini belirleyin.

Çocuğunuz yemeye meraklı olduğunda ona bir kaşık verin. Kaşığı attığında neler olacağını merak edebilir, hatta parmaklarını kullanarak sizi rahatsız etmek de isteyebilir. Yerken etrafı kirletme bu aşamada sık rastlanan bir durumdur. Büyük boy bebek önlüğü kullanın ve yemek sandalyesinin altına geniş bir örtü koyun.Ve rahatça harket etmesi için onu serbest bırakın.

13 Aylık Bebek Konuşması

Yürümeye başlayan çocuğun kelime dağarcığında birkaç kelime yer almakla birlikte hızla gelişmeye açıktır. Anne ve baba kelimelerine ilave olarak sıklıkla ilk kelimeler kamyon, araba, kitap, ördek, köpek v.s. gibi dikkatini çeken şeyler içindir. Bu kelimeleri bebeğinize sizin tekrar etmeniz fazlaca önemlidir. Bebeğinizin bu kelimenin nasıl söylendiğini ezberlemesi yanında pekiştirmekte olup ona gurur ve başarı sevinci vermektedir.

Dil gelişmesini sağlayan en önemli araçlardan biri daima kitaplardır. Anlamadığını düşünseniz de bebeğinizin dikkatini çekeceğini tahmin ettiğiniz kitapları alın ve resimlerini ona göstererek anlatın , yalnız sabırlı olun ve vazgeçmeyin , bebeğiniz aynı kitabı tekrar tekrar ezberleyinceye kadar okumanızı da isteyebilir.

13 Aylık Bebek Aşı Takvimi

Suçiçeği aşısını geçtiğimiz ay yaptırdıysanız, bu ay herhangi bir aşı bulunmuyor.(Not: bazı hekimler suçiçeğini kızamık karmasından 1-1.5 ay sonra yapabilir)

13 Aylık Bebeklerde Fiziksel Gelişim:

Bebeklerin yüzde doksanı bu üç aylık dönemin sonlarına doğru yürümeye başlamış olurlar. Fakat her çocuğun gelişim tablosu değişik olduğu için bazı çocuklar 9 aylıkken yürümeye başlayabileceği gibi bazılarında bu zaman 18 aya kadar uzar. Çocuğunuz bir kez yürümeye başlayıp özgürlüğün tadını alınca onu tekrar kucağınıza almak ya da bıraktığınız yerde aynı pozisyonda yatıyorken bulmak zorlaşacaktır.

Yürümeyi öğrenirken çocuğunuzun sürekli düşmesi olağandır. Düştüğü zamanlarda eğer ciddi bir durum sözkonusu değilse panik yapmamaya ve anında duruma müdahale etmemeye çalışın, aksi halde çocuk korkabilir, kendine olan güvenini bitirebilir. Sabırlı olun ve çocuğunuzun yürüme denemeleri yapabilmesi için güvenli ortamlar sağlamaya çalışın. Çocuğunuzun gittikçe hareketlendiği bu dönemde ev içinde ve çevresinde onun güvenliğini sağlamak için hangi önlemleri almanız gerektiğini biliyor musunuz ?

Ayakkabı konusunda acele etmenize gerek yoktur. Yumuşak bir halı üzerinde, çim alanda ya da kum üzerinde yaptığı yürüme denemelerinde çıplak ayakla olması kas gelişimi ve dengesini sağlaması açısından daha faydalı olabilir. Çıplak ayakla yürümesinin tehlikeli olacağı mekanlar için ise ayak sağlığına uygun ayakkabılar almaya özen gösterin. Daha uzun bir zaman kullanabileceği düşüncesiyle ayağına büyük gelen ayakkabılar almayın, bu dengesini sağlamasını zorlaştıracaktır. Bu dönemde çocuğunuzun el becerileri de gelişmeye başlar. El becerilerini kullanabilecekleri oyunları severek oynarlar (Objeleri şekillerine uygun boşluklara yerleştirme, blokları üstüste dizip sonra yıkma gibi). Ayrıca yürürken aynı zamanda bir nesne taşıyabilir; saplı objeleri itebilir; ayakkabı ve çoraplarını ayaklarından çıkarabilirler.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın