BEBEKLERİN 1. AYI

 

Bebeğinizin Ay Ay Gelişimi

1.ay bebek

Yenidoğan Bebekler:

Yenidoğan bebeğinizi yamuk bir kafa, şişkin gözler, basık burun, şiş cinsel organlar, deride peynir-krem gibi bir madde ve alnında ve kaşlarında kırmızı beneklerle görebilirsiniz. Endişelenmeyin, bu özellikler kısa zamanda geçecektir.

Araştırmalara göre gebelik sırasında annelerinin sesini dinleyen yenidoğan bebeklerin annenin sesine doğru döndüklerini göstermiştir. Bebeğinizle konuşun ve şarkı söyleyin.

Arada kısa süre açabilse bile ilk bir kaç gün bebeklerin gözleri kapalı olabilir. Fakat kısa süre sonra gözlerini daha uzun sürelerle açık tutacaktır. Onun etraftaki yüksek kontrastlı düzen ve şekillerle görsel olarak giderek daha fazla  ilgilendiğini fark edeceksiniz.

Yenidoğan bebeğin kol-bacakları kıvrık  olarak  durmaktadır. Gövdesinden tutularak yüzüstü kaldırılınca  baş  öne  düşer. Yüzüstü yatınca başını bir taraftan bir tarafa doğru çevirebilir, ancak eşyayı göremez. İşitmesi iyidir.

Bebekler bazı koruyucu reflekslerle doğarlar. Bu refleksler ile , kafasını çevirip meme ararlar, irkilerek kollarını açarlar, avuç içine elinizi koyduğunuzda kavrarlar. Tüm bu refleksler sizi bulup sıkıca tutması için bebeğin içgüdüsel mekanizmalarıdır. Havada ayak üstü tutulunca yürüme hareketleri de yapabilir buna adımlama refleksi denir.

1 Aylık Bebekler Şunları Yapabilir:

Bu ay bebeğiniz; yaklaşık 15-30 cm mesafeyi görür. Uzaktaki kişi ve cisimler onun için hala bulanıktır.

Ortalama 17-20 saat uyur 2-3 saatini uyanık ve sakin geçirir. Uyanık kaldığı süre zamanla artacaktır.

Yakınındaki yüzlere bakar ve kısa bir süre ilgilenir. Hareket eden cisimleri gözleri ile kısa mesafeden takip edebilir. Yerinin değiştirildiğini fark eder. Sıcaklık değişiminden rahatsız olur.

1 Aylık Bebek Emzirme ve Uyku Düzeni

Kucağa alındığında susar. Annesinin kokusunu ve sesini tanır. Emme dürtüsü ile beslenir. Emme refleksi çok güçlüdür. Göğse konulduğunda, annesinin memesini bulur ve emmeye başlar.

Başını kontrol edemez. Yüzükoyun yatırıldığında kafasını kaldırmaya çalışır.

Bütün gereksinimlerini ağlayarak ifade eder. Beslenme ve uyku düzeni oluşmaya başlar. İhtiyaçları düzenli olarak ve zamanında giderilirse, kendini daha mutlu hisseder ve dünyaya uyum sağlaması daha kolay olur.

1 Aylık Bebeğinizin Gelişimi İçin Destekleyici Öneriler:

– Bebeğiniz sevginizi hisseder ve ilginize ihtiyaç duyar. Kucağınıza aldığınız için şımaracağını düşünmeyin, onu sık sık kucağınıza alın. Dokunulmaya karşı hassastır ve çok sever. Kucağa alınmak, okşanmak ve sevginizi söylemek onun güven duygusunun gelişmesini sağlar. Kucağa alınan bebek doğumun ardından birkaç hafta içinde bakışlarını yüze odaklamayı başarır.

– Uyurken istemsiz refleksleriyle kendini uyandırabilir. Onu hafifçe, kundak yapmadan, gevşek bir şekilde sarabilirsiniz.

– Onunla konuşmanız ve şarkı söylemeniz sakinleştirir. Beş duyusu her geçen gün biraz daha gelişir. Bu dönemde gülümseyen yüzler, hoş sesler ilgisini çeker. Bu dönemde banyo yapmak onun dünyayı keşfetmesini sağlar.

– Tutarken avucunuzla başını destekleyin.

– Yüzünüzü görebilmesi için kendinize yakın tutunuz.

– Ana kucağına takacağınız renkli ve parlak oyuncaklar ilgisini çeker ve onun gelişimine katkı sağlar

1 Aylık Bebeklerde Aşı Takvimi

Hepatit  B:  0 ve  1. ayda 2  doz

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın