10 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

12316332_462855073916530_119169725109151946_n

Bebeğiniz gün ilerledikçe büyümektedir ve artık 10 aylık olmuştur. Artık bir yaşını doldurmasına sadece iki ay gibi az bir zaman kalmıştır. Bebek 9 aylık zaman içerisinde birçok açıdan hızla büyüyüp gelişmiş ve bu ay da bebek birçok yönden gelişimine devam etmektedir. Bundandolayı bebeğin bu halini gözlemleyebilmek anne babayı bir hayli heyecanlandırıp mutlu edecektir.

Etrafındakileri taklit etmeye başlayan 10 aylık bebeğiniz, müzik duyduğunda kendi kendine sallanmaya başlar.

10 aylık bebek doğumundan bu yana zihinsel gelişimi sayesinde artık daha bilinçlidir, olayları daha iyi anlayıp öğrenebilmektedir. Bu dönemde bebek, çevresindeki dünyayı sadece oyunlardan ibaret olarak algılar ve istediği her oyunu oynayabileceğini düşünür. Bebeğin güvenebileceği dürtüleri henüz tam olarak gelişmediği için, dünyayı kendi çabalarıyla tanıması gerekir. Yalnız gördüğü her şeyi bir an önce keşfetmek isteyeceğinden, yaptıklarının tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini şimdilik anlayamaz. Bu yüzden tipik bir on aylık bebek, evin içinde oradan oraya hareket eder ve önüne gelen her şeyi düşünmeden yere atar, ısırır veya çeker. Bu nedenden, her gün biraz daha büyüyen bebeğin, çevresine ilgisi ve merakı günden güne daha da artacaktır. Bebeğin gelişimine bağlı olarak, bu durum için endişelenmemeli, aksine bebeğin çevresini tanımasına izin verilmelidir. Bebek çoktan “Hayır” kelimesinin anlamını algılamıştır ama ona hayır dendiği takdirde ne yapması gerektiğini henüz algılayamamaktadır. Bu zihinsel gelişim   için bebeğin iki ay daha büyümeye, yaşını doldurmaya ihtiyacı vardır. Bu sebeple, beklenmedik kazaları önüne geçmek için gerekli tedbirler mutlaka alınmalıdır.

10 Aylık bebeğin sağlıklı gelişimi ve onun güvenliğini sağlamak için gereken önlemler mutlaka alınmalı ve çok dikkatli olunmalıdır.

Bebeğin eline geçen her şeyi ağzına götürerek inceler, tadına bakmak ister, bu yüzden kazaları önlemek için daha dikkatli olunmalı, kısa mesafe gidilecek bile olunsa bebek, araba koltuğuna sabitlenmeli, mama sandalyesine oturtulduğunda, mutlaka emniyet kemerini bağlanarak sabitlenmelidir.
Yürüteçler güvenli ve yararlı değildir; yürüteç kullanılmamalı, bebek yatağında baza mümkün olan en alt seviyeye indirilmeli, sıcak içecek, mum, sigara, ütü gibi nesneler bebekten uzak tutulmalı, masa örtüsü kullanılıyorsa üzerinde tabak-çanak bulundurulmamalı, banyo ve mutfak kapılarını kapalı tutulmalı, bebeğin yanında sigara içilmemeli, priz kapakları kullanılmalı, elektrik kabloları saklanmalı, bebeğe balon verilmelidir…

İlaçlar bebeğin ulaşamayacağı yerlere koyulmalı, kilit altında bulundurulmalı, bebeğin her bulduğu şeyi ağzına götüreceğini unutulmamalı, banyo ve mutfakta temizlik malzemelerini yukarıdaki dolaplarda, kilit altında tutulmamalıdır. Bu dönemlerde bebeğin araştırma dürtüsü onu sürekli yasak bölgelere gitmeye yönlendirecektir ve de bunun için kendisine kızıldığında mutsuz olacaktır. Ancak taviz gösterilmemeli ve unutulmamalıdır ki yasaklanan bölge sürekli yasak olarak kalmalıdır, sonradan fikriniz değişmemelidir.

Bu ayda bebeklerin en çok merak ettikleri şeyler dolap çekmeceleri olacaktır. İçinde ne olduğunu çok merak ederler ve çekmecelerin hepsini ayrı ayrı açmaya çalışabilirler. Bu konuda gerekli önlemler alınmalıdır, çocuk kilidi takılmalıdır. Bu gibi temel önlemler evde veya dışarıda beklenmedik bir kaza yaşanmasını önleyecektir. Bu yüzden evde çok dikkatli olunmalı gerekli tedbirler alınmalıdır. Ebeveynler bu önlemleri hayata geçirmenin zor olduğunu bilse de bebeğe zararlı veya tehlike oluşturacak eşyaları ortadan kaldırmalı, kapıları kilitlemeli, pencerelere demir, prizlere kapak taktırmalı ve böylece evi biraz daha güvenli hale getirmelidir. Zamanla bebek evde bazı bölümlere girme izni olmayacağını anlayacaktır.

10 AYLIK BEBEĞİN FİZİKSEL GELİŞİMİ

Mobilyalara tırmanır, kendi başına merdivenleri çıkabilir. Daha çok evdeki eşyalarla oynamayı sever, tüm çekmeceleri boşaltır, evinizde saksılı çiçek varsa topraklarını büyük bir zevkle ortalığa saçar, kendibaşına soyunup giyinmek ister, giyinirken size yardımcı olur.

Bebeğinize boş bir defter ve renkli boyalar alabilirsiniz. Boyaların bebeklere uygun, kanserojen madde içermediğine mutlaka emin olun! Her ne kadar henüz anlamlı şekiller çizemese de boyalarla rasgele şekiller çizmesi el-göz koordinasyonu açısından oldukça değerlidir. Boya kalemleriyle oynarken hiçbir şekilde kullandığı ele müdahale etmeyin! Sağlak ya da solak olmak sonradan öğretilen bir özellik değildir. Kendisini en iyi hissettiği ve kontrolünü en rahat sağladığı elini kullanmasına müsade edin.

10 AYLIK BEBEĞİN ZEKA GELİŞİMİ

Minik bebeğiniz artık neden-sonuç ilişkisini daha iyi ayırt etmeye başlar. Yapmak istediğiyle arasına bir engel girerse, bu engeli ortadan kaldırmaya çalışır. Örneğin; oyuncağını üstünü örterek sakladığınızda onu arar ve sakladığınız oyuncağı örtüyü açarak bulur. 10 aylık bebeğinizin merakı da iyice artar. Etrafını daha çok gözlem yapar. İsmini söylediğinizde size doğru yönelir ve bakar. Kelimeleri kullanamasa da nedemek istediğinizi anlar. Size yanıt verebilir.

10 AYLIK BEBEĞİN SOSYAL GELİŞİMİ

Etrafındakileri taklit etmeye çalışır, ses tonlarını, mimiklerini ve tepkilerini tekrarlar, sizden gördüklerini aynen yapmaya çalışır, kendini beslemeye çalışır. Müzikten hoşlanır, müzik duyunca sallanmaya başlar. Olayları artık iyi anlar, yani giyinince dışarı çıkacağını, mutfakta yemek hazırlanırken sofraya oturulacağını anlar. Yapmak istediği ile yapması gereken arasında ikilimde kalır. Şimdiye kadar saklanıp ortaya çıkma oyunu oynadıysanız bu dönemde bebeğiniz saklanmaya yüzünü kapatıp ce-e yapmaya başlayabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın