11 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

11-ay

Bebeğiniz artık kolaylıkla ayakta durabilir ve bunu yaparken sizin yardımınızı reddeder. Ayrıca, ayakta iken yavaş yavaş eğilip, düşmeden oturma pozisyonuna geçiş yapar. Bunu yaparken arada durur ve eğilip iki bacağının arasından bakar. Etrafını farklı açılardan görmek onu heyecanlandırır ve mutlu eder.

11 aylık bebekler sehpa, koltuk kenarına tutunarak yürüyebilirler. Fakat bu her bebekte değişen bir durumdur ve sizin bebeğiniz de bunu daha erken ya da daha geç becerebilir, bu normal bi durumdur. Sehpa kenarında çok rahat yürümeye başladıktan sonra yavaş yavaş ellerini bırakacaktır veya tutunmayı aniden unutacaktır. Tek ayağının üzerinde ve parmak ucunda yürümeye çalışacaktır. Tüm desteğini tek eline vererek eğilip yerden bir oyuncak almaya çalışabilir.

Bebeğinizin uyku düzeni de bu ay değişebilir. Uykuları gün içinde kısalıp, geceleri uzayabilir. Ya da gün içinde iki uykuyu birleştirip bir kez, ancak uzun süreli uykuya dalabilir. Bu gibi durumlarda bebek tüm öğleden sonra uykusuz kalacağından akşam yemeğine doğru huysuzlaşabilir, ağlayabilir. Bu yüzden belki de en iyi yol, öğle yemeğini erken verip, hemen yemek sonrasında uyumasını sağlamak, yani uzun uykuyu mümkün olduğunca geçe almaktır.

Bebek geceleri uykuya dalmakta zorlanıyorsa, banyosunu gece yaptırmayı deneyin. Ilık bir banyo, onun tüm gece boyunca uyumasına fayda sağlayacaktır. Eğer henüz başlamadıysanız, her gün yıkamaya başlamak için iyi bir dönemdesiniz; çünkü bebek hem gün içinde yerlerde dolaşmaktan, hem de kendi kendine yemek yemeye çalışmaktan dolayı kirlenir.

Bu dönemde bebeğiniz “oyuncak nerede?” oyununu oynamaya bayılır.
Saklanan oyuncağı daha ustalıkla arayabilir. Eğer oyuncak daha önce saklanan yerde değilse bile mutlaka başka bir yerde gizlenmiş olduğunu bilir. Aramaya devam eder ve sizin de ufak tefek yardımınızla bu büyük gizem çözülür!

11 Aylık Bebeğin Fiziksel Gelişimi

Baş ve işaret parmaklarını çok iyi kullanır, şekil ve boyutlar ilgisini çeker, aralarındaki küçük değişiklikleri ayırt edebilir. Küplerle oynar, küçük parçayı büyüğün içine sokup çıkarabilir. Tutunarak ayakta değişik pozisyonlar dener, tek ayaküstünde durabilir, parmak ucunda yükselebilir. Çoraplarını çıkarabilir, tekrar giymek için deneyebilir, bardaktan 3-4 yudum içebilir. Bunun için bebeğinize yardım etmeli, otokontrolünü geliştirmeyi öğretmelisiniz.

İşaret etmeyi ve nesneleri tanımayı öğrenir. Bir şeyin yerini sorduğunuzda eliyle işaret edebilir. Bu dönemde bebeğiniz ellerini ve ayaklarını kullanmayı geliştireceğinden çok fazla çorap ya da eldiven gibi zorlaştırıcı kıyafetler giydirmemeye çalışın. Bu bilek, el ve ayak kaslarının gelişmesine yardımcı olur.

11 Aylık Bebeğin Zeka Gelişimi

Kelimeleri de taklit eder, tekrarlar. Bilinçli olarak kullandığı kelime sayısı artar. Kelimeleri söylemeye çalışır ve artık bilinçli bir şekilde kullanır. Beyni hızla gelişirken, konuşma becerisi de ilerler.

Konuşma ve dil becerisini ilerletmesi için, onunla devamlı konuşun. Onun da cevap verdiğini farz ederek diyalogu sürdürürün. Ona sorular sorun ve söylemeye çalıştığı şeyi tercüme edin. “Su mu istersin süt mü?”, kendince bir yanıt verdiğinde; “Evet süt istiyorsun” diyerek açıklayın.

Ona çeşitli komutlar verin. Basit isteklerinizi gerçekleştirebilir. Odasından topu getirmesini ya da çoraplarını sepete atmasını isteyebilirsiniz. İstediğinizi yaptığında ona teşekkür edin. Teşekkür etmeyi ve “lütfen” demeyi bu şekilde öğrenir. Şu anda bu kelimeleri kullanamıyor olabilir, ama vakti geldiğinde kullanacağından emin olabilirsiniz.

11 Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi

Artık sizin her yaptığınızı birebir taklit eden bir bebeğiniz var. Bu dönemden itibaren bebeğinizin yanında yaptığınız her şeye dikkat etmelisiniz. Bu konuda yakınlarınızı da uyarmayı ihmal etmeyin! Doğruyu ve yanlışı ayırt etmeyi öğrenir, doğru yaptığında sizden takdir etmenizi bekler. Takdir ettiğiniz hareketleri ise tekrar yapacaktır. Kızdığınız zaman üzülür ancak hareketi tekrarlamaktan kaçınır. İstediği bir şeyi kendisi yardımsız yapmaya çalışır, bazen sizi kolunuzdan tutup istediği bir şeyi yaptırmak için zorlar.

Kelime dağarcığı giderek artar, ‘Anne nerede? Baba gitti’ gibi cümleler kurmaya başlar. Nesneleri artık yakından tanır ve herhangi bir şeyin yerini sorduğunuzda cevap verir. Örneğin bebeğinize bol resimli bir kitap alın ve kitaptaki şekilleri ona sorun. “Bisiklet nerede? Hangisi sarı araba?” gibi sorular sorarsanız parmağıyla işaret ettiğini ve cisimlerin isimlerini tekrarladığını görebilirsiniz. Ancak kitaplara dikkatini sadece kısa bir süre verecektir. Zamanla bu süre uzar.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın